Nie tylko dla fanów motoryzacji - nadchodzi 8. Festiwal Fahrenheita

29 września 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Ewa Palińska
Festiwal Temperatury - materiał archiwalny

Zobacz naszą relację z ubiegłorocznej edycji.


W sobotę 1 października na Targu Węglowym odbędzie się ósma edycja Festiwalu Temperatury im. Daniela Fahrenheita. W programie znajdzie się szereg atrakcji edukacyjnych i artystycznych, a motywem przewodnim będzie motoryzacja.Gdański Festiwal Temperatury to impreza prezentująca ciekawostki ze świata nauki w sposób nie tylko przystępny, ale i atrakcyjny. Głównym celem organizatorów, niezmiennie, jest zapoznanie gdańszczan z wielkimi odkryciami Daniela Gabriela Fahrenheita. Hasło przewodnie natomiast każdego roku jest inne, dzięki czemu uczestnicy mają okazję eksplorować co rusz to nowe obszary świata nauki.

Motoryzacyjne miasteczko na Targu Węglowym

Głównym motywem tegorocznej, ósmej odsłony, będzie motoryzacja. Ci, którzy odwiedzą w sobotę Targ Węglowy, będą mogli spotkać się z fascynatami mechanicznych pojazdów, zobaczyć na żywo imponujące zbiory kolekcjonerów, czy zajrzeć pod maski zabytkowych samochodów.

Zmotoryzowane miasteczko odwiedzą też wozy strażackie, auta sportowe i wiele innych pojazdów- swoją rajdówkę, biorącą udział w rajdzie Monte Carlo New Energy, zaprezentuje osobiście gość specjalny - Paweł "Szołek" Stefanicki.

To jednak nie koniec atrakcji, bo i motoryzacja jest zagadnieniem obszernym. W programie tegorocznego Festiwalu Temperatury znajdą się też prezentacje nowych technologii i wynalazków, pojazdów napędzanych energią alternatywną, pokazy dachowań, zderzeń i ekojazdy oraz niezwykle cenne warsztaty z udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Ci, którzy chcieliby zgłębić wiedzę nieco bardziej wnikliwie, mogą wziąć udział w warsztatach tematycznych.

Nie tylko samochody

Poza atrakcjami o charakterze naukowym w ramach Festiwalu Temperatury odbędą się m. in. pokazy taneczne, pokazy fitness czy koncerty. Na najmłodszych uczestników imprezy będą czekały liczne atrakcje w specjalnej strefie zabaw - będzie można np. pozjeżdżać na dmuchanych zjeżdżalniach, puszczać wielkie bańki mydlane, pomalować sobie buzię oraz malować obrazy rękoma.

- Z wyłączeniem strefy gastronomicznej, korzystanie z większości atrakcji będzie darmowe - informuje Monika Skrocka, specjalistka ds. realizacji projektów EduFun. - Bardzo prawdopodobne, że motocykliści będą obwozili dzieci po Targu Węglowym za symboliczne 2 czy 5 zł, wrzucone do puszki fundacji. Wszystkie pozostałe elementy, jak "dmuchańce", malowanie, symulatory, będą bezpłatne.
Festiwal Temperatury będzie miał również wydźwięk charytatywny

- Podczas imprezy odbędzie się zbiórka pieniędzy dla Fundacji "Żyć z pompą", działającej na rzecz dzieci przewlekle chorych, które żyją z pomocą aparatury medycznej - mówi Monika Skrocka.
Nauka poprzez zabawę:
71%

jest znacznie ciekawsza i bardziej efektywna niż tradycyjne siedzenie w szkolnej ławce

23%

jest ciekawą alternatywą dla szkolnych lekcji, ale nie zawsze przynosi zamierzony efekt

1%

odwraca uwagę od tego, co naprawdę istotne, przez co dzieci uczą się znacznie mniej

5%

to głównie zabawa, która z nauką ma niewiele wspólnego

zakończona

łącznie głosów: 65