Pomoc dla rodzin. Paczki z żywnością ze szkoły i sprzęt dla uczniów

15 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
ws

Kryzys wywołany skutkami epidemii koronawirusa już teraz wpływa na życie wielu rodzin. W trudnej sytuacji są nie tylko dzieci, którym niejednokrotnie brakuje sprzętu czy warunków do zdalnej nauki, ale też ich rodzice, którzy stracili pracę, często główne źródło dochodu. Wciąż jednak pojawiają się kolejne inicjatywy, które wspierają potrzebujących. Z pomocą ruszyły nie tylko firmy, ale m.in. Szkoła Podstawowa nr 58 w Gdańsku.O pomocy dla szpitali personelu medycznego wciąż słyszymy bardzo wiele, tymczasem skutki epidemii koronawirusa dają się we znaki również w codziennym życiu. Koronawirus wywołuje w Polakach lęk i nie dotyczy on tylko zdrowia. Wiele osób w ostatnim czasie straciło pracę lub znaczą część swojego dochodu.

Z myślą o tym, że w bardzo trudnej sytuacji znalazło się wielu rodziców uczniów, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku wspólnie z grupą anonimowych sponsorów zorganizowali akcję "Paczka wsparcia".

- Pomoc skierowana jest przede wszystkim do rodziców naszych uczniów, którzy z powodu pandemii utracili pracę i środki do życia. Paczki żywnościowe, w skład których wchodzą artykuły spożywcze pierwszej potrzeby, słodycze i owoce, trafiły do 30 najbardziej potrzebujących rodzin - relacjonuje Małgorzata Perzyna, dyrektor SP 58 w Gdańsku.

Koronawirus - wszystkie informacjeJak podkreśla, na apel i prośbę o wsparcie akcji odpowiedziało wiele osób. Liczy, że w zorganizowanie podobnych akcji włączą się kolejne szkoły.

Dla 12 uczniów paczki udało się sfinansować z budżetu szkoły z tzw. środków na dożywianie, przekazanych szkole przez Wydział Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku. Z powodu zawieszenia zajęć przestała pracować także szkolna stołówka. Za pieniądze, których szkoła nie wydała na obiady, zakupione zostały "Paczki wsparcia".

- Wiem, że dobro wraca. Ja natomiast bardzo serdecznie dziękuję moim współpracownikom, którzy tak chętnie przyłączyli się do mojego pomysłu - dodaje dyrektor SP 58 w Gdańsku.
Czytaj też: Pomoc dla szpitali. Trójmiejskie inicjatywy na rzecz ochrony zdrowia

400 tys. zł na sprzęt komputerowy dla gdańskich uczniówZ kolei dzieci z gdańskich szkół, które miały problem z dostępem do odpowiedniego sprzętu czy internetu do nauki, również otrzymały wsparcie.

W ramach akcji realizowanej we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku węgierski deweloper Cordia w Polsce przekazał potrzebującym dzieciom laptopy o łącznej wartości 200 tys. zł. 25 sztuk trafiło do Szkoły Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, a 35 do Szkoły Podstawowej nr 16 im. Władysława Broniewskiego. W przyszłości sprzęt zostanie przeniesiony do szkolnych pracowni komputerowych.

Sprzęt komputerowy o łącznej wartości 200 tys. zł przekaże również firma Intel Technology. Będzie to 80 nowych laptopów, które trafią do uczniów i nauczycieli 10 gdańskich szkół podstawowych.

W Gdańsku uczennice i uczniowie potrzebujący wsparcia w dostępie do sprzętu komputerowego, aby w pełni móc korzystać z edukacji online, to około 1,2 tys. osób. Miasto podejmuje współpracę w zakresie zapewnienia komputerów rodzinom potrzebującym wsparcia. Do akcji włączają się prywatne firmy oraz wolontariusze. Podczas konferencji prasowej 3 kwietnia prezydent Dulkiewicz apelowała także do gdańszczanek i gdańszczan o przekazywanie używanego sprzętu, który mógłby służyć uczniom w tym wyjątkowym czasie.
Czy dochody w twojej rodzinie w związku z epidemią koronawirusa zmniejszyły się w ostatnim czasie?
14%

tak, straciliśmy główne źródło dochodu

13%

tak, nasze zarobki zmniejszyły się w sumie o ponad 50 proc.

13%

tak, nasze zarobki zmniejszyły się w sumie o ok. 30-50 proc.

21%

tak, nasze zarobki zmniejszyły się w sumie o ok. 10-25%

39%

nie, nasze zarobki pozostały na stałym poziomie

zakończona

łącznie głosów: 292

ws

Opinie (10)

 • rozumiem komputery - sytuacja zaskoczyła wszystkich (1)

  ale z 500+ majonezu nie da się kupić? Ile "+" musi być aby starczyło na majonez?

  • 29 6

  • I dla biednych nauczycieli trafia laptopy?

   • 3 3

 • komputery do wypożyczenia, nie w prezencie

  Rodzice pobierają od lat 500+, kupują samochody, wyjeżdżają na wakacje i nie stać ich na laptopa? Mniej słodyczy, mniej zabaw z animatorem z różnej okazji, skromniejsze imprezy religijne i rodzinne, to na sprzęt starczy.

  Rodzice pobierają od lat 500+, kupują samochody, wyjeżdżają na wakacje i nie stać ich na laptopa? Mniej słodyczy, mniej zabaw z animatorem z różnej okazji, skromniejsze imprezy religijne i rodzinne, to na sprzęt starczy. Tym rzeczywiście potrzebującym sprzęt należy wypożyczyć, nie darować. Potem w szkole można będzie je wykorzystywać na zajęciach, bo przecież trudno wymagać, by dzieci nosiły wszysztko z domu, a szkół nie stać na takie prezenty. Jeśli je stać, to niech zainwestują raczej w nowoczesne technologie wspierające edukację, a nie rozdawnictwo.

  • 53 5

 • nie dość że socjal ponad stan

  500+, 300+ i inne rozdawnictwo, to dalej bieda..... Rządzie PIS - jak to możliwe? Za mało rozdajcie z nie swoich pieniędzy- dodrukujcie raz dwa albo zabierzcie jeszcze więcej tym uczciwie i ciężko pracującym! Może potrzebny program PATO 10.000+ ?

  • 29 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.