Półkolonie w czasie ferii dla najmłodszych. Jak spędzić zimę w mieście?

9 grudnia 2020, 8:00
Wioleta Stolarska
W tym roku ferie wyjątkowo odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r. Więcej zdjęć (2)

W tym roku ferie wyjątkowo odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r.

fot. dolgachov / 123rf.com

W tym roku ferie wyjątkowo odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r.

fot. dolgachov / 123rf.com

Najmłodsi uczniowie już podczas ferii zimowych będą mogli wrócić do szkoły, a dokładnie skorzystać z organizowanych półkolonii. W tym roku ferie wyjątkowo odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r. Żeby ograniczyć wyjazdy, MEN pozwoliło na organizację zajęć w placówkach.W czasie tegorocznych ferii zimowych w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej. Jak informuje resort edukacji, zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów.

- Zajęcia będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe. Półkolonie mogą być zorganizowane tylko na terenie szkoły lub placówki - informuje MEN.
W tym roku decyzją rządu z uwagi na pandemię koronawirusa ferie w całym kraju odbędą się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dlatego też resort edukacji apeluje, aby uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości.

Imprezy i wydarzenia podczas ferii dla dzieci


Samorządy przygotowują oferty- Obecnie układamy ofertę, analizujemy zainteresowanie i przygotowujemy się do zorganizowania takich zajęć, aby z jednej strony były ciekawe, a z drugiej - bezpieczne i realizowane w najwyższym reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi - mówi Magdalena Charzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.
Samorządy przygotowują się do organizacji zajęć tak, by dostosować je do wytycznych sanitarnych i rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa.

Czytaj też: "Dla nas to cichy lockdown". Sale zabaw i centra edukacji apelują o wsparcie

Według wytycznych w grupie może przebywać do 12 uczestników. Minimalna przestrzeń w sali nie może być mniejsza niż 4 m kw. na jedną osobę (uczestników i wychowawców). Jedna grupa uczestników półkolonii przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a jej skład nie ulega zmianie. Przyporządkowani są do niej każdorazowo ci sami wychowawcy.

Szkoła musi dysponować miejscem, które umożliwia zapewnienie izolacji osobom z objawami chorobowymi sugerującymi infekcję dróg oddechowych (możliwość zachowania 2 m odległości od innych osób). Rodzice z kolei zobowiązują się do niezwłocznego - do 2 godzin - odbioru dziecka z półkolonii, jeśli wystąpią u niego niepokojące objawy choroby (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności).

- W związku z ostatnim stanowiskiem MEN rozpoczęliśmy przygotowania do organizacji półkolonii zimowych w szkołach. Półkolonie, zgodnie wytycznymi MEN, będę realizowane dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej oraz uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej. Ofertę naszych szkół w zakresie półkolonii zimowych powinniśmy poznać pod koniec przyszłego tygodnia - informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Wytyczne MEN, MZ i GIS dla organizatorów półkolonii w szkołach podstawowych

Zima w mieścieMaluchy i uczniowie, którzy w ostatnich miesiącach większość czasu spędzili w domach, teraz chętnie wyjadą na kolonie czy skorzystają z atrakcji i zajęć w mieście, a tych nie brakuje. Jak zaplanować ferie zimowe, by dzieci spędzały czas atrakcyjnie, a rodzice mogli spokojnie pracować?

Ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym, a to oznacza ograniczoną liczbę miejsc. Nie wszystkie dzieci będą mogły skorzystać z oferty zajęć przygotowanej przez samorządy, ale nie brakuje innych propozycji.

Kreatywne warsztaty, szkoła magii, czyli półkolonie inspirowane światem Harry'ego Pottera, warsztaty językowe z gotowaniem, a poza tym zajęcia plastyczne, rytmiczne, matematyczne i wiele innych - propozycji na atrakcyjne spędzenie ferii zimowych dla najmłodszych nie brakuje. Rodzice i dzieci mają w czym wybierać.

Ferie i półkolonie dla dzieci - znajdź ofertę


- Z uwagi na bezpieczeństwo nas wszystkich mamy mocno ograniczoną liczebność grup
(12 osób), a po rewelacjach ze zmianą terminu tegorocznych ferii te miejscówki naprawdę znikają w szybkim tempie. W przypadku odwołania półkolonii z uwagi na COVID-19 rodzice otrzymują 100 proc. zwrotu wpłaconych środków - zapewniają organizatorzy półkolonii z TravelKIDS.PL.

Ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym, a to oznacza ograniczoną liczbę miejsc. Więcej zdjęć (2)

Ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym, a to oznacza ograniczoną liczbę miejsc.

fot. goodluz / 123rf.com

Ze względu na pandemię koronawirusa zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym, a to oznacza ograniczoną liczbę miejsc.

fot. goodluz / 123rf.com

Organizatorzy zwykle proponują codzienne zajęcia po min. 8 godz. W przypadku niektórych ofert istnieje możliwość skorzystania z zajęć tylko w wybranych dniach.

- Ograniczyliśmy liczbę uczestników naszych warsztatów do 10 osób. Wychowawcy będą przywiązywać szczególną wagę do stosowania się do zasad ochrony zdrowia i regularnego dezynfekowania oraz mycia rąk przez wszystkich uczestników oraz opiekunów grup - zapewniają organizatorzy półkolonii językowych z Prestige Lingua.
Nie brakuje też ofert dla tych, którzy ferie chcą wykorzystać na dodatkową naukę i przygotowanie np. do egzaminów ósmoklasisty.

- W ciągu pięciu dni (jednego tygodnia) ferii zimowych przeprowadzimy cykl zajęć, których celem będzie oswojenie uczniów z formą egzaminu z uwzględnieniem instrukcji pracy z arkuszem, umiejętne zdobywanie punktów na egzaminie: strategie i techniki rozwiązywania zadań, ćwiczenia na bazie zadań egzaminacyjnych, nauka unikania typowych błędów, zwrócenie uwagi na kluczowe umiejętności sprawdzane na egzaminie, techniczne wskazówki od nauczycieli-egzaminatorów - zapowiadają organizatorzy kursów przygotowujących do egzaminów Indeks.
Czy zamierzasz skorzystać z półkolonii podczas ferii?
39%

zdecydowanie tak

13%

tak, ale tylko jeśli będą bezpłatne

13%

nie, planujemy wyjazd

35%

nie, całe ferie spędzamy w domu

zakończona

łącznie głosów: 107