Na UG powstaje plan równości płci

23 września 2021, 8:00
Piotr Kallalas
- Plan równości płci służy zarówno kobietom, jak i mężczyznom, m.in. pozwalając na diagnozę wyzwań, jakie kobiety i mężczyźni napotykają w miejscu pracy, w budowaniu swojej kariery naukowej i łączenia jej z rolami rodzinnymi - mówi dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka. Więcej zdjęć (1)

- Plan równości płci służy zarówno kobietom, jak i mężczyznom, m.in. pozwalając na diagnozę wyzwań, jakie kobiety i mężczyźni napotykają w miejscu pracy, w budowaniu swojej kariery naukowej i łączenia jej z rolami rodzinnymi - mówi dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka.

rf123/ kasto

- Plan równości płci służy zarówno kobietom, jak i mężczyznom, m.in. pozwalając na diagnozę wyzwań, jakie kobiety i mężczyźni napotykają w miejscu pracy, w budowaniu swojej kariery naukowej i łączenia jej z rolami rodzinnymi - mówi dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka.

rf123/ kasto

Uniwersytet Gdański pracuje nad wprowadzeniem specjalnego planu równości płci. Ma to być drogowskaz działania w obszarze wyrównywania możliwości kobiet i mężczyzn na uczelni zwłaszcza kontekście realizacji ścieżki naukowej. W tym celu powołano też specjalną radę, która monitoruje sytuację na uczelni. - Plan równości płci służy zarówno kobietom, jak i mężczyznom - zapewniają przedstawiciele placówki edukacyjnej.Największa gdańska uczelnia w najbliższym czasie chce wprowadzić plan równości płci, który będzie opierał się na systemowych rozwiązaniach i polityce wspierającej walkę ze stereotypami oraz na zabezpieczeniu równych szans na rozwój dla kobiet i mężczyzn.

- Ta zmiana nie będzie rewolucją, a efektem dotychczasowych działań służących realizacji skutecznego zarządzania różnorodnością w naszej uczelni - zaznacza dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju, która jest również członkinią Rady Wdrażającej Plan Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn w UG. - Ich celem będzie to, by Uniwersytet Gdański był bezpiecznym miejscem pracy, zawsze szanującym równość i różnorodność. Jednym z kluczowych warunków jest zatem budowanie takiego środowiska pracy, w którym osoby o różnorodnych doświadczeniach współpracują ze sobą w tym samym zespole, mają przestrzeń i swobodę na demonstrowanie swoich talentów i ich rozwój.
Wspomniana Rada Wdrażająca Plan Równego Traktowania Kobiet i Mężczyzn została powołana, aby przeprowadzić analizy sytuacji na uczelni, a także przygotować plan działania oparty na kampaniach edukacyjnych i dalszym monitorowaniu działalności uczelni pod kątem realizacji kariery zawodowej.

- Plan równości płci służy zarówno kobietom, jak i mężczyznom, m.in. pozwalając na diagnozę wyzwań, jakie kobiety i mężczyźni napotykają w miejscu pracy, w budowaniu swojej kariery naukowej i łączenia jej z rolami rodzinnymi. Wiemy, że równość płci w miejscu pracy służy osiąganiu równowagi praca-dom zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - dodaje dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka.
Czytaj też: Nowa szkoła powstanie na granicy dwóch gdańskich dzielnic

UG czerpie z unijnych rozwiązań i chce dzielić się swoim doświadczeniemPlacówka edukacyjna już w lutym rozpoczęła prace związane z powołaniem planu równości, co wpisuje się w projekt MINDtheGEPS - Modifying Institutions by Developing The Gender Equality Plans realizowany z funduszy unijnych. To także pokłosie działań Komisji Europejskich, która od beneficjentów dwóch dużych programów grantowych wymaga zaangażowania w poprawę sytuacji występujących nierówności płci. Władze UG chcą równolegle również dzielić się własnymi rozwiązaniami.

- Oprócz wykorzystywania polityk Unii Europejskiej we wdrażaniu planów równości płci ważne jest też to, by pamiętać o silnej pozycji polskich kobiet naukowczyń i potencjale Uniwersytetu Gdańskiego. Jeśli chodzi o autorstwo publikacji naukowych, Uniwersytet Gdański zajął w zeszłym roku czwarte miejsce na świecie pod względem liczby publikacji, w których pierwszymi lub korespondencyjnymi autorkami są kobiety. Jako przedstawiciele i przedstawicielki polskich uczelni wyższych jesteśmy ekspertami w zakresie wdrażania zmian instytucjonalnych i mamy dużo dobrych praktyk, które mogą być realizowane na innych uczelniach Unii Europejskiej - mówi dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka.
Już 14 października uczelnia będzie organizować specjalny webinar na temat planów i inicjatyw dotyczących równości płci na uczelni.
Czy w Polsce występują nierówności społeczne ze względu na płeć?
27%

tak, cały czas można to zauważyć

5%

tak, ale z każdym rokiem jest coraz lepiej

65%

nie, nie dostrzegam takich sytuacji

3%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 704

Opinie wybrane


wszystkie opinie (240)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.