Nabór na uczelnie prywatne jeszcze trwa

22 lipca 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Ilona Raczyńska
Najnowszy artukuł na ten temat

Słynne obiekty w Trójmieście: znamy je czy nie?

Rekrutacja na uczelniach niepublicznych potrwa jeszcze dobre dwa miesiące, jednak już dziś wiadomo, że zainteresowanie studiami jest spore. W niektórych szkołach wyższych studenci zarezerwowali sobie miejsca już na wiosnę.Rekrutacja na uczelniach niepublicznych trwa w najlepsze. Mimo to uczelnie niechętnie podają liczbę osób na jedno miejsce, bo do końca rekrutacji pozostało jeszcze sporo czasu, a jak co roku wielu maturzystów składanie papierów pozostawiło na ostatnią chwilę.

Nie wybrałeś jeszcze uczelni? Znajdź najlepszą dla siebie w katalogu Trojmiasto.pl.

Do Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni aplikowało do tej pory ponad tysiąc osób - na studia I, II stopnia i studia podyplomowe. Na tej uczelni wszystkie kierunki będą prowadzone w trybie dziennym jak i zaocznym. Rekrutacja kończy się 30 września.

- Kandydaci na studia w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni chętnie wybierają prawo - elitarne studia prowadzone przez nas od wielu lat, ponadto logistykę, zarządzanie oraz oczywiście bezpieczeństwo wewnętrzne, gdzie szczególnie popularne są specjalności: kryminologia i kryminalistyka oraz służby specjalne i policyjne, a także cyberprzestępczość - mówi Alicja Peplińska, kierownik działu marketingu i PR WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. - Tegoroczna rekrutacja jest wyjątkowa pod wieloma względami. Sporo kandydatów na studia przyjęliśmy jeszcze wiosną i na początku czerwca, co można odczytywać jako chęć zapewnienia sobie miejsca na wybranym kierunku. Z tego powodu zapadła decyzja o utworzeniu dodatkowych grup na najbardziej obleganych kierunkach studiów.
Najpopularniejsze kierunki na gdańskim wydziale Wyższej Szkoły Bankowej to bezpieczeństwo wewnętrzne oraz finanse i rachunkowość. Liczba kandydatów na nich przekracza już 300 osób. Niewiele mniej kandydatów ma turystyka i rekreacja, informatyka czy logistyka. Popularnością cieszy się także tegoroczna nowość - prawo jednolite magisterskie. W WSB w Gdyni maturzyści najchętniej wybierają ekonomię, pedagogikę czy informatykę, a także bezpieczeństwo na studiach II stopnia.

- Tegoroczna rekrutacja jest dla nas bardzo udana. Wszystkie kierunki, zarówno na studiach I stopnia, II stopnia jak i na studiach podyplomowych, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem - mówi Karol Łykowski, Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Bankowej. - Rekrutacja potrwa do końca października.
W Ateneum Szkole Wyższej w tym roku największym zainteresowaniem cieszą się filologie angielska i niemiecka.

- Zauważyliśmy nowy trend: wiele osób wybiera filologię jako drugi kierunek studiów. Niewątpliwie to rynek pracy wymaga, oprócz konkretnego kierunku studiów, również biegłej znajomości języka obcego - mówi Katarzyna Krawczyńska, specjalista ds. marketingu w Ateneum-Szkoła Wyższa w Gdańsku.
Dużym zainteresowaniem cieszy się też dziennikarstwo i komunikacja społeczna, a wśród kierunków studiów magisterskich przoduje pedagogika i filologia angielska. Najmniej chętnych jest na kierunku nauka o rodzinie.

- Jest to kierunek niszowy, skierowany do bardzo konkretnej grupy osób. Jesteśmy jedyną uczelnią, która tę niszę wypełnia i traktujemy prowadzenie tego kierunku jako swego rodzaju misję - dodaje Katarzyna Krawczyńska.
W Ateneum rekrutacja trwa do momentu rozpoczęcia zajęć, czyli w przypadku studiów niestacjonarnych do połowy września, a studiów stacjonarnych do października.

Najbardziej obleganymi kierunkami proponowanymi przez Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną są: pedagogika (studia I i II stopnia), europeistyka (studia II stopnia), zarządzanie (studia I stopnia). Dużą popularnością cieszą się także studia podyplomowe. Dokumenty na wybrane kierunki można składać do 25 września.

Nowością i jednym z najbardziej obleganych kierunków w ofercie Gdańskiej Szkoły Wyższej są studia licencjackie na kierunku kryminologia. Ponadto popularnością cieszą się: administracja, zarządzanie i inżynieria produkcji, gospodarka przestrzenna, architektura krajobrazu, turystyka i rekreacja, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Tutaj nabór na studia trwa do października.

Mniej czasu mają chętni na studia w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku. Rekrutacja trwa do wyczerpania limitu miejsc, ale nie później niż do 15 września 2015 r.

Największym zainteresowaniem cieszą się studia licencjackie na Wydziale Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu - fizjoterapia oraz kosmetologia. Wciąż popularne są także studia inżynierskie na kierunku informatyka oraz studia licencjackie na kierunku zarządzanie.

W Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku jak co roku najbardziej obleganymi specjalnościami są zarządzanie w hotelarstwie i gastronomii, gastronomia i dietetyka, turystyka uzdrowiskowa, spa & wellness. Rekrutacja trwa do końca września.

- Spośród nowości - studiów w języku angielskim - największym zainteresowaniem cieszy się specjalność: management in the hospitality industry - mówi Joanna Pietrzak z Biura Rektora WSTiH. - Na studiach II stopnia na kierunku turystyka i rekreacja oferujemy dwie specjalności: zarządzanie w gospodarce turystycznej oraz turystyka zdrowotna i rekreacja. Obydwie specjalności cieszą się zainteresowaniem. Ponadto od kilku lat - z ogromnym sukcesem - prowadzimy studia w formie e-learningu, które cieszą się ogromna popularnością.
Na Uniwersytecie SWPS w Sopocie trwa rekrutacja na nieustannie popularny kierunek psychologia (jednolite i I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne) oraz tegoroczną nowość - kierunek psychoseksuologia.

- Psychoseksuologia będzie kształcić kadry odpowiedzialne m. in. za edukację seksualną i doradztwo seksuologiczne - wyjaśnia Marta Komor, rzecznik prasowy SWPS.
Rekrutacja trwa do czasu rozpoczęcia pierwszych zajęć.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku rekrutuje na dwa kierunki - informatykę i grafikę. Oba, prowadzone na bardzo wysokim poziomie, niezmiennie cieszą się powodzeniem. W tej chwili zarejestrowało się ok. stu chętnych. Rekrutacja na obu wydziałach trwa do końca września. Na grafikę obowiązują dodatkowo rozmowy kwalifikacyjne.

- Na informatyce nie ma limitu miejsc. Na grafikę dostaje się około 70 proc. zdających. Pomaga w tym wakacyjny kurs rysunku, na którym wykładowcy pomagają nadrobić braki warsztatowe i przygotować portfolio niezbędne podczas rozmowy kwalifikacyjnej - wyjaśnia Wojciech Mościbrodzki, prodziekan PJATK Gdańsk Wydział Sztuki Nowych Mediów.
Przez cały rok można składać papiery w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Na tej uczelni najbardziej oblegane kierunki to pedagogika i zarządzanie.

Sprawdź, które uczelnie publiczne są w tym roku najbardziej oblegane.

W Europejskiej Szkole Wyższej w Sopocie niezmiennie najpopularniejszymi kierunkami pozostają turystyka i rekreacja oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.

- Zainteresowanie studentów naszą ofertą jest duże i przewyższa poziomem ubiegłoroczny nabór - dodaje Ewa Sarnowska, kierownik administracji ESW w Sopocie. - Rekrutacja na wszystkie kierunki i specjalności jest ciągła i trwa cały rok.
W Sopockiej Szkole Wyższej najpopularniejsze kierunki to architektura, architektura wnętrz, finanse i rachunkowość, zarządzanie oraz inżynieria produkcji. Rekrutacja trwa do 30 września, ale rozmowy kwalifikacyjne na kierunki architektoniczne odbędą się już 10 września.
Popularność uczelni niepublicznych jest:
20%

zrozumiała, oferują ciekawych kierunków

57%

wynika z tego, że nie wszyscy dostają się na darmowe studia na uczelniach publicznych

23%

zaskakująca, przecież jest niż, a miejsc na uczelniach publicznych jest sporo

zakończona

łącznie głosów: 134