Politechnika Gdańska na Liście Szanghajskiej

17 sierpnia 2021, 8:00
Piotr Kallalas
Na Liście Szanghajskiej Politechnika Gdańska znalazła się w przedziale miejsc 801-900 na tysiąc uczelni, które zostały sklasyfikowane. Więcej zdjęć (1)

Na Liście Szanghajskiej Politechnika Gdańska znalazła się w przedziale miejsc 801-900 na tysiąc uczelni, które zostały sklasyfikowane.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Na Liście Szanghajskiej Politechnika Gdańska znalazła się w przedziale miejsc 801-900 na tysiąc uczelni, które zostały sklasyfikowane.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Politechnika Gdańska kolejny raz znalazła się w prestiżowym Rankingu Szanghajskim - zestawieniu, które klasyfikuje uczelnie z największym dorobkiem naukowym. Na liście pojawiło się jedynie 10 polskich uczelni.Poznaliśmy tegorocznych laureatów tzw. Listy Szanghajskiej. Na czele zestawienia wyróżniającego tysiąc placówek edukacyjnych z całego świata znalazły się amerykańskie uczelnie Harvard i Stanford, a na trzecim miejscu uplasował się brytyjski Cambridge. Spośród polskich uczelni najwyżej oceniono: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się w przedziale miejsc 401-500.

Czytaj też: Największe uczelnie będą pracowały hybrydowo w nowym roku akademickim

Ranking Szanghajski. Na liście 10 polskich uczelniOstatecznie w tym roku doceniono 10 naszych placówek edukacyjnych (w ubiegłym roku było ich 8), a w tej grupie jako jedyna uczelnia z Pomorza znalazła się Politechnika Gdańska. Gdańska Alma Mater zajęła miejsca w przedziale miejsc 801-900.

Przypomnijmy, że konkretne miejsca są przewidziane jedynie dla czołówki, a niższe lokaty są grupowane w przedziały liczące 100 miejsc.

- Nasza obecność w gronie najlepszych uczelni na świecie, w dodatku w drugiej z rzędu edycji tego prestiżowego rankingu, to potwierdzenie, że obrana przez PG strategia rozwoju jest prawidłowa - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. - Konsekwentnie stawiamy na jakość i wzmacnianie kompetencji: zarówno naszych naukowców, jak również studentów i doktorantów. Zamierzamy piąć się w hierarchii Rankingu Szanghajskiego jeszcze wyżej, budując jednocześnie pozycję Gdańska jako silnego i rozpoznawalnego ośrodka akademickiego w Polsce i Europie.


Oprócz Politechniki Gdańskiej w rankingu wyróżniono również Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Warszawską, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Lista Szanghajska to prestiżowe zestawienie przygotowywane co roku przez specjalistów z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju. W rankingu znajduje się tysiąc najlepszych uczelni na świecie, które zostały sklasyfikowane po uwzględnieniu osiągnięć naukowych, w tym między innymi publikacji i nagród.

Co ciekawe, w zestawieniu tematycznym, w przypadku kategorii "Medycyna kliniczna", został również sklasyfikowany Gdański Uniwersytet Medyczny.


Chcesz zobaczyć więcej? Kliknij tutaj.
Jak oceniasz miejsca polskich uczelni?
35%

cieszę się, że w zestawieniu znalazł się pomorski akcent

21%

pozytywnie, dobrze, że nasze uczelnie są doceniane

38%

negatywnie, zajęliśmy odległe miejsca

6%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 488

Opinie wybrane


wszystkie opinie (88)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.