stat

Negocjacje przydają się nie tylko w biznesie

21 marca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Ilona Truszyńska

Umiejętności negocjacyjne przydają się nie tylko w życiu zawodowym, ale także towarzyskim czy prywatnym. Niełatwo je opanować, ale chętni i zainteresowani tematem mogą skorzystać z kursów i szkoleń poświęconych metodom negocjacji.Znajomość technik negocjacji często określana jest mianem sztuki. Pracodawcy wiedzą, że pracownik, który taką wiedzę posiada, może być bardzo wartościowy.

- Mamy wielu uczestników, począwszy od przedstawicieli handlowych lub kupców, poprzez kadrę zarządzającą różnych szczebli, po prezesów korporacji i właścicieli firm - wymienia Jolanta Jagłowska, z Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów. - Każdy, kto świadomie lub nieświadomie negocjuje, wyniesie ze szkolenia praktyczne wskazówki i narzędzia podnoszące jego skuteczność w tym obszarze. Oczywiście od tego, co i z kim negocjuje na co dzień, zależy jak będzie te narzędzia wykorzystywał. Każdy z nas przecież negocjuje, jak nie z dostawcą czy klientem, to z własnym szefem lub pracownikami.

I choć tego typu szkolenia skierowane są przede wszystkim do specjalistów, którzy w swojej pracy podejmują się negocjacji z klientami lub kontrahentami, to często zapisują się na nie także inne osoby.

- W praktyce na szkolenie przychodzą najróżniejsze osoby, nie zawsze związane zawodowo z negocjacjami - dodaje Piotr Janiszewski z Instytutu Wolnej Myśli. - Często przychodzą osoby, które np. wynajmują swoje własne nieruchomości.

Firmy, które zajmują się prowadzeniem takich szkoleń, oferują je w dwóch formach - otwartej i zamkniętej. Na szkolenie otwarte może się zgłosić zarówno osoba prywatna, jak i firma. Szkolenia zamknięte są natomiast kierowane do konkretnego klienta.

- Szkolenia zamknięte dają o tyle większy komfort, iż program dopasowywany jest do branży i stanowisk uczestników szkolenia - tłumaczy Katarzyna Kocur, dyrektor Perpecta Pomorskiego Centrum Biznesu. - Szkoląc np. przedstawicieli handlowych branży produkcyjnej, ćwiczymy negocjacje na ich własnych produktach i problemach z klientami.

Zajęcia prowadzą certyfikowani trenerzy z wieloletnim doświadczeniem. Często mówi się, że spotkać się z nimi przy negocjacjach jest przyjemnością, pod warunkiem, że... po tej samej stronie.

Każdy, kto chciałaby zgłębić techniki negocjacji, ale nie ma czasu na uczestnictwo w szkoleniach stacjonarnych, może skorzystać z wersji e-learningowej. W ramach takiej propozycji uczestnicy mają określony czas, np. 30 dni na zapoznanie się z treścią szkolenia i wykonanie zadań.

- Przez cały czas mają wsparcie trenera i do dyspozycji: forum oraz system wiadomości wewnętrznych do konsultacji z trenerami - wyjaśnia Piotr Janiszewski.

W trakcie szkoleń uczestnicy dowiadują się m.in. jak w trakcie negocjacji wykorzystywać mowę ciała, jak radzić sobie ze stresem, ale także jak aktywnie słuchać. Poznają również psychologiczne aspekty prowadzenia negocjacji, zasady asertywności czy wreszcie triki negocjacyjne. Uczestnicy mają od razu możliwość przetestowania nowych umiejętności w grach strategicznych i symulacjach.

- Uczestnicy po szkoleniu potrafią skutecznie negocjować własne interesy z poszanowaniem stanowiska drugiej strony. Szkolenie przygotowuje do podjęcia zawodowych negocjacji zarówno bezpośrednich, jak i telefonicznych. Uczestnicy potrafią bronić swojego stanowiska, a także skutecznie reagować na sytuacje zakłóceń i manipulacji podczas negocjacji - mówi Piotr Janiszewski.

Co ciekawe, umiejętności nabyte podczas szkolenia, przydają się także w życiu codziennym. W domu, w sklepie, na wakacjach. Świadome i umiejętne wykorzystanie poznanych metod i narzędzi może okazać się naprawdę przydatne.

- Często na szkoleniach, np. przy module z asertywności lub wywierania wpływu słyszę: "muszę teraz przećwiczyć na żonie" - opowiada Katarzyna Kocur. - Nauczenie się technik negocjacyjnych pozwala na ich wdrożenie np. w relacjach z dziećmi, negocjowania swoich umów przy kupnie samochodu. Informacje na temat komunikacji werbalnej i niewerbalnej przydadzą się zawsze w życiu codziennym, choćby dla zrozumienia, dlaczego prezenterzy czy politycy wykonują dane gesty i na ile można się ich wyuczyć oraz jakich gestów nie wykonywać, jeśli np. staramy się o pracę i negocjujemy wynagrodzenie.

Szkolenia trwają od jednego do trzech dni. Ceny w Trójmieście są bardzo różne, ma na nie wpływ m.in. forma szkolenia i tematyka. Średnio koszt podstawowego szkolenia jednodniowego to ok. 350 zł za osobę. Dwu lub trzydniowe szkolenia tematyczne, np. negocjacje windykacyjne, zakupowe z elementami perswazji, mogą kosztować nawet ok. 1350 zł.

Sprawdź w katalogu trojmiasto.pl firmy zajmujące się szkoleniami i coachingiem.
Czy potrafisz negocjować?
18%

tak, bardzo często udaje mi się postawić na swoim

27%

raczej tak, ale wiele zależy też od tego, co jest przedmiotem negocjacji

24%

próbuję, ale nie zawsze mi wychodzi - to trudne

22%

nie, łatwo mnie przegadać

9%

nie wiem, nigdy nie próbowałem(łam)

zakończona

łącznie głosów: 82

Ilona Truszyńska