Planujemy rodzinny, przedświąteczny weekend

18 grudnia 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Anna Żukowska

To już ostatni weekend przed Świętami Bożego Narodzenia, na pewno jego część spędzicie na przygotowaniach do Wigilii. Jeśli jednak nie urządzacie świąt u siebie i nie musicie robić gruntownych porządków, koniecznie wygospodarujcie czas na wspólne, rodzinne wyjście.Polecaliśmy już warsztaty świąteczne, dzięki którym można bardziej wczuć się w klimat świąt. Najbliższy weekend zapowiada się jednak tak aktywnie, że oprócz tych pomysłów mamy dla was dużo więcej wskazówek na rodzinne spędzenie weekendu.

Zaczynamy od Wigilii Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska, podczas której, oprócz wspomnianych warsztatów świątecznych (godz. 12-14:30), będziecie mogli zobaczyć wyrzeźbioną przez artystów szopkę z piasku. Dlaczego z piasku? Lodowa szopka bez mrozu szybko by się stopiła, a piaskowa dłużej będzie cieszyć nasze oczy. Do jej stworzenia użyto 60 ton piasku. O godz. 15:15 wszyscy zebrani na miejscu będą mogli złożyć sobie życzenia, o godz. 16 szopka zostanie podświetlona, a pół godziny później odbędzie się koncert kolęd. Sobota, godz. 12-17:30, wstęp wolny.

W PPNT w Gdyni zobacz na mapie Gdyni odbędą się warsztaty świąteczne połączone z zabawami sportowymi pt. "Gwiazdka z wiatrem w żaglach". Wydarzenie ma promować zdrowy styl życia i żeglarstwo. Zabawy sportowe zostaną przygotowane w nawiązaniu do świąt, możecie się więc spodziewać wyścigów elfów, połowów świątecznych rybek czy slalomu reniferów. Oprócz tego będzie można stworzyć kartkę świąteczną w żeglarskim klimacie, ozdobić sanie św. Mikołaja czy świąteczne pierniki (godz. 13-15). Jeśli uważacie, że to mało atrakcji - o godz. 11:30 i 14 odbędą się przedstawienia teatrzyków dla dzieci, będzie można wziąć udział w quizie żeglarskim, zobaczyć, czym jest Gdyńska Akademia Żeglarska czy spotkać prawdziwych żeglarzy. Sobota, godz. 10-16, wstęp wolny.

To już ostatni weekend, żeby wybrać się do Wielkiej Fabryki Elfów i pomóc św. Mikołajowi w jego ciężkiej pracy. Elfy w swojej fabryce w AmberExpo zobacz na mapie Gdańska będą pracować jeszcze tylko do niedzieli, więc jeśli jeszcze do nich nie zajrzeliście, warto się pospieszyć. Na miejscu dzieci będą miały za zadanie skompletować strój zabawki - generała Tytusa. W tym celu będą musiały wykonać kilka zadań i rozwiązać kilka zagadek. Na każdym stanowisku będzie trzeba zrobić coś innego, np. złożyć wózek z dyszlem, przejść labirynt, a w interaktywnej sali - słuchając wskazówek elfa - ugotować m.in. kolorową zupę owocową. Energię dzieci rozładują skacząc na dmuchanej zjeżdżalni czy grając w bitwę na suche śnieżki. Piątek, sobota, niedziela, godz. 9-17. Bilety: 49-59 zł.

Mamy dla was również propozycję taneczną. W Dworku Artura GAK zobacz na mapie Gdańska odbędą się rodzinne warsztaty taneczne dla dzieci w wieku 5-9 lat wraz z opiekunami. W trakcie zajęć obie grupy, zarówno mamy i tatusiowie, jak i ich pociechy, będą czynnie zaangażowane w taniec. Dotyk i ruch pozwalają na rozwijanie świadomości własnego ciała, dzielenie przestrzeni z innymi osobami, ale przede wszystkim pomagają w nawiązaniu bliskiego kontaktu dziecka z rodzicem. Warsztat bazować będzie na idei tańca kreatywnego, tańca terapeutycznego, Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne oraz improwizacji. Sobota, godz. 10, wstęp: 30 zł. Obowiązują zapisy: 58 306 66 76 w. 37.

Na koniec przygotowaliśmy coś dla aktywnych - Alternatywną Imprezę na Orientację pt. Skrzat. Zawodowcy będą startować na sześciokilometrowej trasie, ale pomyślano też o trasie familijnej - krótszej i o mniejszej skali trudności, a także odpowiednio oznaczonej. To tak naprawdę okazja do rodzinnego spaceru w ciekawej okolicy. Dodatkowo, podczas trwania tej imprezy, odbędzie się zabawa prezentowa - każdy, kto przyniesie upominek (zakupiony lub wykonany własnoręcznie) opuści imprezę z upominkiem od kogoś innego. Start odbędzie się przy Szkole Podstawowej nr 26 w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Sobota, godz. 10:30. Wstęp: 25-35 zł (w zależności od wielkości drużyny).