stat

Licealiści opracują aplikację pod okiem ekspertów

5 listopada 2019, 10:00
ws

Programiści i uczniowie jednego z najlepszych liceów w Polsce połączyli siły. Projekt z udziałem developerów firmy software'owej Jit Team z uczniami gdyńskiej "trójki" ma połączyć doświadczenie i wiedzę ekspertów ze świeżym spojrzeniem nastolatków. To też inwestycja w karierę licealistów.Zespół blisko 300 specjalistów wytwarzających wysokiej jakości oprogramowanie będzie współpracował podczas warsztatów z uczniami III LO w Gdyni.

Firma software'owa Jit Team z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia postawiła na najmłodsze talenty. Uczniowie pod okiem specjalistów podczas cyklu spotkań i warsztatów poznają od podszewki procesy technologiczne i biznesowe oraz specyfikę pracy w branży IT.

Zadanie, które otwiera drogę do karieryEfektem współpracy ma być opracowanie przez uczniów nowej, użytecznej aplikacji, którą zaprezentują pod koniec roku szkolnego 2019/2020.

- Taki cykl to idealne rozwiązanie, by wprowadzić młode, obiecujące osoby do innowacyjnej, ale wciąż zmieniającej się branży - tłumaczy Anna Rzepa, koordynatorka projektu z III LO. - Takie podejście firmy do młodych talentów jest niezwykle udane: odważne, innowacyjne. Współpraca z ludźmi na tak wczesnym etapie edukacji to inwestycja, która zawsze zadziała na plus. To wyciągnięcie do nich ręki, zaoferowanie idealnej szansy na szybsze wprowadzenie do świata biznesu i technologii - dodaje.
Dzięki możliwości wzięcia udziału w zrealizowanych dotąd projektach młode talenty z gdyńskiej "Trójki" zapewniły sobie niecodzienną lekcję: poznanie branży, zagłębienie się w procesy technologiczne i biznesowe w naturalnym środowisku, a wreszcie - możliwość stworzenia niecodziennych projektów pod okiem najlepszych specjalistów w branży.

Czytaj też: Uczeń z Trójmiasta najlepszym "hackerem". Stworzył aplikację do parkowania

Biznes współpracuje z młodymi talentamiFirma miała okazję utwierdzić się w przekonaniu, że skierowanie uwagi właśnie na młodzież szkolną może przynieść dobre efekty. Podczas pierwszej edycji programu powstała aplikacja 3Nav, która pomaga poruszać się po szkole uczniom i rodzicom. Dzięki niewielkim nadajnikom typu beacon znajdującym się na terenie całego liceum z łatwością można zlokalizować każdą salę.

Podczas drugiej edycji programu uczniowie III LO przy wsparciu specjalistów z Jit Team stworzyli aplikację Tricard, która pozwala wysyłać swoje zdjęcia w formie pocztówek z wakacji. Podczas budowania aplikacji młodzież nauczyła się wykorzystywać technologie, takie jak: HTML 5, CSS, Java Script (ES6) czy React.js. W obu projektach chodziło przede wszystkim o praktykę i wykorzystanie wiedzy teoretycznej w prawdziwych, przydatnych projektach.

Dwumiesięczny staż w liceumUczniowie biorący udział w ubiegłych edycjach otrzymali zaproszenie na dwumiesięczny staż w firmie. Pod okiem doświadczonych programistów, w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, uczniowie mogli uczyć się programowania. Licealiści pracowali przy rozbudowaniu aplikacji WeJit (wewnętrznej platformy Jit Team). Efektem dwumiesięcznej pracy stażystów była dodatkowa funkcjonalność aplikacji, która wykorzystywała technologię rozpoznawania twarzy.

ws