Na co stawiają przyszli studenci? Najpopularniejsze kierunki

7 września 2020, 13:30
Wioleta Stolarska

Ekonomia, kryminalistyka i kierunek lekarsko-dentystyczny, kosmetologia, grafika, architektura i niezmiennie kierunki związane z zarządzaniem i biznesem - to studia, które cieszą się największą popularnością na trójmiejskich uczelniach podczas tegorocznej rekrutacji na rok akademicki 2020/2021. Rekrutacja w niektórych szkołach wciąż jednak trwa.W tym roku epidemia koronawirusa i przesunięte egzaminy maturalne wymusiły modyfikację kalendarza harmonogramu rekrutacji na uczelniach. Są już wstępne informacje na temat rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 na trójmiejskich uczelniach. Sprawdziliśmy, które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem.

Czytaj też: Mniej miejsc i drożej w trójmiejskich akademikach

Ekonomia, kryminalistyka i kierunek lekarsko-dentystycznyEkonomia, mechatronika oraz gospodarka przestrzenna - to najpopularniejsze kierunki studiów na Politechnice Gdańskiej. Na jedno miejsce chętnych było tu ponad 15 osób. Największą liczbę kandydatów odnotowano na informatyce i budownictwie.

- Najwięcej zgłoszeń w przeliczeniu na jedno miejsce odnotowano na kierunku ekonomia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (16,9 os. na miejsce), kierunku mechatronika na Wydziale Mechanicznym (15,8 os. na miejsce) oraz gospodarce przestrzennej na Wydziale Architektury (15,1 os. na miejsce). Największą liczbę zgłoszeń ogółem odnotowano na kierunkach: informatyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki - 1701, budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska - 1312, automatyka, cybernetyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki - 1180 oraz automatyka, robotyka i systemy sterowania na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki - 1075 - informuje Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.
O miejsce na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych ubiegało się łącznie ponad 25,8 tys. kandydatów, przyjęto 4385 osób. Ewentualna rekrutacja uzupełniająca odbędzie się we wrześniu.

Na ostateczne wyniki rekrutacji na Uniwersytecie Gdańskim trzeba jeszcze poczekać. Jednak z dotychczasowych zgłoszeń widać, że największą popularnością cieszy się: kryminologia - 14,45 osób na jedno miejsce, filologia angielska - 12,29 kandydatów, zarządzanie instytucjami artystycznymi - 11,04, psychologia - 9,99, skandynawistyka 9,64, zarządzanie instytucjami służby zdrowia - 8,93.

- Te kierunki od lat niezmiennie są "w czołówce" najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Gdańskim - informuje dr Beata Derkacz, rzecznik prasowy UG.
Na nowy rok akademicki 2020/2021 uczelnia zaplanowała łącznie przyjęcie blisko 12 tys. osób: 8744 osoby na studia stacjonarne oraz 3179 osób na studia niestacjonarne.

Szkoły wyższe w Trójmieście


Pierwsze wyniki tegorocznej rekrutacji w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym znane były już w sierpniu. 7081 osób ubiegało się w tym roku o przyjęcie na sześć kierunków jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych. To o ponad 2100 osób więcej niż w ubiegłym roku.

- Rekordowa jest liczba laureatów konkursów i olimpiad krajowych oraz międzynarodowych, którzy zadeklarowali chęć studiowania w GUMed. W tym roku to aż 50 osób, wśród których 49 to kandydaci na kierunek lekarski, jedna osoba na psychologię zdrowia. Prawdziwe rekordy popularności bił kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starało się blisko 30 osób (29,8 os. na miejsce, 1401 kandydatów). Na kierunek lekarski formularze rekrutacyjne złożyło 3896 osób (12,3 os. na miejsce), na fizjoterapię - 474 osoby (7,9 os. na miejsce), a na psychologię zdrowia - 311 kandydatów (6,9 os. na miejsce). Sporym zainteresowaniem cieszyła się również analityka medyczna, na którą o jedno miejsce starało się ponad 6 osób (6,4 os. na miejsce, 350 kandydatów) oraz farmacja - 649 kandydatów (4,6 os. na miejsce) - informuje uczelnia.
Dostępne są również wyniki rekrutacji na studia I stopnia (licencjackie). Na 418 dostępnych miejsc dokumenty rekrutacyjne złożyło 1623 chętnych. Największym zainteresowaniem maturzystów cieszyły się: techniki dentystyczne (6,4 os. na miejsce), dietetyka (5,8 os. na miejsce) oraz ratownictwo medyczne (5,1 os. na miejsce).

W Akademii Marynarki Wojennej największą popularnością w tegorocznej rekrutacji cieszyły się: nowo otwarty kierunek - bezpieczeństwo w transporcie, spedycja i logistyka, a także - informatyka, które miały prawie dwóch kandydatów na jedno miejsce.

Z kolei na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku w rekrutacji na razie zarejestrowało się 2090 kandydatów, z czego część osób nie uzupełniła jeszcze wyboru kierunku. Tu rekrutacja wciąż trwa.

- Z aktualnych danych wynika, że na studia I stopnia na fizjoterapię jest 528 kandydatów, na sport - 308 kandydatów, na terapię zajęciową - 82 kandydatów, na turystykę i rekreację - 270 kandydatów oraz na wychowanie fizyczne - 413. Z kolei na studia niestacjonarne, ale II stopnia jest 60 przyjętych kandydatów ma fizjoterapię, 11 - na TiR oraz 47 przyjętych na wychowanie fizyczne - informuje Karolina Rogowska, rzecznik prasowy AWFiS.

Rekrutacja wciąż trwa na wielu uczelniachPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku kształci studentów na dwóch kierunkach: informatyka i grafika, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

- W tym roku oba kierunki cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem, w szczególności studia dzienne. Lockdown uświadomił nam, że zawód informatyka czy grafika jest zawodem przyszłości, który jest w każdej branży potrzebny i świetnie można go wykonywać zdalnie, z każdego miejsca na świecie. Ze względu na sytuację epidemiczną i przesunięcie terminu matur rekrutacja u nas potrwa przynajmniej do końca września. Chcemy, by wszyscy zainteresowani studiowaniem kierunków przyszłości mieli podobne szanse. Nie mamy też sztywnego limitu przyjęć na poszczególne kierunki - mówi Monika Ostojska-Żurek z PJATK.
Czytaj też: Uniwersytet Gdański wprowadza zdalne nauczanie w nowym roku akademickim

W Sopockiej Szkole Wyższej trwa nabór wrześniowy - uzupełniający.

- Jest duże zainteresowanie kierunkami finansowo-biznesowymi, takimi jak finanse i rachunkowość, finanse i ekonomia biznesu (studia dualne), transport i logistyka, ekonomia i zarządzanie firmą rodzinną oraz business & languages, zaś na Wydziale Architektury, Inżynierii i Sztuki zainteresowaniem cieszą się architektura, architektura wnętrz, architektura krajobrazu, tegoroczna nowość wzornictwo oraz zarządzanie i inżynieria produkcji (budownictwo, elektroenergetyka, inżynieria utrzymania ruchu). Drugi rok z rzędu w ofercie edukacyjnej SSW są studia dualne, które mają wielu zwolenników. Studia online, które uczelnia prowadzi już od kilku lat na kierunku finanse i rachunkowość, również w tym roku są wyjątkowo oblegane - informuje Joanna Pietrzak, manager ds. marketingu i współpracy międzynarodowej SSW.
SSW w tym roku znalazła się w gronie trzech niepublicznych uczelni w Polsce, których dyplom magistra inżyniera architekta uzyskał notyfikację Komisji Europejskiej, co przełożyło się na jeszcze większe zainteresowanie kierunkami architektonicznymi. W tym roku ocena predyspozycji kandydata na kierunki projektowe przeprowadzana jest zdalnie. Kandydaci zobowiązani są do przesłania na płytkach CD swojego portfolio do 10 września.

W Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku niesłabnącą popularnością cieszą się oczywiście kierunki studiów związane z profilaktyką oraz przywracaniem zdrowia.

- Niezmiennie od lat z największym zainteresowaniem kandydatów spotyka się kosmetologia. Wieloletnie doświadczenie, wysoka jakość kształcenia, profesjonalnie wyposażone pracownie oraz sprawdzona kadra to atuty, które sprawiają, że uczelnia jest w tej dziedzinie bezkonkurencyjna. Absolwenci szkół średnich chętnie wybierają również studia na kierunku fizjoterapia. Pięcioletnie jednolite studia magisterskie umożliwiają im zdobycie kompleksowej wiedzy, umiejętności i gwarantują stabilny zawód w przyszłości - mówi dr n. med. Marzena Podgórska, prorektor Wyższej Szkoły Zdrowia.
Jak dodaje, na uczelni jest też większe zainteresowanie studiami magisterskimi. W tym roku podobnie jak w przypadku innych szkół termin rekrutacji został wydłużony i wciąż można aplikować na studia.

Czytaj też: Studia medyczne w Trójmieście. Jaki wybrać kierunek?

W tegorocznej ofercie studiów I i II stopnia Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oraz jej wydziału w Gdyni popularnością cieszą się kierunki: zarządzanie, bezpieczeństwo wewnętrzne (również online), logistyka oraz informatyka - w szczególności inżynierska. Kandydaci bardzo chętnie wybierają również filologię, multimedia i grafikę komputerową na studiach I stopnia oraz psychologię - studia jednolite magisterskie.

- Analizując obecną sytuację rynkową, na podstawie wskazań pracodawców oraz wzmożonego zainteresowania kandydatów na specjalistyczne studia podyplomowe największe zapotrzebowanie jest obecnie na zawody ściśle związane z branżą IT, analityką, e-marketingiem, zarządzaniem kryzysowym i zmianą oraz zarządzaniem zdalnym i nie tylko - mówi Dorota Adamska, kierownik Biura Rekrutacji Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Czytaj też: Gdzie najchętniej na studia? Na podium WSB i PG

Rekrutacja w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku trwa od maja i jest wciąż otwarta dla przyszłych studentów. Uczelnia nie przeprowadza egzaminów wstępnych, decyduje kolejność zgłoszeń.

- Liczba chętnych kandydatów jest porównywalna z ubiegłym rokiem zarówno na studia licencjackie i magisterskie w trybie stacjonarnym, jak i w trybie niestacjonarnym oraz online. Zdecydowana większość rekrutów korzysta z rejestracji online, która umożliwia wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłanie niezbędnych dokumentów do Działu Rekrutacji. WSTiH w Gdańsku proponuje szeroki wachlarz specjalności, z których największą popularnością cieszą się min.: zarządzanie w hotelarstwie i międzynarodowym biznesie turystycznym, zarządzanie w gastronomii z dietetyką, zarządzanie turystyką zdrowotną i rekreacją, zarządzanie w sporcie, event management. Od nowego roku akademickiego w ofercie uczelni pojawiła się unikatowa specjalność: komunikacja wizerunkowa i e-biznes w branży HoReCa, a absolutną nowością są studia magisterskie trwające zaledwie 1,5 roku, rozszerzone o business english, co z pewnością przekonało naszych rekrutów do podjęcia studiów na naszej uczelni - podkreśla Ada Zacharewicz, kierownik promocji i sprzedaży WSTiH.
Czy uważasz, że właściwie wybrałe(a)ś kierunek studiów?
41%

tak, na szczęście kierunek spełnił moje oczekiwania

25%

nie do końca, ale to wina m.in. moich mylnych wyobrażeń

34%

nie, drugi raz nie wybrał(a)bym kierunku, który studiowałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 438