• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Półmetek rekrutacji na uczelniach publicznych

Marzena Klimowicz-Sikorska
17 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
W tym roku najbardziej obleganym kierunkiem jest nowy kierunek na UG - kryminologia. O jedno miejsce stara się tam prawie 44 kandydatów. W tym roku najbardziej obleganym kierunkiem jest nowy kierunek na UG - kryminologia. O jedno miejsce stara się tam prawie 44 kandydatów.

Trwa walka o wolne miejsca na trójmiejskich uczelniach. W środę podajemy jakie kierunki stacjonarnych studiów I stopnia na uczelniach państwowych cieszą się największym zainteresowaniem, a w czwartek - przyjrzymy się 10 wybranym uczelniom niepublicznym.



Czy dziś, gdybyś miał(a) znów wybrać zawód, wybrał(a)byś inny niż masz?

Choć wciąż na wielu kierunkach trwa rekrutacja, uczelnie już podliczają chętnych ubiegających się o miejsce na danym kierunku. Który w tym roku może okazać się hitem na danej uczelni?

Na Uniwersytecie Gdańskim będzie to na pewno nowo utworzony kierunek - kryminologia - na jedno miejsce przypada tam 43,9 chętnych. Następnie zacięta walka o indeks rozgrywa się na innych nowych kierunkach i tak o jedno miejsce walczy: na bezpieczeństwie narodowym - 10,9 os., sinologii - 10,6 os., iberystyce - 9,6 os., a na zarządzaniu instytucjami artystycznymi (specjalność menedżerska) - 9,58 os. Sporym zainteresowaniem cieszą się też istniejące wcześniej kierunki jak: skandynawistyka - 7,7 os., filologia angielska - 7,6 os., amerykanistyka - 4,7 os. oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 4,1 os.

Przeczytaj też: Zwiedź z nami Muzeum Kryminalistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

A na Politechnice Gdańskiej zdążyło się już zarejestrować 8,5 tys. osób choć miejsc jest tylko 6,9 tys. (w tym nieco ponad 5 tys. na studia stacjonarne). Najpopularniejsze kierunki w tym roku to: gospodarka przestrzenna I stopnia - 5,4 os., geodezja i kartografia - 5,3 os., informatyka - 3,7 os., biotechnologia - 3,2 os., energetyka - 3 os. na miejsce.

Na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w tym roku o jedno miejsce na fizjoterapii walczy aż 10 os., na kierunku sport - 3 os., a na wychowaniu fizycznym - 2,5 os. Najmniej bo ok. 2 os. walczą o indeks na turystyce i rekreacji.

Z kolei na Akademii Marynarki Wojennej rekordy od kilku lat bije bezpieczeństwo narodowe (gdzie na 175 miejsc było 261 chętnych - to ok. 1,5 os. na miejsce) i bezpieczeństwo wewnętrzne ( 323 chętnych na 175 miejsc, czyli ok. 1,8 os. na miejsce). To dwa największe cywilne kierunki na tej uczelni. Absolwenci tego kierunku znajdują pracę w służbach mundurowych m.in. straży granicznej, leśnej, miejskiej czy policji. Kolejnym jest informatyka z blisko 0,9 os. na miejsce czy mechatronika - 0,8 os. Sporym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku nawigacja - 1,4 os. Najmniejszym cieszyła się pedagogika - 0,7 os. czy stosunki międzynarodowe - ok. 0,6 os. W tym roku nie ma już rekrutacji na historię czy oceanotechnikę.

Akademia Sztuk Pięknych jako jedyna uczelnia zakończyła całkowicie zasadniczą rekrutację na nadchodzący rok akademicki. Tu najwięcej chętnych było na kierunek: wzornictwo - 3,5 os., architekturę wnętrz - 2,9 os. i grafikę - 2,8 os.

- Przewidujemy jeszcze uzupełniającą rekrutację we wrześniu na jednolite studia magisterskie na kierunku rzeźba, na studia I stopnia na kierunku intermedia, na studia II stopnia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - specjalność animacja kultury, a także na studia II stopnia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - specjalność krytyka artystyczna - mówi Jarosław Wasielewski, specjalista ds. promocji ASP. - Będziemy także prowadzić nabór uzupełniający na niestacjonarne studia I stopnia na kierunku grafika - specjalność grafika projektowa. Zamknięcie rekrutacji uzupełniającej planujemy na 26 września w przypadku studiów stacjonarnych oraz na 2 października w przypadku studiów niestacjonarnych.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym tradycyjnie największą popularnością cieszył się wydział lekarsko-dentystyczny - 31 os./miejsce, lekarski - 16 os., na farmacji 6 os. i tyle samo walczyło o indeks na analityce medycznej.

Natomiast na Akademii Muzycznej dużym zainteresowaniem cieszy się wydział instrumentalny - 2,6 os./miejsce, śpiew solowy 5 os. (miejsc było tylko 12) czy musical 6 os. (miejsc było tylko 10).

Na razie nie wiadomo ile osób walczyło o indeks na poszczególnych kierunkach na Akademii Morskiej, bowiem dopiero 25 lipca uczelnia ogłosi wstępne wyniki pierwszej tury rekrutacji.

Miejsca

Opinie (76)

  • błędy w artykule!!!

    Proszę o dokładniejsze sprawdzenie informacji. Po AMW ciężko znaleźć pracę w służbach mundurowych. Absolwenci bezpieczeństwa nawet nie mogą przystąpić do rekrutacji do Straży Granicznej, bo nie skończyli kierunków , które są podane na stronie. A policja, może dostać się każdy, nie trzeba studiować bezpieczeństwa.

    • 9 0

  • Z kolei na Akademii Marynarki Wojennej rekordy od kilku lat bije bezpieczeństwo narodowe (gdzie na 175 miejsc było 261 chętnych - to ok. 1,5 os. na miejsce) i bezpieczeństwo wewnętrzne ( 323 chętnych na 175 miejsc, czyli ok. 1,8 os. na miejsce). To dwa największe cywilne kierunki na tej uczelni. Absolwenci tego kierunku znajdują pracę w służbach mundurowych m.in. straży granicznej, leśnej, miejskiej czy policji.
    Pragnę nadmienić , że straż miejska to nie służba mundurowa.!!!!!

    • 5 0

  • (3)

    Widać nowe kierunki na uniwerku cieszą się sporą popularnością ...
    sinologia i iberystyka ok, języki obce zawsze będą w cenie ...
    ale kryminologia czy bezpieczeństwo publiczne - po co to ?
    w policji pracy nie ma, bo tam większość to rodziny i znajomi - mowa o pracownikach cywilnych
    a mundurowi to słaba kasa .... i stresująca praca

    • 3 3

    • (1)

      Nie wiesz jakie będzie zapotrzebowanie na kryminologów za 5-10 lat....

      • 0 1

      • bo nie będzie zapotrzebowania, takie prace wykonywali ludzie po medycynie np. badanie szczątków czyli medycyna sądowa
        albo prawie - badanie sprawy, okoliczności
        lub psycholodzy - motywy działania sprawcy

        kryminologia czy bezpieczeństwo publiczne to nie potrzebny podział na węższe dziedziny

        • 7 0

    • Na kryminologie czy bezpieczeństwo publiczne

      prosze sie nie nabierac. Uczelnia chyba wzorem amerykanskich Universytetow organizuje te studia. A prawda jest taka ze oni doslownie wciskaja ten kierunek w agresywnych reklamach zarowno w telewizji jaki i Internecie poniewaz nauczyciele w szkolach musza zarobic pieniadze na zycie ale Wy tak latwo pracy nie dostaniecie. Polskiej policji jeszcze bardzo daleko do bardzo dobrze zorganizowanego aparatu bezpeczenstwa. Jak skonczycie i pracy nie dostaniecie to za pare lat ten dyplom bedzie nic nie wart. Bo beda szukac tylko najmlodszych absolwentow. Dla Was pozostana tylko gruszki na wierzbie.

      • 2 0

  • Pani Marzeno, tej ankiecie zamieszczonej po prawej stronie brakuje

    jeszcze jednego waznego pytania a wlasciwie odpowiedzi. Co bym dzis wybrał? Inny kierunek studiow poniewaz moj pierwszy jest dzisiaj malo przydatny. Po prostu "wyszedl z mody" i trudno znalezc prace po nim. Byl dobry w latach 40tych do 80tych a teraz juz nie.

    • 1 0

  • Same studenty, same yntelygenty tylko poziom intelektualno- kulturalny z roku na rok

    coraz niższy. Jeszcze 20 lat temu na studia szli najlepsi, bo miejsc było mało, dzisiaj potencjalnych studentów mniej niż wolnych miejsc. O czasy !!!

    • 8 1

  • a gdzie można pracować po kryminologi? (1)

    pytanie poważne

    • 5 0

    • w kryminale :)

      • 5 0

  • Jak uczelnia wprowadza nowy kierunek studiow to (2)

    powinna to poprzedzic szeroko w telewizji i innych mediach dlaczego to robi. Powinna udowodnic ze sa realne podstawy dla adeptow do pomyslnego rozwiniecia kariery w danym nowym kierunku studiow. O jedno miejsce stara się prawie 44 kandydatów. Cos to dziwne wydaje mi sie.

    • 3 0

    • (1)

      Ludzie naogladali sie csi, kosci, dextera i teraz marza o byciu kryminologiem...

      • 3 0

      • No właśnie.

        Chętnym na ten kierunek powinno się zadać pytanie: jak myślisz, o czym będziesz się uczyć na tych studiach? Bo obawiam się, że spora część nie odróżnia pojęcia "kryminologia" od pojęć "kryminalistyka" i "medycyna sądowa".

        • 2 0

  • Na kryminologie czy bezpieczeństwo publiczne

    prosze sie bardzo ostroznie zastanowic i przeprowadzic wnikliwe badanie jaka przyszlosc absolwent moze oczekiwac po tym. Uczelnia chyba wzorem amerykanskich Universytetow organizuje te studia. A prawda jest taka ze oni doslownie wciskaja ten kierunek w agresywnych reklamach zarowno w telewizji jaki i Internecie poniewaz nauczyciele w szkolach musza zarobic pieniadze na zycie ale Wy tak latwo pracy nie dostaniecie. Polskiej policji jeszcze bardzo daleko do dobrze zorganizowanego aparatu bezpeczenstwa. Jak skonczycie i pracy nie dostaniecie to za pare lat ten dyplom bedzie nic nie wart. Poniewaz beda szukac tylko najmlodszych absolwentow czyli z ostatniego roku. Dla Was pozostana tylko gruszki na wierzbie.

    • 0 0

  • Bezpieczeństwo narodowe?

    Po tym kierunku można co najwyżej bezpiecznie zamiatać ulicę, chyba już wolałabym iść na pedagogikę :)

    • 1 0

  • chcesz zarabiać? musisz się ubrudzić; żłobkowanie, wypalanie, spawanie, obsługa tokarek, skrawarek, frezów, tu jest nisza. Wypełnij ją a przestaniesz na zakupach martwić się czy "starczy przy kasie"

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel to:

 

Najczęściej czytane