Muzea walczą o uczniów. Jaką mają dla nich ofertę?

18 grudnia 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Mikołajczyk

Czy dzieci lubią muzea? To zapewne sprawa bardzo indywidualna, ale trójmiejskie placówki i ośrodki kultury coraz częściej tworzą ofertę szkolną, zachęcając nauczycieli do prowadzenia zajęć poza budynkiem szkół. Sprawdziliśmy, co proponują trójmiejskim szkołom.Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Zajęcia dla niemowląt, szycie historycznych strojów czy noc w muzeum w ramach "Dnia spania w miejscach publicznych" to tylko niektóre atrakcje, którymi zachęca Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

W ofercie dla rodzin z dziećmi organizowany jest program edukacyjny Maluszki w Muzeum przeznaczony dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat.

- W scenariuszach spotkań znajdują się zabawy ogólnorozwojowe, integracyjne, socjalizujące, połączone z pierwszymi próbami kontemplacji sztuki - słuchaniem muzyki klasycznej, poszukiwaniami motywów architektonicznych oraz zdobniczych - zdradza Ewelina Martys, zastępca kierownika Działu Edukacji, Promocji i PR-u Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Muzeum organizuje także we współpracy z grupą rekonstrukcyjną Garnizon Gdańsk Soboty u Państwa Uphagenów. Raz w miesiącu uczestnicy zajęć spotykają się na prelekcji na temat dawnego życia w Gdańsku oraz warsztatach szycia historycznych kostiumów. Wejście na zajęcia jest wliczone w cenę biletu wstępu do Domu Uphagena. W sprawie udziału w zajęciach należy się kontaktować bezpośrednio z Muzeum: sowa@mhmg.pl, tel. 58 76 79 150.

Hewelianum

Miejscem, do którego dzieci wracają chętniej niż na plac zabaw jest znajdujące się na terenie dawnego fortu Centrum Hewelianum. Szeroka oferta warsztatów i wystaw interaktywnych adresowana do dzieci w różnym wieku sprawia, że jednodniowa wizyta w tym miejscu może okazać się za krótka. Wśród wielu atrakcji warto zwrócić uwagę na warsztaty, które wciągają dzieci do świata baśniowych przygód w towarzystwie Pana Kleksa. W najbliższy weekend będzie to wyprawa w Kosmos, prosto na Księżyc. Mali astronauci założą kombinezony i ... Najlepiej sprawdzić samemu, korzystając z oferty weekendowej dla rodzin. "Laboratorium Pana Kleksa" znajduje się w budynku Koszar Schronowych, przy głównym placu fortu (majdanie). Ceny biletów: 12 zł - bilet normalny i 10 zł - ulgowy.

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku za pomocą Muzealnych Sztuczek przyciąga dzieci na warsztaty, podczas których aktywnie uczestniczą one w poznawaniu historii. Rysują, lepią z gliny i robią mnóstwo tak ciekawych rzeczy, że przychodzi ich coraz więcej. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Dziecko za udział w warsztatach płaci 1 zł, opiekunowie kupują bilet ulgowy. Zajęcia odbywają się w Oddziale Sztuki Dawnej, przy ul. Toruńskiej 1 w Gdańsku w soboty, od godz. 11 do 12.30. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Gdańskie Muzeum zaprasza także na zajęcia dla dzieci odbywające się przy okazji wystawy czasowej "Grzech. Obrazy grzechu w kulturze europejskiej od XV do początku XX wieku". Żeby zmierzyć się z tym niełatwym tematem, można wziąć udział w warsztatach dla rodzin, podczas których dzieci mogą zastanowić się nad tym, czym jest dobro i zło, a także wyobrazić sobie siebie jako bohaterskiego rycerza walczącego ze złymi uczynkami i przedstawić to na pracy plastycznej. Warsztaty są adresowane do dzieci w wieku 5 - 10 lat. Koszt uczestnictwa: dzieci do lat 7 - bilet bezpłatny, powyżej 8. roku życia - 1 zł, dorośli - 6 zł. W ramach cyklu przed nami jeszcze jedno spotkanie - 16.01.2015 r. o godz. 11. Tu również obowiązują wcześniejsze zapisy.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Młodych pasjonatów archeologii na pewno zainteresuje oferta edukacyjna Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wśród zajęć organizowanych przez Muzeum warto zwrócić uwagę na warsztaty organizowane w ramach "Akademii małego archeologa" prowadzone co roku w czasie zimowych ferii dla dzieci szkolnych (zarówno dla grup zorganizowanych, jak i rodziców z dziećmi).

- Zazwyczaj przygotowywanych jest kilka (6-9) różnych tematów, dlatego można tu spędzić całe dwutygodniowe ferie i codziennie odkrywać inne tajemnice archeologii i nauk pokrewnych, wspierających badania przeszłości - zachęca Joanna Ossowska z Muzeum Archeologicznego.
Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności młodszych odwiedzających chętnie gości w przeznaczonym dla nich Wydziale Zabaw. Dzieci do 10. roku życia mogą tu zbudować statek, zapewnić dostawę towaru, zorganizować przeładunek w porcie, aż w końcu wyjść w rejs - wszystko w sali o powierzchni zajmującej ponad 400 metrów kwadratowych, w której mogą bawić się w towarzystwie opiekunów. Godzinny bilet wstępu kosztuje 5 zł za osobę.

Starszym dzieciom ECS proponuje zwiedzanie z audioprzewodnikami. Audioprzewodniki przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych zwiedzających mogą wzbogacić zwiedzanie, tym bardziej, że sposób narracji kierowany do dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Koszt wypożyczenia audioprzewodnika wliczony jest w cenę biletu (bilet normalny - 17 zł, bilet ulgowy - 13 zł).

Muzeum Miasta Gdyni

Proponowane aktualnie przez Muzeum Miasta Gdyni cykle edukacyjne także zachęcają do spędzania wolnego czasu w muzealnych progach. Warsztaty "Sezon na prezenty", podczas których dzieci wraz z opiekunami będą mogły przygotować upominki dla bliskich, to świetna okazja, by poczuć świąteczną atmosferę. Wczuć się w rolę elfa w służbie Świętego Mikołaja przygotowującego podarki będzie można już w sobotę, 19 grudnia, o godz. 11.

Weekendowe warsztaty dla całych rodzin pt. "Obrazy w kawałkach" to okazja, by zainspirować się słynnymi dziełami znanych twórców i stworzyć coś samodzielnie. Efektem będą mozaiki i grafiki, przy tworzeniu których dzieci i opiekunowie wybierać będą kolor, fakturę i kształt, by obudzić wyobraźnię. Warsztaty odbędą się 21 stycznia 2016 r., o godz. 11. Koszt biletu rodzinnego upoważniającego do uczestniczenia w wymienionych warsztatach to 15 zł od uczestnika, opiekunowie mają wstęp bezpłatny. Potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja.

Akwarium Gdyńskie

Gdyńskie Akwarium to miejsce tak magiczne, że atrakcją dla dziecka jest już samo przekroczenie jego progu. Ale i tam dzieją się rzeczy, w których szczególnie warto uczestniczyć. Przesłaniem realizowanym przez Centrum Edukacji podczas wszystkich zajęć jest: dotknąć, zobaczyć, usłyszeć i doświadczyć.

- Kiedy już wpadniemy do Akwarium, warto jest skorzystać z przewodników multimedialnych - zwłaszcza jeśli jest się dzieckiem lub dorosłym z odrobiną dziecka w środku. Przewodniki wyposażone są w dwie ścieżki zwiedzania - tradycyjną oraz "dziecięcą", zawierającą bajkowe opowieści o zwierzętach z Akwarium oraz zadania dla najmłodszych - opowiada Grażyna Niedoszytko z Akwarium Gdyńskiego.
A jeśli nasze dziecko nie może się doczekać kolejnych odwiedzin w tej morskiej krainie, warto spytać, czy nie chciałoby dołączyć do Klubu Młodego Odkrywcy Mórz działającego przy Akwarium. Klub angażuje dzieci w realizację zadań i zdobywanie kolejnych pieczątek, rozwijając w nich pasję i chęć rozwoju. To mógłby być początek zupełnie nowej przygody.

Czasy muzealnych wędrówek od gabloty do gabloty wyraźnie odeszły do lamusa. Dziś spotkanie z przeszłością przypomina bardziej ekscytującą podróż w czasie. Warto wybrać się w nią z całą rodziną.
Czy w wolnym czasie odwiedzasz z dzieckiem muzea?
25%

tak, chętnie i często

29%

tak, od czasu do czasu

16%

nie, nie interesuje nas to

14%

nie, kilka razy próbowaliśmy, ale nasze dziecko się nudziło

16%

nie, bo moje dziecko często chodzi do muzeów razem z klasą

zakończona

łącznie głosów: 79