PG i GUMed najlepszymi z pomorskich uczelni wyższych. "Perspektywy" opublikowały raport

12 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

Miesięcznik "Perspektywy" opublikował ranking szkół wyższych. W jubileuszowym, 20. wydaniu, na szczycie zestawienia znalazły się tradycyjnie Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Wysoko uplasowały się również uczelnie trójmiejskie - Politechnika Gdańska (7. miejsce) oraz Gdański Uniwersytet Medyczny (na 8. pozycji). Wśród uczelni niepublicznych najwyżej, na 2. pozycji, znalazł się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie, posiadający swój oddział w Sopocie.Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2019 powstał na podstawie siedmiu kryteriów: prestiżu, innowacyjności, potencjału naukowego, efektywności naukowej, warunków kształcenia, umiędzynarodowienia studiów oraz pozycji absolwentów na rynku pracy. Uwzględniono w nim wszystkie polskie uczelnie wyższe, zarówno publiczne, jak i niepubliczne (poza uczelniami artystycznymi), posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i kształcące co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych.

Oficjalne wyniki rankingu ogłoszone zostały 12 czerwca w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.

- W roku 2000 profesjonalny Ranking Szkół Wyższych wydawał się w Polsce równie niewyobrażalny, jak dziś nie wyobrażamy sobie, że mogłoby go nie być. 20 lat Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy pozwala nam nakreślić wiarygodny i pełny obraz polskiego szkolnictwa wyższego w tym okresie. Będziemy go kreślić dalej w latach, które nadejdą, bo jesteśmy przekonani, że - trawestując hasło tegorocznego zwycięzcy, Uniwersytetu Warszawskiego - 20 lat to dobry początek - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator rankingu.
"Perspektywy" poddały ocenie uczelnie wyższe w czterech kategoriach:PG i GUMed najlepszymi z pomorskich uczelniDwudziesta edycja najbardziej prestiżowego rankingu akademickiego w Polsce przyniosła Politechnice Gdańskiej najwyższą pozycję w historii tego zestawienia. PG znalazła się na 7. miejscu, awansując o dwie pozycje od 2018 r., i podobnie jak w zeszłym roku zajęła czwarte miejsce wśród uczelni technicznych.

- Od dwóch lat jesteśmy w pierwszej dziesiątce rankingu, a więc w jego ścisłej czołówce. Osiągnięcie awansu na tym najwyższym poziomie jest niezwykle trudne, dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim członkom społeczności akademickiej zaangażowanym w ciągłe podnoszenie jakości na Politechnice Gdańskiej, bez których ten sukces nie byłby możliwy - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
Na 8. miejscu znalazł się natomiast - jedną pozycję niżej, niż roku ubiegłym - Gdański Uniwersytet Medyczny.

- W tym roku, jak w latach ubiegłych, nasza uczelnia zachowała wysoką pozycję w gronie najlepszych uczelni w kraju, znajdując się w ścisłej dziesiątce polskich ośrodków akademickich - mówi prof. Tomasz Bączek, prorektor ds. nauki GUMed. - To potwierdzenie, że GUMed jest nie tylko uczelnią gwarantującą kształcenie na najwyższym poziomie, ale także znaczącym ośrodkiem badawczym, o rozpoznawalnej międzynarodowo działalności naukowej.
Kapituła Konkursu nie ogłosiła w tym roku zestawienia uwzględniającego wyłącznie uczelnie medyczne, w związku z czym wiążące pozostają wyniki ubiegłorocznego rankingu. Oznacza to, że Gdański Uniwersytet Medyczny jest niezmiennie najlepszą uczelnią medyczną w Polsce, dzieląc pierwsze miejsce z Collegium Medicum UJ.

W rankingu Uczelni Akademickich uwzględnione zostały również: Uniwersytet Gdański (27.miejsce), Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (7. dziesiątka), Uniwersytet Morski w Gdyni i Wyższa Szkoła Bankowa z siedzibą w Gdańsku (9. dziesiątka).

W Rankingu Uczelni Niepublicznych na 40. pozycji uplasowała się Sopocka Szkoła Wyższa z siedzibą w Sopocie a dwa "oczka" niżej Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Najwyżej, na 2. pozycji, znalazł się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie, posiadający swój oddział w Sopocie, a dwa miejsca niżej Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.
Czy podczas wyboru kierunku studiów śledziłe(a)ś rankingi?
30%

tak

66%

nie

4%

nie podejmowałe(a)m nauki na uczelni wyższej

zakończona

łącznie głosów: 505