Nowy budynek i elektrownia przy Zespole Szkół Energetycznych w Gdańsku

9 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
as

Technik energetyk, elektryk czy technik systemów energetyki odnawialnej - uczniowie szkolący się w tych zawodach w Gdańsku zyskali nowy budynek dydaktyczny wart 2,6 mln zł. Przy Zespole Szkół Energetycznych w Gdańsku powstała także niewielka elektrownia wiatrowa. Na terenie szkoły trwa jeszcze remont basenu, który zakończy się w marcu 2020 r.O dużej inwestycji w Zespół Szkół Energetycznych przy ul. Reja w Gdańsku pisaliśmy w styczniu 2019 r.

Budynek dydaktyczny wart 2,6 mln zł

Z nowej pracowni na terenie ZSE w Gdańsku przy ul. Reja korzystają uczniowie szkolący się w zawodach technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk, elektryk w branży budownictwa.

W nowym budynku znajduje się sala egzaminacyjna, dwie sale zajęć, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne, pomocnicze i magazyn. Na dachu budynku zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. W sąsiedztwie obiektu wykonano niewielką elektrownię wiatrową o wysokości ok. 13-14 m. Prace wykonywała firma Ecozet, a koszt inwestycji pochłonął 2,6 mln zł.

Zadanie było realizowane w ramach unijnego projektu Gdańsk Miastem Zawodowców - rozwój infrastruktury szkół zawodowych: budowa, rozbudowa, przebudowa oraz wyposażenie obiektów szkół zawodowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Atrakcyjna szkoła to taka, która umożliwia zdobycie uczniom konkretnych umiejętności i dzięki której będą atrakcyjni na rynku pracy. Uczniowie kończący edukację w takiej szkole są przygotowani na start w dorosłe życie - komentuje Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

Remont pływalni w Zespole Szkół EnergetycznychNowy budynek dydaktyczny na terenie placówki to nie wszystko - do końca marca 2020 r. wyremontowana zostanie także pływalnia. Oprócz samej niecki basenu remont przechodzą także szatnie z zapleczem. Prace prowadzone są również w kilku salach dydaktycznych ZSE, gdzie wykonawca wymieni posadzki i pomaluje ściany.

- W zakresie inwestycji znalazło się także wykonanie wewnętrznej instalacji teletechnicznej - okablowanie strukturalne, instalacja monitoringu telewizji dozorowej CCTV i nagłośnienia. Remontowany jest także węzeł ciepła i instalacja elektryczna wraz z instalacją wodno-kanalizacyjną - mówi Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

PGE Energia Ciepła i ZSE podpisały porozumienieW poniedziałek trójmiejskie elektrociepłownie PGE Energia Ciepła podpisały porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Energetycznych.

- W ramach projektu Energetyczna Kariera w pierwszej kolejności chcemy umożliwić uczniom naukę zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z konkretnymi stanowiskami poprzez praktyki i staże - powiedziała Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. - Co roku uczniowie klas I oraz II biorą udział w pokazowej lekcji na terenie zakładu w Gdańsku. Uczniowie klas III odbywają praktyki. Dostępny jest także płatny staż dla absolwentów - dla najlepszych zakończony ofertą podjęcia pracy w Elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni.
Czy według ciebie brakuje specjalistów z branży energetycznej?
13%

nie, jest ich wystarczająco dużo

18%

raczej nie, ale dobrze, że pieniądze są inwestowane w rozbudowę placówek

69%

raczej tak, specjalistów jest ciągle mało

zakończona

łącznie głosów: 239

as