Politechnika Gdańska najbardziej "zieloną" uczelnią w Polsce

18 grudnia 2021, 8:00
ws
W tegorocznej edycji rankingu UI GreenMetric Politechnika Gdańska wypadła najlepiej spośród polskich uczelni. Więcej zdjęć (1)

W tegorocznej edycji rankingu UI GreenMetric Politechnika Gdańska wypadła najlepiej spośród polskich uczelni.

Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

W tegorocznej edycji rankingu UI GreenMetric Politechnika Gdańska wypadła najlepiej spośród polskich uczelni.

Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

Najbardziej "zielona" wśród polskich uczelni i 134 na świecie - Politechnika Gdańska znalazła się w tegorocznej edycji rankingu UI GreenMetric. W zestawieniu znalazło się niemal tysiąc szkół wyższych z całego świata.UI GreenMetric World University Rankings bada zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym - w tym z infrastrukturą, dbaniem o klimat i środowisko, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej czy gospodarowaniem odpadami. Istotną kwestią w rankingu jest również bogactwo oferty edukacyjnej i działań badawczych podejmowanych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska.

W tym roku zbadano także przedsięwzięcia podejmowane przez uczelnie w dobie pandemii COVID-19. Twórcy rankingu chcą zyskać obraz tego, jak dany uniwersytet reaguje na kwestie zrównoważonego rozwoju lub radzi sobie z nimi za pomocą polityki, działań i komunikacji.

Czytaj też: Zaproś zagranicznego studenta na Wigilię. Akcja GUMed

Dwie gdańskie uczelnie w zestawieniuNa 956 zbadanych uczelni PG zajęła 134. miejsce, awansując z 231. miejsca (na 912 uczelni) w stosunku do ubiegłorocznej edycji rankingu. W zestawieniu po raz pierwszy znalazł się Uniwersytet Gdański, który uplasował się na 635 miejscu na świecie i na czwartym wśród polskich uczelni.

Czytaj też: Wmurowano akt erekcyjny pod budowę Centrum Ekoinnowacji PG

W osiągnięciu tak wysokiego miejsca przez Politechnikę Gdańską pomogła wysoka aktywność uczelni na płaszczyźnie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ określonych w Rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w dniu 25 września 2015 roku. Jest również sygnatariuszem Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni i aktywnym podmiotem działań na rzecz kształtowania postaw społecznych sprzyjających wdrażaniu postulatów deklaracji.

Czytaj też: Algorytm podpowie, jak zaplanować życie i spełniać marzenia

Politechnika Gdańska również w tym roku po raz pierwszy udostępniła raport poświęcony realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, który stanowił wykaz działalności uczelni w poszczególnych obszarach Zrównoważonego Rozwoju. Dane do niniejszego raportu zebrano na koniec roku akademickiego 2020/2021 i dotyczą one prowadzonych obecnie (w tym także częściowo zrealizowanych) wybranych projektów i inicjatyw.

Opisane w raporcie działania zidentyfikowano w ramach czterech ogólnych obszarów:
  • badania,
  • zaangażowania publicznego i partnerstwa,
  • kształcenia i działalności studenckiej,
  • wewnętrznego działania uczelni.

Studia w Trójmieście - zobacz wszystkie szkoły wyższe


"Zielony" ranking uczelniRanking UI GreenMetric publikowany jest od 2010 roku, wówczas w zestawieniu znalazło się jedynie 95 uniwersytetów w 35 krajach - obecnie jest ich niemal 1000. Taki skok w rankingu pokazuje, jak rośnie znaczenie ekologii, odpowiedzialność za środowisko i zielone innowacje, które wpisują się w strategie rozwoju naukowego i dydaktycznego uczelni na całym świecie.

Na podium tegorocznego rankingu znalazły się: Wageningen UR (Holandia), University of Nottingham (Wielka Brytania) i De Rijksuniversiteit Groningen (Holandia).
Co według ciebie najbardziej sprawia, że jesteś "ekologiczny"?
10%

używam produktów pochodzących z recyclingu (papier, torby na zakupy)

2%

mam samochód z ekologicznym silnikiem

1%

kupuję żywność z upraw ekologicznych

2%

wspieram finansowo działalność organizacji ekologicznych

30%

segreguję śmieci

40%

kilka z powyższych, staram się w każdej sferze życia być eko

15%

ekologia nie ma dla mnie większego znaczenia w życiu codziennym

zakończona

łącznie głosów: 484

ws

Opinie wybrane


wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.