Najbardziej oblegane kierunki na niepublicznych uczelniach

18 lipca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska

Choć na uczelniach rekrutacja trwa w najlepsze, przyjrzeliśmy się jakie kierunki cieszą się w tym momencie największą popularnością na uczelniach niepublicznych.Uczelnie publiczne są już na półmetku rekrutacji na stacjonarne studia I stopnia, o czym pisaliśmy w środę. Część studentów, jak to zwykle bywa, poczeka na ich wyniki rekrutacji, a potem zacznie szturmować uczelnie niepubliczne, które dopiero zaczęły nabór i będą go prowadzić niemal do rozpoczęcia roku akademickiego. Mimo to postanowiliśmy przyjrzeć się jakie kierunki na 10 wybranych przez nas uczelniach niepublicznych cieszą się zainteresowaniem już teraz. Większość uczelni odmówiła nam podania ilości kandydatów na dany kierunek.

I tak w Ateneum jak na razie najwięcej kandydatów jest na filologiach. W tym roku najchętniej wybierana jest w pierwszej kolejności filologia włoska, dopiero potem hiszpańska i na końcu angielska. Sporym zainteresowaniem cieszy się też dziennikarstwo.

Z kolei w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni na pierwszym miejscu wśród wybieranych kierunków jest prawo, potem kryminalistyka, logistyka i na końcu zarządzanie.

Pedagogika to numer jeden w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej, drugie jest zarządzanie. Uczelnia planuje uruchomić rekrutację na kierunek: prawo, jednak wciąż czeka na decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Natomiast w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku najbardziej oblegany z kierunków jest: bezpieczeństwo wewnętrzne, drugi to - finanse i rachunkowość. Według danych uczelni na oba kierunki zgłosiło się po ok. 300 chętnych. Na trzecim miejscu znalazła się logistyka (270 chętnych). W gdyńskim oddziale po ok. 100 chętnych jest na ekonomię, bezpieczeństwo wewnętrzne i prawo.

Z kolei w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej ilość kandydatów na psychologię porównywalna jest z zeszłym rokiem.

W Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku największą popularnością cieszą się takie specjalności na kierunku turystyka i rekreacja jak: zarządzanie w hotelarstwie i gastronomii, na drugim miejscu gastronomia i dietetyka, a na ostatnim turystyka uzdrowiskowa SPA&Wellness.

Z kolei najwięcej kandydatów wybiera kierunek bezpieczeństwo narodowe w Europejskiej Szkole Wyższej w Sopocie. Na drugim miejscu, pod względem popularności, jest gospodarka przestrzenna.

Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz pedagogika resocjalizacyjna to dwa najpopularniejsze kierunki w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Na trzecim miejscu wśród najchętniej wybieranych jest pedagogika komunikacji społecznej.

W Sopockiej Szkole Wyższej na razie największym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak: architektura wnętrz i architektura i urbanistyka oraz architektura krajobrazu, a także finanse i rachunkowość.


I na koniec, w Wyższej Szkole Zarządzania jak na razie tegoroczni abiturienci wybierają najchętniej fizjoterapię, następnie kosmetologię, a trzecim kierunkiem, pod względem ilości chętnych jest informatyka.
Czy wybierasz się w tym roku na jakieś studia?
33%

tak, zamierzam kontynuować naukę na uczelni państwowej

18%

tak, wybieram się na studia na uczelni prywatnej

17%

nie, dopiero w przyszłym roku, albo nawet później

32%

nie, nie zamierzam kontynuować nauki na studich

zakończona

łącznie głosów: 135