Pracownicy PG produkują przyłbice dla gdyńskiego szpitala

14 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
ws

300 przyłbic dla personelu Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni przygotowali pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Używa ich m.in. personel medyczny w centrum testowym COVID-19, w którym badanie na obecność koronawirusa wykonuje się kierowcom zakwalifikowanym wcześniej telefonicznie do badania.- Zależało nam na czasie i przygotowaniu przyłbic w jak największej liczbie i w najszybszy możliwy sposób - tłumaczy Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydz. Mechanicznego. - Ze skonstruowanych na wydziale przyłbic będzie korzystać przede wszystkim personel pomocniczy szpitala, który nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami, ale tak jak każdy pracownik szpitala potrzebuje ochrony przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem - dodaje.

Koronawirus - wszystkie informacjePrzyłbice z Politechniki Gdańskiej, których w ciągu kilku dni udało się wykonać ok. 300 szt., składają się m.in. ze specjalnej folii służącej wcześniej do nadruków (i używanej przy prezentacjach na wykładach dla studentów), elastycznej gumy oraz gumowej gąbki na rancie (podnoszącej komfort noszenia przyłbicy), a także materiałów dodatkowych: aluminiowo-skórzanych profili i warstwy ochronnej przy zszywkach (chroniącej czoło użytkownika przed zadrapaniami).

- Nasze przyłbice mają prostą i nieskomplikowaną konstrukcję, dzięki czemu można było wykonać ich stosunkowo więcej niż na przykład poprzez drukarki 3D - tłumaczy Wojciech Połubok. - Jakkolwiek konstrukcje przyłbic z takich drukarek mogą być bardziej zaawansowane technologicznie oraz trwalsze, to czas potrzebny na wyprodukowanie jednego z elementów przyłbicy to nierzadko kilka godzin. Jeśli nasze przyłbice się sprawdzą, będziemy produkować następne i przekazywać je kolejnym szpitalom - dodaje.
Czytaj też: Studenci AMW drukują przyłbice dla szpitali

Ochrona dla personelu medycznego w centrum testowym dla kierowcówPrzyłbice przekazano jeszcze przed weekendem personelowi Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT) w Gdyni, który jest jednym z wiodących szpitali wyznaczonych do leczenia chorych na COVID-19.

Tego samego dnia przy gdyńskim szpitalu powstało sfinansowane przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha centrum testowe COVID-19, w którym badanie na obecność koronawirusa wykonuje się kierowcom(podczas pobierania wymazu nie muszą oni wychodzić z samochodu) zakwalifikowanym wcześniej telefonicznie do badania. Przyłbice z PG trafiły m.in. właśnie do personelu, który będzie pracować w nowym centrum testowym.

Czytaj też: Studenci zbierają na zakup respiratorów do walki z koronawirusem

- Dziękujemy pracownikom Politechniki Gdańskiej za pomoc i wsparcie tak potrzebne w czasie rozprzestrzeniającej się epidemii - mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT. - Środki ochrony osobistej są jedną z najpilniejszych potrzeb każdego ze szpitali. Podarowane przyłbice z pewnością pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa tym, którzy są na pierwszej linii frontu - naszym lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz pozostałym przedstawicielom systemu ochrony zdrowia.
Oprócz wykonania 300 szt. przyłbic Wydział Mechaniczny i Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG zakupiły ze środków własnych dodatkowe materiały dla szpitali (m.in. ponad 700 rolek ręczników jednorazowych i innych materiałów sanitarnych), które również przekazano trójmiejskim szpitalom.

ws

Opinie (48) 5 zablokowanych

 • Ile może być potrzebnych takich przyłbic? (5)

  Dwie na pracownika? Trzy? A może wystarczy jedna? Naprawdę to musi być zakrojoną akcja, żeby zrobić kilkanaście przyłbic. Bo zakładam, że teraz ich w szpitalach nie ma.

  • 11 4

  • Szpital nie ma 300 przyłbic?! (3)

   To na co idą moje podatki?!

   • 9 1

   • Prosta sprawa: (1)

    "Po co szpital ma kupować te wszystkie środki zabezpieczające, jak nie ma żadnej epidemii?"
    No to nie kupujemy i nie gromadzimy.

    Przychodzi epidemia i niespodzianka - nie ma gdzie kupić.
    Rządowy ban na sprowadzanie ich z Chin też dołożył do tego swoje trzy grosze, ale wiadomo, radny z PiS musiał zarobić...

    • 6 3

    • Są odpowiednie magazyny na materiały potrzebne na wszelki wypadek

     I one powinny być pełne. Poza tym jeżeli ktoś ma głowę na karku (obecnie rządzący nie mają) to musi przewidywać pewne nawet mało prawdopodobne scenariusze i starać się być przygotowanym, mieć środki na tzw czarną godzinę. Nie można tak jak obecnie po prostu przejadać pieniędzy i myśleć tylko o swojej marnej partycje.

     • 1 0

   • na bombelka mojej konkubiny

    • 0 1

  • jak rząd nieudolny, to musi działać

   pospolite ruszenie

   • 3 1

 • Fajnie, ze sie pracownicy PG wreszcie do czegos przydali.

  • 11 18

 • Brawo PG ! Takie uczelnie są nam potrzebne. (2)

  Zamiast takich co się tylko budują, szkliwią i grodzą parkanami ....

  • 16 4

  • (1)

   "Politechnika Gdańska zamierza ogrodzić część Parku Akademickiego w pobliżu dawnego Szpitala Studenckiego oraz ul. Traugutta. Uczelnia przekonuje, że dzięki temu możliwe będzie uatrakcyjnienie jego zagospodarowania, a w

   "Politechnika Gdańska zamierza ogrodzić część Parku Akademickiego w pobliżu dawnego Szpitala Studenckiego oraz ul. Traugutta. Uczelnia przekonuje, że dzięki temu możliwe będzie uatrakcyjnienie jego zagospodarowania, a w nowym płocie wykonane zostaną furtki z kilku stron. Obecnie teren jest dostępny przez całą dobę, co zdaniem PG utrudnia utrzymanie porządku oraz zwiększa ryzyko włamań do budynków uczelni."

   • 1 4

   • znajdziesz jeszcze trzy pozostałe cechy i jesteś górą

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.