Najlepsze licea i technika na Pomorzu w rankingu. Rekrutacja za trzy miesiące

18 lutego 2020, 13:30
Wioleta Stolarska

III Liceum Ogólnokształcące z Gdyni, Gdańskie Liceum Autonomiczne i VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni - to pierwsza trójka najlepszych liceów w województwie pomorskim. ZSŁ im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku i Technikum Hotelarskie (ZSH-G) w Gdyni - to z kolei trzy najlepsze technika w regionie. Najlepsze szkoły odebrały wyróżniania podczas specjalnej gali na Politechnice Gdańskiej. Z kolei już za niecałe trzy miesiące uczniowie będą mogli brać udział w rekrutacji do szkół średnich.Najlepsze licea i technika na Pomorzu - wyłonione przez ranking Perspektyw w 2020 roku - zostały uhonorowane podczas gali zorganizowanej przez Politechnikę Gdańską.

- Rankingi mają służyć nam wszystkim, bo budują kulturę jakości zarówno w szkołach, jak i na uczelniach, promują najlepsze praktyki, zachęcają do tego, by równać do najlepszych. Znamy dobrze najlepsze szkoły i ich dyrektorów, wiemy, że nie są to miejsca, gdzie odbywa się niszczący wyścig szczurów, co czasami zarzuca się przy okazji rankingów. W najlepszych szkołach kształci się ludzi o otwartych umysłach i otwartych sercach - mówiła Anna Wdowińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Najlepsze szkoły na PomorzuCzytaj też: Jak obliczyć punkty w rekrutacji do szkoły średniej?

W pierwszej 10 najlepszych liceów w województwie aż osiem szkół jest z Gdańska i Gdyni. I tak na pierwszym miejscu znalazło się bezkonkurencyjne III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na miejscu drugim uplasowało się Gdańskie Liceum Autonomiczne, trzecie jest VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni, czwarte z Gdańska V LO im. Stefana Żeromskiego, a pierwszą piątkę zamyka gdańska trójka, czyli III LO im. Bohaterów Westerplatte. W kolejnej piątce pojawiły się jeszcze na siódmym miejscu - Uniwersyteckie Kat. LO im. św. Jadwigi Królowej z Tczewa i na miejscu dziewiątym II LO z Oddz. Dwujęz. im. Adama Mickiewicza ze Słupska.

Szkoły średnie w Trójmieście


Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020 - woj. pomorskie

W przypadku techników jest już zdecydowanie bardziej różnorodnie, bo pierwsza 10 to aż osiem różnych miejscowości. Pierwsze miejsce należy do Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, czyli Technikum nr 4, na drugim miejscu znalazło się Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego z Pucka, trzecia pozycja to gdyńskie Technikum Hotelarskie (ZSH-G), tuż za podium jest Technikum nr 8 (CKZiU nr 2) z Gdańska i Technikum (ZSI) ze Słupska.

Ranking Techników 2020 - pomorskie

Rekrutacja już za niespełna trzy miesiąceWybór szkoły średniej coraz częściej ma ogromne znaczenie dla późniejszego kształcenia, dlatego o tym, komu powierzyć swoją przyszłość, uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych myślą dużo szybciej. Z myślą o nich co roku Perspektywy opracowują nowy ranking, obejmujący w ustalonej przez kapitułę hierarchii dobre licea i technika, który ma pomóc kandydatom w wyborze wymarzonej szkoły.

Harmonogram rekrutacji do szkół średnich - komunikat Kuratorium Oświaty PDF

Zgodnie z rozporządzeniem pomorskiego kuratora oświaty rekrutacja do szkół średnich na Pomorzu rozpocznie się już 11 maja. Do 23 czerwca do godz. 15 kandydaci będą mieli czas na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym (w przypadku szkół i oddziałów dwujęzycznych i oddziałów międzynarodowych, oddziałów wojskowych oraz szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe do 20 maja do godz. 15).

Od 26 czerwca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. do godz. 15 uczniowie będą mieli czas na uzupełnienie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

21 lipca 2020 r. do godz. 14 szkoły mają czas na podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. 22 lipca kurator oświaty poinformuje o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.
Czy wiesz już, do jakiej szkoły średniej chcesz się dostać?
28%

tak, na pewno się dostanę

21%

wiem, ale jeśli się nie uda, to mam już wybrane kolejne szkoły

18%

raczej nie, ciągle się zastanawiam

6%

zdecyduję, gdy zobaczę, jak poszły mi egzaminy

27%

nie mam pojęcia

zakończona

łącznie głosów: 146