Matura zaocznie, gdzie i za ile?

6 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Elżbieta Michalak

Matura może się przydać każdemu. Czasem jednak nie udaje się zdać egzaminu od razu, albo wciąż odkłada się go na później. Sprawdziliśmy, czy i gdzie trójmiejscy spóźnialscy mogą zdać maturę w trybie zaocznym.Choć na mocy ustawy o szkolnictwie zawodowym, wchodzącej w życie 1 września 2012 r. zlikwidowano licea wieczorowe (w których do tej pory można było w trybie przyspieszonym uzupełnić wiedzę ogólną i zdać egzamin maturalny) na rzecz liceów dla dorosłych, to w Trójmieście mamy wciąż szeroką ofertę szkół dla osób dorosłych, które chciałyby zdać maturę.

Pełnoletni, zainteresowani zrobieniem zaocznej matury, często nie wiedzą od czego zacząć i czy w ogóle mają jeszcze szansę na podejście do matury.

Oczywiście, że tak. Prawo przystąpienia do egzaminu maturalnego ma każdy. Nawet ci, którzy pozwolili sobie na długą przerwę w nauce. Wymagane jest jedynie ukończenie szkoły średniej - liceum lub technikum.

Osoby, które nie ukończyły szkoły średniej, mogą uzupełnić swoją wiedzę w dwóch typach szkół (w zależności od etapu, na którym skończyły edukację). Po szkole gimnazjalnej maturę zaocznie możemy zdać tylko w liceum dla dorosłych. Natomiast jeżeli mamy ukończoną szkołę zawodową, maturę możemy zrobić także w technikum uzupełniającym dla dorosłych.

Pełna oferta szkół średnich znajduje się w naszym katalogu.

Edukacja w liceum i technikum uzupełniającym dla dorosłych (która odbywa się najczęściej weekendami) może być darmowa - w szkołach publicznych - ale można za nią też słono zapłacić. W zależności od wyboru szkoły niepublicznej, od 100 nawet do 600 zł za miesiąc.

Absolwenci szkół średnich, którzy ukończyli szkołę i zdobyli świadectwo, a nie przystąpili do egzaminu maturalnego mają nieco ułatwione zadanie. Nie muszą powtarzać nauki ze szkoły średniej, bo mogą od razu, razem z innymi maturzystami, przystąpić do egzaminu dojrzałości w maju. Wystarczy jedynie złożyć do szkoły deklarację maturalną.

- Absolwenci szkół średnich składają do szkoły macierzystej, jeżeli ta wciąż istnieje, tzw. deklarację maturalną, którą znaleźć można na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, zawsze na przełomie sierpnia i września. Po jej złożeniu przystępują do egzaminu w ustawowym terminie (w maju), razem z innymi maturzystami - dowiadujemy się w OKE w Gdańsku. - W sytuacji, gdy macierzysta szkoła została zlikwidowana, jej absolwent składa deklarację oraz świadectwo ukończenia szkoły do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, która wyznacza mu placówkę zdawania egzaminu, najczęściej wybierając szkołę spośród szkół publicznych - dodaje.

Wszyscy zainteresowani maturą zaoczną mogą uzyskać dodatkowe informacje w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
Czy w szkole dla dorsołych można dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego?
37%

tak, dobrze można przygotować się nawet w domu, to zależy od naszych chęci

32%

raczej tak, jeżeli chodzimy na wszystkie zjazdy i przykładamy się do nauki, nie powinno być problemu ze zdaniem egzaminu

31%

nie sądzę, w końcu nauka trwa tam krócej, niż w normalnym liceum czy technikum

zakończona

łącznie głosów: 185

Elżbieta Michalak