Nowa sala gimnastyczna i aula od września w Szkole Metropolitalnej

23 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
ws

Uczniowie Metropolitalnej Szkoły w Kowalach od 2 września będą mogli korzystać z nowej sali gimnastycznej z aulą widowiskowo-konferencyjną. Obiekt oddano do użytku niemal rok po tym, jak otwarto szkołę. Koszt budowy sali gimnastycznej wyniósł ponad 18 mln złotych.Otwarcie nowego budynku zaplanowano na 2 września 2019 roku, razem z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Oprócz sali gimnastycznej i auli widowiskowo-konferencyjnej w budynku B znajduje się sala pomocnicza do zajęć wychowania fizycznego, sala do zajęć korekcyjnych, kuchnia wraz ze stołówką, magazyny na sprzęt, pokoje dla trenerów oraz szatnie i łazienki.

Jednocześnie z dużej sali gimnastycznej, która ma powierzchnię niemal 1105 m kw. może korzystać 90 osób. Na płycie boiska przewidziano pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej o wymiarach 20 m na 40 m, a także boisko do koszykówki i siatkówki.

Aula konferencyjna mieści niecałe 300 osób. Znajduje się ona na parterze wraz ze stołówką. Budynek sali skomunikowany jest z budynkiem A dzięki przestronnemu holowi.

Czytaj też: Nowa podstawówka na południu Gdańska rusza we wrześniu

- Finiszujemy inwestycję w ramach unikalnego w skali kraju projektu, łączącego bardzo wymierne działania trzech gmin: Gdańska, Pruszcza Gdańskiego i Kolbud. Idea Obszaru Metropolitalnego, którego twórcą i orędownikiem był śp. Paweł Adamowicz, przynosi wspaniałe owoce, które będą służyć mieszkankom i mieszkańcom naszego regionu - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług wspólnych.
Budowa szkoły w Kowalach rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku. W pierwszej kolejności oddano do użytku budynek A, z którego uczniowie korzystają od września 2018 roku.

Szkoły podstawowe w TrójmieścieKoniec budowy szkoły w KowalachW budynku szkolnym, który został oddany do użytku w 2018 roku, mieszczą się sale dydaktyczne, biblioteka i świetlica. Budynki szkoły w Kowalach zostały dostosowane do reformy oświaty. W placówce uczą się dzieci w klasach I-VIII. Łącznie do szkoły metropolitalnej uczęszcza ok. 850 dzieci. Uczniowie mogą korzystać także z boiska i bieżni, które znajdują się na zewnątrz budynku.

Czytaj też: Dyrektor Szkoły Metropolitalnej złożyła wypowiedzenie

To pierwsza tego typu inwestycja edukacyjna, w której udział biorą trzy gminy zrzeszone w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny. Władze Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego w grudniu 2012 roku podpisały List Intencyjny w sprawie realizacji budowy wspólnej - metropolitalnej szkoły. Na koniec stycznia 2014 roku podpisana została "Umowa w sprawie przygotowania Przedsięwzięcia" obejmująca wszelkie czynności faktyczne i prawne mające na celu pozyskanie dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę.

Udział poszczególnych stron w realizacji zadania został określony procentowo (w zależności od liczby uczniów pochodzących z danej gminy):
35,19 proc. - Gmina Kolbudy
27,49 proc. - Gmina Pruszcz Gdański
37,32 proc. - Gmina Miasta Gdańska

Działka, na której powstała szkoła, liczy około 1,6 ha. Jest ona własnością gminy Kolbudy, a mieści się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach, przy samej granicy z Gdańskiem. Do tej placówki uczęszczają uczniowie przede wszystkim z południowych dzielnic Gdańska, a więc z Ujeściska i Łostowic, a także Kolbud i Pruszcza Gdańskiego. Łączny koszt budowy wyniósł ok. 42,2 mln złotych. Budowa budynku B, w którym mieści się sala gimnastyczna z aulą kosztowała ponad 18 mln złotych.
W jaki sposób twoje dziecko pokonuje drogę do szkoły?
40%

odwożę je autem

16%

odprowadzam, mamy blisko

23%

odwożę komunikacją miejską bądź samo porusza się nią

21%

jedzie samo rowerem albo hulajnogą

zakończona

łącznie głosów: 339

ws