stat

Koniec wakacji, czas na "korki"

4 września 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
Katarzyna Mikołajczyk

Choć rok szkolny dopiero się rozpoczął warto pomyśleć o korepetycjach. Uczniowie przygotowujący się do matury już teraz powinni podjąć decyzję, czy chcą skorzystać z kursów. Sprawdzamy, gdzie można zapisać ucznia na lekcje dodatkowe i ile to kosztuje.Kursy czy prywatne lekcje - przed tym dylematem staje wielu uczniów gimnazjów i szkół średnich. Wybór ofert jest bardzo szeroki, dlatego łatwo je dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji ucznia. Na profesjonalną pomoc mogą liczyć też uczniowie podstawówek - firmy świadczące usługi edukacyjne oraz korepetytorzy coraz częściej uwzględniają w swojej ofercie ich potrzeby.

Ceny na rynku prywatnych korepetycji uzależnione są najczęściej od doświadczenia zawodowego samego nauczyciela. Student udzieli korepetycji już od 25 zł za godzinę, od 40 zł możemy uczyć się u doświadczonego pedagoga (nauczyciela lub wykładowcy akademickiego).

Szukasz korepetycji indywidualnych? Zajrzyj do ogłoszeń zamieszczonych w naszym portalu.

Maturzyści oraz uczniowie trzecich klas gimnazjalnych już we wrześniu powinni podjąć decyzję o ewentualnym kursie - zapisy na zorganizowane kursy już ruszyły.

Korepetycje na wszystkich poziomach edukacji proponuje m.in szkoła Indeks. Koszt kursu, obejmującego jeden blok przedmiotowy (humanistyczny, matematyczno-fizyczny, przyrodniczy), przygotowującego do egzaminu gimnazjalnego z jednego przedmiotu to 590 zł. Za kurs języka angielskiego zapłacimy 490 zł. Więcej kosztuje kurs przygotowujący do matury: koszty wahają się w granicach od 899 do 1099 zł za jeden przedmiot. Tego typu szkoły organizują też korepetycje dla uczniów pozostałych klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pozwalają one nadrobić braki, rozwiązać problemy z konkretnym przedmiotem, czy po prostu poszerzyć umiejętności niezbędne do zdobycia indeksu wymarzonej uczelni, np. w zakresie rysunku.

Na dodatkowe kursy maturzystów zaprasza także Politechnika Gdańska. Kurs organizowany przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (matematyka i fizyka) w zakresie rozszerzonym obejmuje w sumie 168 godzin zajęć, a opłata za jeden przedmiot wynosi 850 zł (przy płatności jednorazowej). Koszt zajęć z jednego przedmiotu w dwóch ratach to 950 zł (dwie raty po 475). Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość PG proponuje natomiast 75-godzinny kurs matematyki. Koszt tej formy przygotowania do egzaminu dojrzałości to 790 zł.

Pełną ofertę kursów przygotowujących do egzaminów znajdziesz w katalogu Trojmiasto.pl

Kursy przygotowawcze do egzaminów maturalnych z matematyki organizują też niektóre prywatne szkoły wyższe. W Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni maturzyści mogą uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do sprawdzianu z matematyki w dwóch grupach: podstawowej i zaawansowanej. Kurs rozłożony jest na 112 godzin, a zajęcia odbywać się będą od połowy października do końca kwietnia dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Miesięczny koszt uczestnictwa wynosi 120 zł, opłata wpisowa to dodatkowo 30 zł.

Do egzaminu z matematyki przygotowywać uczniów będzie też Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Informacje na temat planowanych kursów oraz cen ukażą się na stronie szkoły już w przyszłym tygodniu. Z kolei Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku na kursy przygotowujące do matury zaprasza na początku roku. Proponuje uczniom intensywną naukę matematyki między innymi w ferie zimowe.

Dla odmiany Ateneum - Szkoła Wyższa w Gdańsku zaprasza chętnych chcących pogłębić swą znajomość języków obcych.

- Jako uczelnia oferująca kierunki filologiczne proponujemy kursy przygotowujące do matury z języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i hiszpańskiego - mówi mgr Katarzyna Krawczyńska, specjalista ds. marketingu z Ateneum. - Kursy będą prowadzone na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Celem naszych kursów jest powtórzenie struktur gramatycznych, słownictwa oraz zapoznanie się z technikami egzaminacyjnymi. Kursy startują w październiku i trwają do kwietnia, zapisy przyjmujemy już teraz. Cena kursu 1300 zł (100 godzin w semestrze).

Szeroką ofertę zajęć przygotowawczych do egzaminów maturalnych i gimnazjalnych przygotowały dla uczniów placówki specjalizujące się w organizowaniu tego typu kursów.

- Przygotowujemy głównie kandydatów na kierunki medyczne i biologiczne - mówi dr n.med. Aleksandra Rutkowska, założyciel Akademii Brainers, adiunkt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - W małych, najwyżej 10-osobowych grupach uczniowie mogą uzupełnić braki w wiedzy, ale też nauczyć się przeprowadzania doświadczeń i wyciągania wniosków. Proponujemy młodzieży wybór kursów grupowych, online oraz indywidualnych korepetycji z różnych przedmiotów. To co nas wyróżnia to zindywidualizowany tryb nauczania i opieka mentora przez 7 dni w tygodniu.

Oferta Akademii Brainers skierowana jest zarówno do tegorocznych i przyszłorocznych maturzystów, jak również do osób poprawiających wynik egzaminu dojrzałości. Warto się pospieszyć, bo do 5 września obowiązuje stary cennik na usługi edukacyjne. Według niego kurs grupowy o zakresie podstawowym to koszt 180 zł za miesiąc (12 godzin zajęć), zakres rozszerzony to 200 zł za miesiąc, a ceny zajęć indywidualnych (korepetycji) zaczynają się już od 42 zł. Później ceny wzrosną o około 10 proc.

Szukając dobrego nauczyciela dla dziecka zazwyczaj przeglądamy ogłoszenia, niezmiennie skuteczną reklamą jest też "poczta pantoflowa". Coraz częściej korzystamy też z działów ogłoszeń na portalach, które umożliwiają klientom dopisywanie opinii na temat usługi, z której skorzystali. Niezależnie od tego, jaką formę pomocy w nauce wybierzemy, warto na bieżąco oceniać, jak układa się współpraca pomiędzy nauczycielem i uczniem oraz jakie są efekty.
Czy twoje dziecko korzysta z korepetycji?
47%

regularnie, uczy się dobrze, ale chodzi na lekcje dodatkowe by szkolić swoje umiejętności

29%

tak, ale tylko gdy ma problem z jakimś przedmiotem

9%

nie, choć gdyby było nas stać, na pewno skorzystalibyśmy z korepetycji

15%

nie, żadnymi siłami nie udałoby nam się zaciągnąć go na dodatkowe lekcje

zakończona

łącznie głosów: 86