stat

Najpopularniejsza kryminologia i prawo. Przyszli studenci wybierają kierunki na targach

20 marca 2017, 15:45
Wioleta Stolarska

Studenci w mundurach i togach, broń, drukarka 3D, specjalne gogle - tak uczelnie zachęcały przyszłych studentów do zapoznania się z ich ofertami. Do matury pozostało nieco ponad miesiąc, ale już teraz młodzi ludzie myślą o tym, co dalej. Wybór kierunku studiów czy uczelni niestety nie jest prostą sprawą. Tutaj z pomocą maturzystom i wszystkim przyszłym studentom przychodzą "Targi Akademia" - największe w północnej Polsce targi promujące dalszą naukę. Co roku przyciągają kilkanaście tysięcy młodych ludzi. Sprawdziliśmy, jak wyglądają w tym roku.Organizowanie od ponad 20 lat Targi Akademia kierowane są przede wszystkim do uczniów, ale też do nauczycieli i wszystkich zainteresowanych ofertą edukacyjną szkół wyższych z całej Polski. Na odwiedzających targi na Uniwersytecie Gdańskim czeka kilkadziesiąt stoisk wystawców szkół wyższych z Polski i zagranicy, oferty szkół pomaturalnych, policealnych i językowych, a także kursów maturalnych.

- Jest bardzo dużo wystawców, uczestników, wiele szkół trójmiejskich, sama widziałam swoich młodszych znajomych. Jesteśmy zadowoleni z frekwencji i mamy nadzieję, że utrzyma się ona w przyszłych latach - mówi Aleksandra Szydzik z Rady Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji UG.
Uczelnie prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie i zainteresowanie przyszłych studentów. Oprócz typowych stoisk z informacjami na banerach i ulotkach, można porozmawiać ze studentami danych uczelni. Ci są odpowiednio przygotowani - na targach pojawili się w mundurach służb specjalnych czy pilotów, adwokackich togach czy lekarskich kitlach. Nie zabrakło też rekwizytów - i tak na stoisku, na którym prezentował się kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne zobaczyć można było różne rodzaje broni, a przy nowoczesnych technologiach - drukarkę 3D.

- Jedna dziewczyna podeszła i zapytała, czy może spełnić swoje marzenie i dotknąć broni - opowiada Mikołaj Zagadłowicz, student kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. - Przyszli studenci podchodzą widząc nasz mundur i pytają, jaką przyszłość mogą mieć po tych studiach, jaką dostać pracę i czy trudno się dostać - dodaje.
- Pokazujemy sprzęt, na którym sami pracujemy na uczelni. To ważne, żeby przyszli studenci widzieli, na co mogą liczyć - mówi Patryk Buć.
Nie da się ukryć, że największym zainteresowaniem młodych ludzi cieszą się kierunki studiów takie jak prawo czy kryminalistyka.

- Kryminologia już u nas funkcjonuje od kilku lat, ale cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele osób wiąże z tym swoją przyszłość, chce pracować na przykład w policji - dodaje Szydzik.
Co maturzysta musi wiedzieć przed pierwszym najważniejszym egzaminem

Podczas targów maturzyści mają też okazję spotkać przedstawicieli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, którzy udzielają szczegółowych informacji i odpowiadają na najtrudniejsze pytania dotyczące egzaminu dojrzałości. Eksperci z OKE przedstawią w tym roku najczęściej popełniane błędy na maturach, na przykładach omówią możliwe rozwiązania zadań oraz zasady oceniania egzaminów maturalnych.

Jak co roku odbędą się także próbne matury - to ostatni moment, aby poznać swoje możliwości i niedociągnięcia tuż przed prawdziwymi egzaminami w maju.

47 lat jednego z największych kampusów uniwersyteckich w Polsce

Targom towarzyszy też święto Uniwersytetu Gdańskiego, który obchodzi 47. rocznicę powstania.

- Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. To dynamicznie rozwijająca się uczelnia, która łączy tradycję z nowoczesnością. Obecnie UG jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim - mówi dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. - Na jedenastu wydziałach studiuje ponad trzydzieści tysięcy studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych. Kadra naukowa liczy tysiąc siedmiuset pracowników naukowo-dydaktycznych. Takie kierunki, jak biologia, biotechnologia, chemia, oceanografia, fizyka kwantowa, pedagogika, psychologia, prawo czy nauki ekonomiczne zaliczane są do krajowej czołówki - dodaje.
Uczelnia zaplanowała w tym czasie również swoje dni otwarte, to świetna okazja, by od podszewki poznać jeden z największych akademickich kampusów w Polsce - uczniowie mogą poczuć się jak przyszli studenci. Można odwiedzić wszystkie wydziały UG, wejść do najciekawszych pracowni, podejrzeć, co i jak mierzą, ważą i obserwują naukowcy, jak pracują studenci. Odbędą się warsztaty, otwarte wykłady, pokazy doświadczeń, zwiedzanie laboratoriów, pracowni, auli, sal dydaktycznych, a także wyjątkowych muzeów i wystaw.

Tegoroczne targi odbywają się w dniach 20-21 marca na Wydziale Prawa i Administracji w Bałtyckim Kampusie UG w Gdańsku Oliwie przy ul. Bażyńskiego 6.
Gdzie według ciebie maturzyści znajdą najlepsze informacje na temat przyszłych studiów?
33%

w internecie, tam znajdują wszystkie informacje i aplikują na studia

18%

targi akademickie, to idealne miejsce gdzie zapoznają się z ofertą kilkudziesięciu uczelni i poznają opinie studiujących tam osób

18%

starsi koledzy, często młodzi ludzie sugerują się tym, co wybierają ich starsi koledzy czy rodzina

31%

oferty rynku pracy, to najlepsza sugestia, jakie wybrać wykształcenie

łącznie głosów: 90