Polsko-japońska kuźnia talentów

14 maja 2020, 7:00

Lubisz komputery, interesujesz się programowaniem, poznawaniem świata i chcesz zapewnić sobie bezpieczną i atrakcyjną finansowo przyszłość? Zostań częścią Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie właśnie ruszyła rekrutacja na nowy rok akademicki.Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (PJATK) to uczelnia z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku edukacyjnym w kraju, a w Trójmieście od 2007 r. Gdański oddział oferuje studia pierwszego stopnia na dwóch wydziałach: Informatyki i Sztuki Nowych Mediów. Jak pokazują rankingi np. Perspektywy 2019, to jedna z najwyżej ocenianych uczelni w kraju pod kątem jakości nauczania.

- Program kształcenia na naszej uczelni jest dostosowany do wymogów i oczekiwań rynku pracy oraz standardów kształcenia w Unii Europejskiej i postępu w dziedzinie zastosowań technik komputerowych. Naszym atutem jest przede wszystkim praktyczne kształcenie umiejętności. Dzięki temu studenci i absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy i są wysoko oceniani przez pracodawców - mówi Monika Ostojska-Żurek z działu promocji Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku.

Indywidualne podejście do studentaAtutem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych jest indywidualne podejście do każdego studenta. Pracują oni w małych grupach, każdy ma swoje stanowisko komputerowe, a pracownie są im udostępniane także poza godzinami zajęć. O tym, że przynosi to wymierne efekty, przekonują choćby rankingi Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, w których wychowankowie akademii należą do najlepiej zarabiających młodych specjalistów w kraju. Po uzyskaniu dyplomu nie mają też problemu z szybkim znalezieniem atrakcyjnej pracy na coraz bardziej wymagającym rynku.

- Staramy się być uczelnią wypełniającą pewną niszę - mówi prof. PJATK dr hab. Marek A. Bednarczyk, dziekan Wydziału Informatyki PJATK w Gdańsku. - To, co nas wyróżnia to kameralność, bardziej indywidualne podejście do studenta, któremu można poświęcić więcej czasu. Z drugiej strony chcemy być też alternatywą merytoryczną dla dużych uczelni. Nie rezygnujemy z badań naukowych i bierzemy udział w międzynarodowych projektach naukowych w międzynarodowych projektach naukowych np. realizując kolejny projekt z Uniwersytetem Luksemburskim. Wydział rozpoczyna właśnie realizację projektu INGENIOUS w ramach europejskiego programu Horizon2020 poświęconego IoT - Internetowi Rzeczy. INGENIOUS realizowany będzie przez konsorcjum kilkunastu firm i uczelni na czele z Politechniką w Walencji - w jego realizacji brać będą również absolwenci wydziału z zadaniem zapewnienia bezpiecznej i poufnej komunikacji między systemami IoT w oparciu o technologię blockchain.
Warto dodać, że edukacja w akademii oznacza nie tylko kształcenie w zakresie informatycznym, ale też lingwistycznym. Studenci mogą tam bezpłatnie uczestniczyć w kursie języka japońskiego. Na zajęciach obok siebie siedzą studenci z różnych zakątków Europy: Portugalii, Rosji czy Ukrainy. Zajęcia prowadzone są w języku polskim, ale uczelnia, tam, gdzie jest to konieczne, gwarantuje zagranicznym studentom dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Studenci mogą też korzystać z certyfikowanych kursów organizowanych przez uczelnię (CISCO, LPIC i inne).


Studia techniczne i artystyczneGdański oddział Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych kształci studentów na dwóch kierunkach studiów: Informatyka i Grafika.

Pierwsze to studia techniczne, po których ukończeniu absolwent otrzymuje tytuł inżyniera.

- To studia nastawione na praktykę IT, kończące się uzyskaniem stopnia inżyniera. W ramach kształcenia oferujemy wiele specjalizacji, m.in.: Inżynieria gier komputerowych, Bazy danych, Grafika i Multimedia, Aplikacje internetowe, Sieci komputerowe, Inżynieria oprogramowania czy Sztuczna inteligencja - wylicza dziekan Bednarczyk z PJATK. - Koncentrujemy się na zajęciach praktycznych często realizowanych w ścisłej współpracy z podmiotami biznesowymi oraz na kształceniu umiejętności najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Informatyk to zawód przyszłości. Dobrze wyszkoleni specjaliści IT są potrzebni w każdej branży. Nasi studenci korzystają z praktyk i staży w cenionych firmach na Pomorzu i już podczas studiów najczęściej zaczynają swoją karierę zawodową.
Drugi kierunek to studia artystyczne pierwszego stopnia na Wydziale Sztuki Nowych Mediów.

- Studia Grafiki kończą się licencjatem i nastawione są na wykorzystanie technik komputerowych. Specjalizujemy się w projektowaniu graficznym. Studiując na Wydziale Sztuki Nowych Mediów zdobywa się szereg umiejętności w zakresie m.in. projektowania graficznego, animacji, wizualizacji gier komputerowych, stron internetowych, interfejsów użytkownika, fotografii oraz projektowania przestrzennego (3D) i informacji wizualnej. Studia na Wydziale Sztuki Nowych Mediów to studia ogólnoakademickie, interdyscyplinarne, artystyczne z silnym akcentem technicznym. Nasi studenci otrzymują szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną zarówno z przedmiotów plastycznych, jak i obsługi aplikacji graficznych (Adobe, Maya itp.). Ponadto w ramach zajęć mają też zajęcia z kaligrafii japońskiej - dodaje dr Mariusz Sładczyk, dziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK Gdańsk.

Trwa rekrutacja4 maja rozpoczął się nabór kandydatów na nowy rok akademicki 2020/2021. W związku z sytuacją epidemiologiczną uczelnia pracuje w trybie on-line. I tak też odbywa się rekrutacja.

- Niestety ze względów od nas niezależnych dotychczasowa organizacja dni otwartych czy lekcji pokazowych dla szkół średnich jest na razie niemożliwa. Przygotowujemy jednak specjalną ofertę. Pod koniec maja ruszymy z cyklem webinariów na naszym oficjalnym fanpage'u skierowanych do licealistów i przyszłych studentów naszej uczelni. Będą to spotkania online, na których zaprezentują się oba wydziały, Akademickie Biuro Karier czy przedstawimy działalność naszych kół naukowych. Cykl rozpoczniemy webinarem o kulturze Japonii. To też dobra okazja, by zaprezentować naszą szkołę - dodaje Monika Ostojska-Żurek.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł