stat

Metamorfoza sopockiej willi Eureka

7 października 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
mak

Zabytkowa willa przy sopockiej plaży, która należy do Politechniki Gdańskiej, przejdzie generalną metamorfozę. Uczelnia rozstrzygnęła konkurs na koncepcję jej remontu.Eureka to zabytkowa willa usytuowana przy nadmorskim deptaku w Sopocie przy ul. Emilii Plater 7/9/11 zobacz na mapie Sopotu, kilkanaście metrów od plaży. W budynku od lat działa Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne Politechniki Gdańskiej "Eureka". Niestety, samemu wystrojowi obiektu bliżej było do czasów PRL-u niż współczesności.

Władze uczelni postanowiły w końcu to zmienić i ogłosiły w maju otwarty konkurs na koncepcję jego remontu. Wynik ogłoszono na początku października - pierwsze miejsce zajął projekt pracowni architektonicznej KD Kozikowski Design z Gdańska. Na podium ustawiły się także pracownie z Krakowa i Poznania.

- Budynek Eureki wymaga rewitalizacji i to był nasz główny kierunek działania - mówi Marcin Kozikowski, przedstawiciel zwycięskiego zespołu projektowego. -Zależało nam, żeby jak najmniej naruszyć bryłę budynku i jak najwięcej odtworzyć z jej dawnego blasku. Wszak budynek powstał sto lat temu. W mojej ocenie to jest mniej pracy dla architektów, a więcej dla konserwatorów i architektów wnętrz.

Zgodnie ze zwycięską koncepcją największe zmiany dotyczyć będą wnętrz. - Zaproponowaliśmy dużą ingerencję w istniejącą strukturę. Duży nacisk położyliśmy także na rewitalizację elewacji zewnętrznej. Zależało nam, by przywrócić temu budynkowi wygląd, jaki miał w chwili powstania - dodaje Kozikowski.

W Eurece zaplanowano również poszerzenie oferowanych obecnie usług hotelowo-gastronomicznych o zaplecze konferencyjne i centrum rehabilitacyjne. Żeby sprostać temu wyzwaniu, konieczna będzie jego częściowa przebudowa. Dodatkowo pokoje hotelowe zostaną dostosowane do standardu trzech gwiazdek, a cały budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w związku z czym pojawią się w nim windy i uproszczone ciągi komunikacyjne. W części obiektu, która stanie się centrum rehabilitacyjnym, zaplanowano też gabinety konsultacyjne oraz salę do fizykoterapii.

Projekt zagospodarowania centrum Eureka powstawał przez dwa tygodnie. Pracownia zajmuje się głównie współczesną architekturą, obecnie realizuje kilkanaście projektów w Gdańsku, na Wyspie Spichrzów. Architekci mają na swoim koncie także rewitalizacje m.in. Zielonej Bramy czy Filharmonii Bałtyckiej.

Laureaci:

I miejsce - KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna, Gdańsk - 30 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki;
II miejsce - Grupa 68 Architekci S.J., Kraków, nagroda 20 tys. zł;
III miejsce - pracownia projektowa Wojciech Kolesiński, Poznań, nagroda 15 tys. zł.

mak