"Piraci z Karaibów" zamiast dzwonka w gdańskiej szkole

14 lutego 2020, 8:00
Arnold Szymczewski

Głośny i drażniący dźwięk dzwonka oznaczający koniec i początek lekcji w Morskiej Szkole Podstawowej im. Aleksandra Doby zastąpiono muzyką, ale nie byle jaką. Od kilku dni dumnie wybrzmiewa tam motyw z filmu "Piraci z Karaibów". Muzykę wybrały dzieci.Na pewno każdy z nas pamięta dźwięk szkolnego dzwonka, który nieraz przyprawiał o dreszcze, był głośny i jeśli oznaczał rozpoczynającą się lekcję, to też nie napawał entuzjazmem. W szkole im. najsłynniejszego polskiego kajakarza Aleksandra Doby postanowili to zmienić.

- Pomysł zmiany dzwonka kiełkował w naszych głowach kilka miesięcy. Uznaliśmy, a przede wszystkim uczniowie, że dzwonek jest bardzo głośny, przeszkadza w funkcjonowaniu i stresuje. Dlatego poszukaliśmy pomysłu, jak zmienić tradycyjny odgłos oznajmiający początek i koniec lekcji na coś przyjemniejszego - mówi Kamil Gajewski, dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej.
Znany motyw z popularnego filmu "Piraci z Karaibów" to dzieło niemieckiego kompozytora Klausa Badelta. Mało kto nie kojarzy charakterystycznego rytmu tego utworu. Jak się okazuje, dzieci też doskonale znają muzykę z filmu.

- Przeprowadziliśmy konkurs uczniowski, było kilka propozycji, z których właśnie wygrał motyw z "Piratów z Karaibów", co doskonale się wpisuje w charakter naszej szkoły, bo nie tylko nazwa, ale także znamienity patron - Aleksander Doba - nawiązują do żywiołu, jakim jest morze czy ocean - mówi Kamil Gajewski i dodaje: - Do konkursu przystąpił Vivaldi, ale odpadł jako pierwszy, kolejny mój faworyt, czyli Polka Dziadek, czołówka lato z radiem, ale nie przypadło do gustu najmłodszym. Piraci z Karaibów, ze swoim sztandarowym motywem, zwyciężyli.
Szkoła nie musiała ponosić większych kosztów w związku z instalacją nowego dzwonka. System radiowęzła jest w placówce od początku. Jak mówi dyrektor, wystarczyło kupić wzmacniacz i urządzenie, które zaprogramowane odtwarza dźwięk według harmonogramu przerw.

Jak nowy dzwonek działa na dzieci?- Podoba nam się nowy dzwonek w szkole. Stary był trochę za głośny i często powodował lekki strach. Motyw z Piratów z Karaibów jest o wiele fajniejszy i już nie jest tak, że dzwoni stary dzwonek, a my musimy iść na lekcje... teraz ta muzyka nas motywuje - mówią uczniowie.
Zobacz relację z dnia nadania szkole imienia Aleksandra Doby
Co sądzisz o pomyśle, jaki został zrealizowany w szkole?
9%

nie podoba mi się

5%

nie podoba mi się, ale to nie ja tam siedzę

7%

całkiem fajny, chociaż utwór nietrafiony

79%

świetny pomysł, no i dzieci szczęśliwe

zakończona

łącznie głosów: 656