Pracodawca - na razie - nie sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił

13 października 2021, 13:30
Wioletta Kakowska-Mehring
Według pracodawców wiedza o tym, kto jest zaszczepiony, pozwoliłaby lepiej organizować pracę i chronić pracowników, ale przede wszystkim klientów. Więcej zdjęć (1)

Według pracodawców wiedza o tym, kto jest zaszczepiony, pozwoliłaby lepiej organizować pracę i chronić pracowników, ale przede wszystkim klientów.

fot. 123rf / antoniodiaz

Według pracodawców wiedza o tym, kto jest zaszczepiony, pozwoliłaby lepiej organizować pracę i chronić pracowników, ale przede wszystkim klientów.

fot. 123rf / antoniodiaz

Pracodawca nie sprawdzi, czy pracownik się zaszczepił, bo ustawa trafiła "na półkę". - Będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.Jeszcze w sierpniu tego roku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska tłumaczył, że pracodawcy powinni wiedzieć, który z pracowników jest zaszczepiony, a który nie, ze względu na to, żeby ewentualnie nawet te osoby niezaszczepione - dla ich bezpieczeństwa - przesunąć w takie miejsce, gdzie ten kontakt z osobami, które w danym zakładzie pracują, był jak najmniejszy. O takie rozwiązania prawne do resortu zdrowia wnioskowały związki i organizacje pracodawców.

Dziś minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że jego resort przygotował projekt ustawy pozwalającej pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony. Jest w nim także zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach medyków. Zdecydowano jednak, że przepisy nie wejdą na razie w życie.

Czytaj też:

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy ich pracownicy są zaszczepieni- My będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy. Patrzymy sobie na różne parametry. Nie mówię tylko o epidemicznych wielkościach, ale też o pewnych preferencjach społecznych. Bo podejmowanie decyzji dotyczących walki z pandemią to nie jest tylko podejmowanie decyzji rekomendowanych przez ekspertów epidemicznych, bo tu trzeba uwzględniać o wiele więcej elementów - gospodarcze, społeczne itd. - powiedział minister Niedzielski na antenie TVN24.

Według ministra projekt odbywa swoją ścieżkę legislacyjną, jest już po decyzji Stałego Komitetu Rady Ministrów, który go zatwierdził. Jednak - jak twierdzi minister - dyskusja na Komitecie Stałym wskazywała, że ten projekt trzeba dopracować, bo chociażby rektorzy zgłosili potrzebę, aby też mieć możliwość weryfikacji studentów.

Przypomnijmy, że według obecnie obowiązujących przepisów nie ma postawy prawnej, która umożliwiłaby pracodawcom pytanie pracowników o szczepienie przeciw COVID-19. A według pracodawców ta wiedza pozwoliłaby lepiej organizować pracę i chronić pracowników, klientów czy kontrahentów. Jak twierdzą pracodawcy, dotyczy to przede wszystkim pracy w firmach, gdzie nie ma możliwości zorganizowania pracy zdalnej.
Czy pracodawca ma prawo wiedzieć, czy jego pracownicy są zaszczepieni?
20%

tak, to pozwoli zaplanować pracę w czwartej fali pandemii

73%

nie, takie informacje są prywatną sprawą pracownika

7%

trudno powiedzieć, być może w niektórych branżach

zakończona

łącznie głosów: 946

Opinie wybrane


wszystkie opinie (149)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.