Politechnika Gdańska najpopularniejsza w Polsce wśród kandydatów na studia

18 listopada 2021, 11:30
Wioleta Stolarska
Politechnika Gdańska zajęła pierwsze miejsce w rankingu na najpopularniejszą uczelnię w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną został SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który ma swoją siedzibę m.in. w Sopocie, trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu zajęła również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. Więcej zdjęć (1)

Politechnika Gdańska zajęła pierwsze miejsce w rankingu na najpopularniejszą uczelnię w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną został SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który ma swoją siedzibę m.in. w Sopocie, trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu zajęła również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.

mat. galeria Trojmiasto.pl/mat. prasowe

Politechnika Gdańska zajęła pierwsze miejsce w rankingu na najpopularniejszą uczelnię w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną został SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który ma swoją siedzibę m.in. w Sopocie, trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu zajęła również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.

mat. galeria Trojmiasto.pl/mat. prasowe

Ponad 428 tys. osób zostało przyjętych na I rok studiów w roku akademickim 2021/2022 na uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki. Po raz kolejny Politechnika Gdańska zajęła pierwsze miejsce w rankingu na najpopularniejszą uczelnię w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Średnio o jedno miejsce ubiegało się tu ośmioro kandydatów. Z kolei najczęściej wybieraną uczelnią niepubliczną został SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który ma swoją siedzibę m.in. w Sopocie, trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu zajęła również Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.Studia w Trójmieście - zobacz szkoły wyższe publiczne i prywatne


Według raportu o wynikach rekrutacji na rok akademicki 2021/2022, wydanego przez resort edukacji, studia I stopnia i jednolite studia magisterskie rozpoczęło w październiku ponad 319 tys. osób, a studia II stopnia prawie 109 tys. osób. Na uczelniach publicznych studiuje prawie 290 tys. osób, a na niepublicznych ponad 138 tys. osób. Które kierunki cieszyły się największą popularnością?

Czytaj też: Najlepsze uczelnie wyższe w rankingu "Perspektyw"

Najchętniej wybierane kierunki studiówNajpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to: informatyka (36 026), psychologia (35 264), zarządzanie (29 272), kierunek lekarski (21 620 - z wyłączeniem danych z uczelni nadzorowanych przez ministra zdrowia) i prawo (20 541). Na kolejnych miejscach znalazły się: ekonomia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, budownictwo oraz pielęgniarstwo.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, najbardziej obleganymi kierunkami w roku akademickim 2021/2022 były: inżynieria nanostruktur (27,8), koreanistyka (26,6), zielone technologie (25,1), inżynieria internetu rzeczy (22,0), komunikacja wizerunkowa (18,3). Dużą popularnością cieszyły się także: filologia orientalna - japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, orientalistyka - japonistyka, anglistyka oraz automatyka, robotyka i systemy sterowania.

Wśród najchętniej wybieranych przez młodzież uczelni dominowały znacząco uczelnie techniczne.

Czytaj też: Rekrutacja na studia 2021/22. Jakie kierunki wybierają kandydaci?

Politechnika Gdańska najpopularniejszaW roku akademickim 2021/2022 to Politechnika Gdańska była najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Średnio o jedno miejsce ubiegało się 8 kandydatów.

Poza PG na podium znalazły się także Politechnika Warszawska (ponad 7 kandydatów na miejsce) i Politechnika Poznańska (ponad 6 kandydatów na miejsce). Na kolejnych miejscach uplasowały się Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Wrocławski.

- Bardzo nas cieszy, że tak wielu kandydatów i kandydatek na studia chciało studiować właśnie na Politechnice Gdańskiej - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Młodzi ludzie są w dzisiejszych czasach bardzo świadomi i rozważni, a przy wyborze studiów zwracają m.in. dużą uwagę na to, jakie perspektywy zawodowe mogą im dać poszczególne uczelnie. My oferujemy możliwość studiowania na jednym z najpiękniejszych kampusów w Europie, z bardzo dobrze przygotowaną kadrą dydaktyczną, nowoczesnymi metodami nauczania, a także pewnością stabilnej i wysoko opłacanej pracy po zakończeniu nauki. A to wszystko w sercu Gdańska, miasta otwartego i przyjaznego, a do tego z dynamicznie rozwijającym się przemysłem i biznesem.
Wśród pierwszej piątki najchętniej wybieranych kierunków na Politechnice Gdańskiej znalazły się: ekonomia; gospodarka przestrzenna; analityka gospodarcza; automatyka, cybernetyka i robotyka oraz projektowanie i budowa jachtów. Z kolei najwięcej zgłoszeń ogółem odnotowano na informatyce i budownictwie.

Czytaj też: Politechnika Gdańska na Liście Szanghajskiej

SWPS i Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku najpopularniejsze na PomorzuZ kolei wśród uczelni niepublicznych najczęściej wybieranych przez kandydatów, zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, na pierwszym miejscu znalazł się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, który choć główną siedzibę ma w Warszawie to kształci studentów również w Sopocie. Z kolei na trzecim miejscu uplasowała się Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.

Na studia w roku akademickim 2021/22 na SWPS zdecydowało się 6045 kandydatów z kolei w WSB naukę rozpoczęło 4389 kandydatów.

- Po raz kolejny WSB w Gdańsku jest najchętniej wybieraną uczelnią niepubliczną na Pomorzu. To zasługa szerokiej oferty i świetnych wykładowców. Cieszymy się, że WSB jest naturalnym wyborem dla osób chcących zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności poszukiwane przez pracodawców - mówi Michaj Sodolski, rzecznik prasowy WSB w Gdańsku.
Czym kierowałe(a)ś się, wybierając kierunek studiów?
45%

własnymi zainteresowaniami

26%

szansą na znalezienie pracy po studiach

8%

renomą uczelni

6%

łatwością w dostaniu się na studia

8%

innymi względami

7%

nie podejmowałe(a)m nauki na uczelni wyższej

zakończona

łącznie głosów: 499

Opinie wybrane


wszystkie opinie (97)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.