Odnowiona ortopedia w Copernicusie. "Mówimy o gigantycznym przełomie"

28 listopada 2021, 10:00
Piotr Kallalas
Co istotne, w trakcie modernizacji udało się utrzymać funkcjonalność jednostki. Teraz na pacjentów czekają komfortowe warunki hospitalizacji. Więcej zdjęć (30)

Co istotne, w trakcie modernizacji udało się utrzymać funkcjonalność jednostki. Teraz na pacjentów czekają komfortowe warunki hospitalizacji.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Co istotne, w trakcie modernizacji udało się utrzymać funkcjonalność jednostki. Teraz na pacjentów czekają komfortowe warunki hospitalizacji.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Śródmiejska ortopedia właśnie otwiera całkowicie nowy rozdział swojej działalności. Pacjenci wracają do zupełnie odnowionych wnętrz, chociaż klinika w czasie remontu nie przerwała pracy. - Praktycznie nie zmieniliśmy zakresu działań. Nie było to łatwe, ale wykazaliśmy pewną determinację. Teraz mówimy o gigantycznym przełomie - powiedział prof. Tomasz Mazurek, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.Zakończył się wieloetapowy remont Klinicznych Oddziałów Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Docelowo oddział ortopedii dla dzieci ma liczyć 18 łóżek, a część dla dorosłych 38 łóżek.

- Najważniejszym celem remontu jest poprawa warunków dla pacjentów i personelu. Kilka lat temu udostępniliśmy nowoczesny blok operacyjny, a więc serce chirurgii ortopedyczno-urazowej, a dziś oddajemy obiektu przeznaczone do pobytu pacjentów - powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus.
Czytaj też: Szpital tymczasowy w Gdańsku? "Czekamy na decyzję ministra"

Warunki są wręcz hoteloweRemont składał się z trzech etapów - ostatni zakończył się po roku prac budowlanych. Co istotne, w trakcie modernizacji udało się utrzymać funkcjonalność jednostki.

- Klinika cały czas funkcjonowała pomimo prac remontowych i epidemii. Praktycznie nie zmieniliśmy zakresu działań. Nie było to łatwe, ale wykazaliśmy pewną determinację. Zwiększyliśmy komfort dla pacjentów - warunki są wręcz hotelowe. Teraz mówimy o gigantycznym przełomie - powiedział prof. Tomasz Mazurek, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.
Wystarczy powiedzieć, że przed remontem niektóre sale pamiętały lata 60. ubiegłego wieku. Zdarzały się też pomieszczenia dla 10 osób i to bez toalety. Obecnie pacjenci będą mogli być hospitalizowani w salach dwu- trzyosobowych, maksymalnie czteroosobowych, które są wyposażone w węzły sanitarne.

Co ciekawe, każda sala pacjentów została nazwana od innej, gdańskiej dzielnicy.

- Mamy między innymi Stare Miasto czy Jelitkowo - myślę, że będzie to również bardziej przyjazne dla pacjentów - dodał prezes Copernicus.
Czytaj też: Sprzęt ratujący wcześniaki trafił na gdański oddział. "Musimy wspierać każdy element organizmu"

Ważny ośrodek naukowyOddziały funkcjonują pod patronatem merytorycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Dziś te warunki są na miarę XXI w. Dziękujemy również za remont sali im prof. Hlavatego Tradycje medycyny akademickiej są budowane od początku powstania uczelni i tradycję prof. Hlavatego i prof. Szczekota są obecnie dalej kontynuowane przez prof. Mazurka. Studenci mogą z bliska dotykać wiedzy ortopedycznej, aby potem zastosować ją w praktyce. Liczymy na dalsza współpracę - powiedział prof. Jacek Bigda, prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia GUMed.
Modernizacja ortopedii pochłonęła 13 mln zł - zdecydowaną większość środków, bowiem 10,5 mln zł, przeznaczył samorząd województwa pomorskiego. Szpital wyłożył pozostałe 2,5 mln zł.
Jak oceniasz dostępność opieki ortopedycznej w Trójmieście?
11%

bardzo dobrze, dużo zmieniło się w tym temacie

19%

dobrze, ale cały czas potrzeba zmian w celu ograniczenia kolejek

59%

źle, cały czas długo czeka się na wizytę u specjalisty i na zabieg

11%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 342

Opinie wybrane


wszystkie opinie (47)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.