stat

Niemal 2,5 mln dla dwóch naukowców z PG

12 września 2017, 12:30
Wioleta Stolarska

Niemal 2,5 mln złotych trafi do dwóch naukowców z Politechniki Gdańskiej. Ich projekty zostały docenione przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podczas VIII edycji programu Lider.LIDER - jak podaje na swojej stronie NCBR - jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych.

W VIII edycji programu dofinansowanie przyznano 34 młodym naukowcom. W gronie zwycięzców znaleźli się dr inż. Krzysztof Formela z Wydziału Chemicznego i dr inż. Piotr Patrosz z Wydziału Mechanicznego. Na realizację swoich projektów młodzi badacze otrzymają po blisko 1,2 mln zł.

Recykling zużytych opon i nowa skrzynia biegów

Pierwszy z badaczy otrzymane dofinansowanie przeznaczy na opracowanie niskoemisyjnej technologii wytwarzania modyfikowanych regeneratów gumowych jako proekologiczna metoda recyklingu zużytych opon samochodowych. Drugi natomiast opracuje hydrauliczno-mechaniczną automatyczną skrzynię biegów dla pojazdów rolniczych i maszyn roboczych.

- Dla każdego młodego naukowca to silne pchnięcie sprawy do przodu. W moim przypadku ta nagroda po prostu umożliwi pracę nad projektem, bez niej nie byłoby takiej szansy - mówi dr inż. Piotr Patrosz z Katedry Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej.
Jak dodaje, jego projekt powstał z realnej potrzeby.

- Współpracuje wieloma firmami, które zajmują się takim sprzętem i widzę jakie są potrzeby, co wprowadziłoby dobre zmiany - wyjaśnia.
Od momentu podpisania umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a więc najprawdopodobniej od początku przyszłego roku, rozpoczną się prace nad projektem, które mają potrwać nie dłużej niż trzy lata.

W tym roku na dofinansowanie projektów centrum przeznaczy ponad 39 mln zł.
Czy starasz się być na bieżąco z nowinkami technicznymi?
43%

tak, ponieważ wszelkiego rodzaju nowe gadżety czy innowacje znacznie ułatwiają życie

48%

nie śledzę specjalnie, ale z zainteresowaniem przyglądam się takim informacjom, kiedy przypadkiem na nie trafię

9%

nie, ponieważ mnie to nie interesuje

łącznie głosów: 148