Kosmetyki i plastik z odpadów roślinnych? Naukowcy chcą dać drugie życie resztkom

12 września 2021, 11:00
Piotr Kallalas
Naukowcy z PG wskazują, że jednym z kierunków wykorzystania biomasy jest tworzenie kosmetyków na bazie ekstraktów z wytłoków z marchwi. Więcej zdjęć (1)

Naukowcy z PG wskazują, że jednym z kierunków wykorzystania biomasy jest tworzenie kosmetyków na bazie ekstraktów z wytłoków z marchwi.

fot.rf123/ paullynn

Naukowcy z PG wskazują, że jednym z kierunków wykorzystania biomasy jest tworzenie kosmetyków na bazie ekstraktów z wytłoków z marchwi.

fot.rf123/ paullynn

Coś, co obecnie wydaje się jedynie zbędnym odpadem, już wkrótce może stać się elementem bazowym do produkcji kosmetyków, bioplastiku czy niskoalkoholowych napojów. Przekonują o tym gdańscy naukowcy, którzy opracowali strategie wykorzystania biomasy w oparciu o badania oraz konsultacje z lokalnymi przedsiębiorstwami zajmującymi się między innymi produkcją żywności.Specjaliści z Politechniki Gdańskiej wzięli udział w międzynarodowych badaniach w ramach projektu BioBIGG: Bioekonomia w Obszarze Południowego Bałtyku, który polegał na rozwinięciu procesu użycia biomasy, a więc wszelkich pozostałości i odpadów produkcji rolnej czy spożywczej. Chodzi o zmianę myślenia o odpadach produkcyjnych i danie drugiego życia resztkom, które najczęściej trafiają na śmietnik.

- Celem projektu jest włączenie dotychczas niewykorzystanych i nowych zasobów biomasy, w szczególności odpadów z łańcucha przetwórstwa spożywczego, takich jak produkcja zbóż (słomy), cukru, warzyw, drewna oraz przemysłu przetwórczego - zaznaczył prof. Dariusz Mikielewicz z Instytutu Energii, prorektor ds. rozwoju i organizacji PG i dodał: - Produkty te mogą być przetworzone do szeregu produktów spożywczych lub niespożywczych, poprawiających wykorzystanie biomasy, która bezpowrotnie byłaby stracona.
Czytaj też: Pszczoły zamieszkały w Ogrodzie Roślin Leczniczych GUMed

Kosmetyki z odpadów marchwiowych, plastik z biomasy ziemniaczanejNaukowcy chcieli opracować schemat wykorzystania biomasy w oparciu o dostępne produkty dla konkretnego regionu - w tym wypadku obszaru południowego Bałtyku. Okazało się, że jest dużo możliwości, bowiem na tym terenie znajdują się liczne zakłady wytwarzające żywność, nie wspominając już o terenach rolnych.

Po szeregu analiz i spotkań między innymi w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem produktów spożywczych, opracowano listę koncepcji, które pozwoliłyby czerpać z odpadów produkcyjnych. Poniżej prezentujemy główne założenia:

 • Niskoalkoholowy odżywczy napój z dużą zawartością błonnika i białka roślinnego: nowy sposób wykorzystania młóta przez małe lokalne browary,
 • produkcja kosmetyków naturalnych na bazie ekstraktów z wytłoków z marchwi,
 • sposób na zagospodarowanie podłoża popieczarkowego,
 • produkcja hydrolizatu keratyny z piór drobiowych,
 • produkcja bioplastików z odpadów ziemniaczanych,
 • analiza możliwości zagospodarowania nadmorskich łąk solnych pod kątem ich innowacyjnego wdrażania skutkującego rozwojem biogospodarki w Polsce.

Prace zakończyły się również powstaniem publikacji naukowej, jednak chodziło przede wszystkim o dotarcie z wiedzą do lokalnych przedsiębiorstw i pokazanie wachlarza możliwości związanych z odzyskiem.

- Projekt BioBIGG miał za zadanie zmobilizować potencjał innowacyjny, związany z niewykorzystywanymi zasobami biologicznymi w łańcuchach rolno-przemysłowych na obszarze Południowego Bałtyku. Projekt zmierzał do zwiększenia zdolności innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw poprzez transgraniczne przekazywanie wiedzy, działania doradcze oraz przygotowanie projektów pilotażowych i inwestycji - mówił prof. Dariusz Mikielewicz.
Czy używałbyś kosmetyków z biomasy?
51%

tak, nie mam z tym problemu

19%

nie, nie zdecydowałbym się na taki zakup

30%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 37

Opinie (3) 2 zablokowane

 • Najwyższy czas w Niemczech kilka lat butelki są plastikowe oddawane a u nas szklane ciężko

  • 4 0

 • Butelkomaty gdzie są w Trójmieście?

  • 1 0

 • brawo

  bardzo dobry pomysł! teraz w sumie cały przemysł idzie w stronę naturalności. zresztą naturalne kosmetyki to teraz must have, sama tak się zakochałam w tych od pat&rub i teraz nie wyobrażam sobie żadnych innych

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.