Na uczelniach promują picie kranówki. Pojawiły się zdroje

12 listopada 2021, 8:00
Ewelina Oleksy
Jeden z dystrybutorów kranówki na PG. Takie urządzenia pojawiły się też na UG i GUMedzie. Więcej zdjęć (3)

Jeden z dystrybutorów kranówki na PG. Takie urządzenia pojawiły się też na UG i GUMedzie.

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Jeden z dystrybutorów kranówki na PG. Takie urządzenia pojawiły się też na UG i GUMedzie.

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Trzy gdańskie uczelnie podjęły walkę z plastikowymi butelkami i zachęcają swoich studentów do picia wody z kranu zamiast kupowania jej w sklepach. W tym celu w kilku lokalizacjach każdego z kampusów - w ramach współpracy z Saur Neptun Gdańsk - pojawiły się specjalne dystrybutory, z których wodą można napełnić kubek lub butelkę wielokrotnego użytku.Plastik to plaga dzisiejszych czasów. Produkcja, użytkowanie i utylizacja tego materiału wywierają negatywny wpływ na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę.

Jak podaje WWF, rzeczywisty koszt plastiku dla środowiska i społeczeństwa jest co najmniej 10 razy wyższy niż jego cena płacona przez producentów pierwotnych tworzyw sztucznych. Surowiec generuje bowiem znaczące koszty związane z emisją gazów cieplarnianych, koszty zdrowotne, koszty zagospodarowania odpadów i koszty, które generują odpady niezagospodarowane we właściwy sposób.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej instytucji podejmuje walkę z plastikiem. Do ich grona dołączyły trzy gdańskie uczelnie: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny. We współpracy z SNG zamontowano tam zdroje z kranówką, w których można napełnić swoją butelkę czy kubek wielokrotnego użytku. A tym samym zrezygnować z zakupu wody butelkowanej.

Zobacz też:

Woda z kranu. Lepsza od butelkowanej?- Współpraca z Saur Neptun Gdańsk i montaż dystrybutorów w budynkach naszej uczelni wychodzi naprzeciw trendom i problemom, z jakimi zmaga się dzisiejszy świat. Przy tym naszej uczelni mocno zależy, żeby kształtować u młodych ludzi proekologiczne postawy - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy PG. - Bardzo nas cieszy, że świadomość ekologiczna rośnie, a my będziemy ją wspierać. Zamierzamy wprowadzać sukcesywnie kolejne udogodnienia dla studentów i pracowników uczelni, tak żeby ograniczać na naszym kampusie ilość zużytego plastiku i innych odpadów.
W podobnym tonie wypowiadają się władze GUMedu.

- W naszej uczelni przywiązujemy dużą wagę do kształtowania postaw proekologicznych, jak również troski o środowisko naturalne. Dzięki tej cennej i ważnej inicjatywie ponad 5 000 litrowych butelek nie trafiło na śmieci - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czytaj też:

Na stadionie tylko wielorazowe kubkiW sumie na Politechnikę Gdańską trafiło ostatnio 10 urządzeń, 5 na Uniwersytet Gdański, a wkrótce rozpocznie się montaż kolejnych 5 zdrojów na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

- Po instalacji tych zdrojów jeszcze więcej studentów będzie mieć bezpośredni dostęp do wody z kranu. W 2020 roku, w ramach pilotażu, pierwsze zdroje trafiły na UG i GUMed - informuje Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka SNG.
W sumie na gdańskich uczelniach wyższych jest już 27 zdrojów.

- Szkoły wyższe otrzymują od SNG dwa rodzaje poidełek: dystrybutory wewnętrzne do napełniania butelek, bidonów czy kubków oraz dystrybutory wody tzw. funkcyjne. Pierwsze z urządzeń wyposażone jest w czujnik uruchamiający wypływ wody. Ma także wbudowany licznik butelek o pojemności 1 litra, które - dzięki korzystaniu z wody z kranu - nie trafią na wysypisko, a tym samym do środowiska. Z kolei dystrybutory funkcyjne oferują wodę ciepłą i zimną. Montowane są w strefach rektoratów - tłumaczy Rusakiewicz.
Pilotażowy projekt dostępu do wody z kranu na uczelniach wyższych wdrożony pod koniec 2020 r. przyniósł spodziewany efekt. Okazało się, że studenci chętnie korzystają ze zdrojów, dlatego w tym roku postanowiono zamontować kolejne.

Gdzie studenci skorzystają z dystrybutorów?Uniwersytet Gdański

 • Wydział Biologii - 1 dystrybutor,
 • Wydział Prawa i Administracji - 1 dystrybutor,
 • Wydział Nauk Społecznych - 2 dystrybutory,
 • Instytut Biotechnologii - 1 dystrybutor.

Politechnika Gdańska

 • Gmach Główny - 5 dystrybutorów (w tym jeden w sekretariacie rektora),
 • Audytorium Novum - 1 dystrybutor,
 • Gmach B - 3 dystrybutory,
 • Centrum Sportu Akademickiego - 1 dystrybutor.

Gdański Uniwersytet Medyczny

 • Budynek nr 1,
 • Budynek nr 15,
 • Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia,
 • Centrum Sportu,
 • Centrum Symulacji Medycznej.
Kupujesz wodę w plastikowych butelkach?
26%

tak, regularnie

27%

staram się nie, ale czasami kupuję

47%

nie, zrezygnowałe(a)m z tego i piję kranówkę

zakończona

łącznie głosów: 401

Opinie wybrane


wszystkie opinie (49)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.