Licealiści pomaszerują dla młodzieży z domu dziecka

4 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Około 700 uczniów weźmie udział w pięciokilometrowym charytatywnym marszu nordic walking - to pomysł ich nauczycielki wychowania fizycznego Doroty Kindy, która zachęca w ten sposób młodzież do aktywności, a przede wszystkim pomagania. Licealiści maszerując, zbierają pieniądze na zakup niezbędnego wyposażenia dla dzieci i młodzieży z Domu Dziecka "Na Wzgórzu", który jest remontowany. Akcja odbędzie się 5 i 6 grudnia - każdy może kibicować uczniom i pomóc, zasilając puszki dedykowane zbiórce licealistów.Inicjatywa "Young 4 Young" odbędzie się 5 grudnia na skwerze Kuracyjnym w Sopocie oraz 6 grudnia na skwerze Arki Gdynia w godzinach 9-13. Uczniowie II LO w Sopocie oraz X LO w Gdyni wezmą udział w pięciokilometrowym charytatywnym marszu.

- Jestem wielką zwolenniczką nordic walking i w obu szkołach zachęcam uczniów do treningów. Pomyślałam, że taka akcja może pokazać, jak ważna jest aktywność sportowa wśród młodzieży, ale też może zachęcić młodych ludzi do zrobienia czegoś dobrego - mówi Dorota Kinda, nauczycielka wychowania fizycznego, pomysłodawczyni akcji "Young 4 Young". - Chcieliśmy, żeby młodzież była świadoma, że ich każdy krok ma ogromne znaczenie. Rozumiemy to słowo dosłownie, jak i symbolicznie - jest to krok w kierunku zdrowia, krok w kierunku tworzenia świadomości istnienia blisko innego młodego człowieka w potrzebie oraz po prostu krok w kierunku czynienia dobra - dodaje.
W ciągu dwóch dni pomaszeruje około 700 uczniów z obu szkół. Każdy uczestnik wpłaca 5 zł - środki zostaną w całości przeznaczone na zakup przedmiotów potrzebnych dla młodzieży i dzieci Domu Dziecka "Na Wzgórzu" w Sopocie.

- Dom przeszedł remont i rzeczy użytku codziennego są absolutnie niezbędne. Ponadto wspierają nas sponsorzy, którzy zapłacą 1 zł za każdego startującego w marszu ucznia. W czasie marszu każdy może kibicować młodzieży i wesprzeć młodych ludzi z domu dziecka, zasilając puszki dedykowane do zbiórki uczniów liceum - wyjaśnia nauczycielka.
Trasa Sopot - start: skwer Kuracyjny, nadmorska ścieżka alei Franciszka Mamuszki, pętla przy Potoku Sweliny, powrót drogą pieszą równoległą do rowerowej, meta: skwer Kuracyjny. Trasa Gdynia - start: skwer Arki Gdynia w pobliżu parku linowego Góra Harców, następnie pieszą alejką bulwaru Nadmorskiego w kierunku Sopotu do Chatki Morsów Gdyńskich, alejką bulwaru Nadmorskiego do skweru Kościuszki i bulwarem Nadmorskim do mety na skwerze Arki Gdynia.

Młodzież dla młodzieżyDom Dziecka "Na Wzgórzu" pod tą nazwą funkcjonuje w Sopocie od 2003 roku. Wcześniej działał jako Dom Dziecka nr 1 im. Janusza Korczaka. Budynek pochodzi z 1980 roku i wymagał gruntownego remontu.

- Władze Sopotu włączyły go w plany termomodernizacji. Dzięki temu wkrótce przeprowadzimy się do nowego budynku, który oprócz ocieplenia, wymiany drzwi i okien, remontu pomieszczeń użytkowych nabrał nowego szlifu - mówi Beata Młynarczyk, dyrektor Domu Dziecka na Wzgórzu.
Jak dodaje, to placówka socjalizacyjna i interwencyjna, w siedzibie przebywają wychowankowie w wieku 10-19 lat, z kolei w filii przy ul. Kościuszki w Sopocie przebywa młodzież w wieku 13-19 lat.

- Akcja "Young 4 Young" spadła na nas jak promyk nadziei na doposażenie nowego budynku placówki. Cieszymy się, że inicjatywa nabrała tak szerokiego rozmachu i wzbudziła tak żywe zainteresowanie. Przydadzą się nowe kołdry i poduszki, fajnie by było, by w nowej kuchence pojawiła nowa zastawa i sztućce, może dywany do pokoi młodzieży. Każda pomoc będzie dla nas niezwykle cenna. Doceniamy zaangażowanie wszystkich i serdecznie dziękujemy, wierząc, że "dobro wraca" - przekonuje dyrektor domu dziecka.

Każdy może pomócInicjatywę uczniów i ich nauczycielki wspierają też trójmiejskie firmy. Głowni sponsorzy akcji wpłacają 1 zł za każdego startującego ucznia.

- Toyota Walder chętnie wspiera różnorodne inicjatywy. Wspieramy trójmiejskich sportowców, kulturę, a także edukację. W tym roku zdecydowaliśmy się też wesprzeć inicjatywę młodzieży z II LO w Sopocie. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania tych młodych ludzi w chęć niesienia pomocy innym. Chętnie dorzuciliśmy swoją "cegiełkę", aby pomóc w wyposażeniu dopiero co wyremontowanego domu dziecka - mówi Aneta Janczewska, marketing manager Toyota Walder.
- Jednym z elementów filozofii hotelu Gdańsk Boutique jest wspieranie inicjatyw społecznych, dlatego od zawsze włączamy się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Szczególnie doceniamy działania angażujące młodych ludzi, więc naturalnym dla nas działaniem było wsparcie inicjatywy "Young 4 Young". Ponadto jest to akcja o wyjątkowym wymiarze, ponieważ uczy dzieci i młodzież pomagać swoim rówieśnikom - mówi Wioleta Ławicka, dyrektor ds. sprzedaży Hotelu Gdańsk.
- Idea charytatywnego marszu jest inicjatywą godną wsparcia, nie tylko ze względu na propagowanie ruchu jako zdrowej formy spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim ze względu na zaangażowanie dobroczynne młodych ludzi poprzez i ich gotowość pomocy rówieśnikom mieszkającym w Domu Dziecka. Będziemy z przyjemnością kibicować uczniom liceów uczestniczącym w marszu i wspierać ich finansowo w tej szczytnej inicjatywie - mówi Jakub Wendykier, dyrektor zarządzający firmy Vincent Sp. z o.o.
Dodatkowo Polska Federacja Nordic Walking udostępnia 120 par dodatkowych kijków dla uczniów. Kąpielisko Morskie Sopot udostępniło im skwer Kuracyjny, a ma też dla nich 10 wejściówek godzinnych na lodowisko. Młodzież wspiera też Aqua Park Sopot. Z kolei medyczne wsparcie akcji zapewnia sopocki WOPR. Impreza jest objęta patronatem honorowym prezydenta miasta Sopotu Jacka Karnowskiego oraz prezydenta miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

- Pragniemy tych młodych ludzi odciągnąć od telefonów, komputerów, żeby mieli radość ze spędzania aktywnie czasu ze swoimi rówieśnikami, a jeśli dwa razy do roku w takim marszu przyświecać im będzie szczytny i potrzebny cel, to tym bardziej poczują się silniejsi i zjednoczeni wspólną ideą. To też pośrednio buduje ich poczucie własnej wartości - dodaje Dorota Kinda, która oprócz pracy w szkole jest instruktorem Nordic Walking, aktywnie startuje w zawodach i jest Mistrzynią Pucharu Pomorza.