Nauczyciel, o którym mówi cała Polska. "Teraz trzeba robić dobro"

11 października 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Wioleta Stolarska

- To takie momenty w życiu, które potwierdzają, że dobrze robię to, co robię w życiu - powiedział Przemysław Staroń, nauczyciel z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Chrobrego w Sopocie, który otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2018. W szkole pracuje od dziewięciu lat, ale nauczać zaczął już w liceum. Uczy filozofii, etyki, wiedzy o kulturze i historii sztuki. - To nagroda dla społeczności, dla wszystkich tych, którzy żyją pewnymi ideami i wierzą, że miłość jest najważniejszą rzeczą na świecie i tylko ona ma sens - mówił podczas odbierania wyróżnienia.Jego nazwisko od kilku dni jest na ustach całej Polski. Przemysław Staroń, nauczyciel z Sopotu nie kryje radości z zaszczytnego tytułu Nauczyciela Roku. Podczas odbierania nagrody nie szczędził też słów krytyki oceniając reformę edukacji minister Anny Zalewskiej oraz niskie zarobki nauczycieli.

- Jesteśmy przerażeni tym, co się dzieje - stwierdził. - Jeżeli nauczyciel, który pracuje, jest sfrustrowany, ma taki wizerunek społeczny jaki ma, bo zarabia żenujące pieniądze, no to błagam... Jakim on ma być autorytetem - mówił.
Podczas gali na scenę poprosił rodzinę oraz swojego partnera.

- Chciałbym poprosić wszystkich was, którzy tutaj przyjechaliście ze mną. Chodźcie, nie bójcie się, najwyżej zabiorą mi tytuł - zachęcał. - To nagroda dla społeczności, dla wszystkich tych, którzy żyją pewnymi ideami i wierzą, że miłość jest najważniejszą rzeczą na świecie i tylko ona ma sens, i zamiast tracić czas, by walczyć ze złem, choć jest to czasem potrzebne, trzeba robić dobro - przekonywał.
- Bądźmy wszyscy dla siebie nauczycielami i uczniami. I to wtedy będzie miało sens - mówił.
Czytaj też: Rynek pracy nauczycieli po reformie oświaty

"Staram się wysyłać jak najlepszy przekaz"Odwaga i szczerość laureata wzbudziły wielkie zainteresowanie mediów. Od kilku dni piszą o nim ogólnopolskie portale, a wiele osób w mediach społecznościowych gratuluje mu nagrody i zachęca do dalszej pracy.

- To takie momenty w życiu, które potwierdzają, że dobrze robię to, co robię w życiu - powiedział w rozmowie z trojmiasto.pl. - Różni ludzie teraz do mnie dzwonią, piszą, ja staram się wysyłać jak najlepszy przekaz w świat, żeby na tej fali, kiedy mówi się o nauczycielach, zrobić coś dobrego - przyznał.
Jak dodał, nagroda jest inicjatywą wielu osób, które zgłosiły jego kandydaturę. Komitet Wyboru Przemka Staronia na Nauczyciela Roku wśród uczniów zebrał ponad 300 opinii na temat kandydata.

"Powiedzieć o Przemku, że jest fantastycznym nauczycielem i wyjątkowym człowiekiem, to nic nie powiedzieć. Przemek Staroń to postać prawdziwie renesansowa o niepoliczalnej ilości talentów i aktywności" - napisali inicjatorzy zgłoszenia jego kandydatury.
Czytaj też: Mniej uczniów, więcej nauczycieli w roku szkolnym 2017/18. Kuratorium podało statystyki

Nauczyciel z powołaniaPrzemysław Staroń przede wszystkim uczy filozofii, etyki, wiedzy o kulturze i historii sztuki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. W szkole pracuje od dziewięciu lat, ale nauczać zaczął już w liceum. Jako nastolatek na prośbę swoich nauczycieli prowadził niektóre zajęcia, a na praktyki nauczycielskie zgłosił się na pierwszym roku studiów kulturoznawczych.

Po roku jego pracy w liceum podwoiła się liczba uczestników prowadzonych przez niego lekcji etyki. Dziś na te zajęcia chodzi 75 procent uczniów szkoły.

Nauczyciel Roku 2018 dwukrotnie przejął wychowawstwo w tak zwanych trudnych klasach, które miały słabe wyniki w nauce, a także największą absencję. Ostatecznie wszyscy uczniowie ukończyli naukę z wysokimi ocenami i zostali dopuszczeni do matury.

Czytaj też: Dwumiesięczne wakacje nauczycieli? "To fikcja"

Jako psycholog pracuje w Zakładzie Psychologii Wspomagania Rozwoju SWPS, Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Centrum Rozwoju Jump. Koordynuje i współtworzy projekty międzypokoleniowe oraz projekty wspierające rozwój młodzieży, bezrobotnych, niepełnosprawnych, osadzonych w zakładach karnych. Prowadzi także szkolenia biznesowe i konsultacje z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod kreatywnych.

Należy do Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu i Polskiego Stowarzyszenia Terapii przez Sztukę. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów i Marszałka Województwa Lubelskiego oraz trzykrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Staroń jest mówcą na wykładach TEDx, gdzie szkoli także innych nauczycieli. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, był gościem festiwalu Woodstock.

Nauczyciel Roku 2018 to także prekursor wykorzystania mediów społecznościowych w edukacji - uczy filozofii na Snapchacie. Został zaliczony przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych do 100 osób, które walnie przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce.

Czytaj też: W szkołach przygotowania do rewolucji oświatowej. Etatów dla nauczycieli przybędzie?

Tytuł Nauczyciela RokuOrganizowany przez tygodnik "Głos Nauczycielski" konkurs Nauczyciel Roku odbywał się po raz siedemnasty. Do tytułu Nauczyciela Roku 2018 nominowano 13 nauczycieli różnych przedmiotów i różnych typów szkół z całej Polski.

Przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Magdalena Fortunka, pedagog z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku oraz Anita Plumińska-Mieloch, nauczycielka historii, dyrektor Zespołu Szkół w Luboniu. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie, kilka dni przed przypadającym na niedzielę Dniem Edukacji Narodowej.
Czy nauczyciele mają dobre warunki pracy?
22%

tak

65%

nie

13%

nie interesowałem(am) się tym

zakończona

łącznie głosów: 730