Prywatna podstawówka? Co oferują szkoły w Trójmieście

28 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Wybór szkoły podstawowej to jeden z dylematów, przed którymi stają rodzice przedszkolaków już na początku roku. Czym się kierować i jakie aspekty brać pod uwagę? Przede wszystkim rodzice starają się zadbać o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka, ale już na początku edukacji duży nacisk kładą na wysoki poziom nauczania. Coraz częściej decydują się też na inwestycję w prywatną placówkę, które kuszą bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych, małymi klasami i indywidualną pracą z uczniem.W Trójmieście rodzice nie mogą narzekać na brak ofert szkół niepublicznych, takich placówek jest bowiem kilkadziesiąt. Niektóre z nich jako jeden podmiot oferują edukację na wszystkich poziomach - od przedszkola do szkoły średniej.

Jakie kryteria mają znaczenie? To na pewno lokalizacja. Dla wielu osób ważne jest, żeby szkoła znajdowała się blisko miejsca zamieszkania, wtedy odpadają długie dojazdy i konieczność organizowania całej logistyki z tym związanej. Jedną z lepszych rekomendacji dla szkoły są też pozytywne opinie rodziców uczniów do niej uczęszczających, warto się zorientować, a może zapytać na forach internetowych.

Ważna jest na pewno kadra nauczycielska. Jeśli posyłamy dziecko do pierwszej klasy to warto pamiętać, że w ciągu pierwszych trzech lat dziecko będzie mieć zajęcia z jednym tylko pedagogiem, nie licząc tych od zajęć dodatkowych. Ważne jest ich wykształcenie, kwalifikacje dodatkowe.

Dla rodziców ważna jest również liczba osób w klasie, np. maksymalnie 20 uczniów, dłuższe godziny otwarcia czy dostępność indywidualnych szkolnych szafek. Ważnym atutem są też na pewno urozmaicone zajęcia pozalekcyjne, bo przecież rodzicom zależy na tym, żeby szkoła gwarantowała opiekę i rozwój, a nie była tylko przechowalnią dla dziecka.

Czytaj też: Rekrutacja do szkół średnich już w maju. Sprawdź terminySzkoły AutonomiczneW Trójmieście możemy wybierać spośród kilkudziesięciu ofert szkół prywatnych. Od ponad dwudziestu lat bardzo dużym zainteresowaniem rodziców cieszą się Szkoły Autonomiczne, które oferują edukację od najmłodszych lat aż do matury.

- W Gdańskiej Autonomicznej Szkole Podstawowej w klasach 0-3 realizujemy program zajęć obowiązkowych takich jak edukacja polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, plastyczna, 5 godz. zajęć języka angielskiego, zajęcia komputerowe, rytmikę i zajęcia wychowania fizycznego, w tym obowiązkowa nauka pływania. Dodatkowo proponujemy również szereg niestandardowych zajęć, które również znajdują się w ofercie zajęć obowiązkowych, to m.in.: edukacja plastyczna i muzyczna, zajęcia teatralne, szachy, zajęcia kreatywnego myślenia, przyrodnicze zajęcia oparte w całości na eksperymentach, robotyka, astronomia, programowanie - wymienia Dorota Mosiewicz, zastępca dyrektora Gdańskiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej.
Szkoła stawia też na edukację językową. Priorytetem jest zapewnienie uczniom umiejętności płynnego komunikowania się w języku angielskim. Ważna jest też edukacja informatyczna.

- Posiadamy dwie pracownie komputerowe wyposażone w MacBooki, trzecią nowoczesną pracownię komputerową wyposażoną w komputery PC oraz trzy pracownie mobilne (tzn. takie, z których uczniowie korzystają podczas zajęć w swoich salach) złożone z iPadów firmy Apple. Korzystamy także z Ozobotów i zestawów Lego WeDo. Sprzęt służy nam do prowadzenia zajęć edukacji multimedialnej - nauki podstaw obsługi iPadów, korzystania z aplikacji oraz wstępu do kodowania - wyjaśnia Mosiewicz. 
Przed i po zakończonych zajęciach obowiązkowych uczniowie klas 0-VI mogą korzystać ze świetlicy szkolnej w godz. 7:10-17:00, ale też ze świetlicy przedmiotowej, gdzie nauczyciel danego przedmiotu odpowie na nurtujące pytania lub wytłumaczy trudniejsze zagadnienia, czy ze świetlicy odrabiania lekcji - gdzie uczniowie klas 1-4 mogą w ciszy popracować nad zadaniem domowym lub skorzystać z oferty zajęć dodatkowych: artystycznych, językowych, sportowych. 

- Zapewniamy również każdemu uczniowi potrzebującemu wsparcia zajęcia terapii pedagogicznej lub logopedycznej. Najlepiej przekonać się samemu, jak to wygląda, dlatego organizujemy Dzień Otwarty Gdańskiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej w sobotę, 9 marca 2019 w godz. 10-13. Rekrutacja jest otwarta do końca marca - dodaje zastępca dyrektora GASP.
Czytaj też: Gdańskie podstawówki otwierają drzwi przed rekrutacją

Akademicka Szkoła w GdańskuMaluchów w swoje progi zaprasza też Magellanum Akademicka Szkoła w Gdańsku. Placówka przygotowała dla nich "zerówkę" - integracyjną klasę startową. Zgłoszenia przyjmowane są tu przez cały rok.

- Szkoła - jak wszystkie - realizuje podstawy programu Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale też autorski program Magellanum. Dzieci mają zajęcia z elementami dziecięcej matematyki i matematyki w klockach Lego, język angielski 3 godziny w tygodniu, naukę czytania metodą indywidualnie dobraną do potrzeb dziecka, wychowanie fizyczne 3h tygodniowo, zajęcia muzyczne i rytmika, ale też religię czy etykę - wymienia Monika Dobrzyńska z Magellanum Akademickie Szkoły w Gdańsku.
Każde dziecko może tu korzystać z zajęć w klubach zainteresowań: klubik małego informatyka, artysty, podróżnika, małego medyka, architekta, bibliofila, klubik małego kucharza, ekonomisty czy radiowca.

- Raz w miesiącu organizowane są wyjścia kulturalne, a nasi uczniowie mogą liczyć na pomoc specjalistów takich jak logopeda/neurologopeda, psycholog, pedagog, surdopedagog, tyflopedagog. Prowadzimy też równego rodzaju terapie: dogoterapia, felinoterapia, bajkoterapia, terapia behawioralna, trening umiejętności społecznych, trening Tomatisa, biofeedback EEG - mówi Dobrzyńska.
Również podczas zapisów do klas 1-3 obowiązuje kolejność zgłoszeń, a zgłaszać można się przez cały rok. Podczas rekrutacji odbywa się rozmowa kwalifikacyjna rodziców z dyrektorem i psychologiem placówki, a także udział dziecka w zajęciach z psychologiem.

- Zapewniamy kameralne warunki oraz mało liczne klasy (do 10 osób). W swojej pracy stosujemy rozmaite metody, nie tylko tę stosowaną przez MEN, ale i metodę sylabową oraz globalną. Dobór metody nauczania jest indywidualny i uzależniony od potrzeb dziecka. Oswajamy też matematykę metodą E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, to znacznie przyspiesza jej naukę. Skutecznie wspiera naukę Metoda Dobrego Startu - dodaje przedstawicielka szkoły.
Na etapie nauczania wczesnoszkolnego grupą dzieci opiekuje się nauczyciel wychowawca. Specjaliści natomiast prowadzą nauczanie języka angielskiego, muzyki, plastyki, informatyki, religi/etyki, w-f. Zajęcia sportowe odbywają się na hali, zajęcia z pływania na basenie Politechniki Gdańskiej. W klasach I-III dziecko ma okazję zweryfikowania swoich zainteresowań na tematycznych zajęciach np. sportowych, językowych, artystycznych. Dzieci uczą się języków obcych: język angielski oraz język niemiecki.

- Raz w miesiącu, w konsultacji z naszymi uczniami, wybieramy wydarzenie kulturalne, których warto być uczestnikiem. Czy będzie to film, spektakl czy opera - zależy od repertuarów miesiąca i zdania uczniów, która z każdego wyjścia zdaje dokładne i krytyczne relacje publikowane na łamach szkolnej gazetki. Co roku na początku września organizujemy wyjazd integracyjny dla całej szkoły. Integracja uczniów podczas jednodniowego wyjazdu spełnia bardzo ważne cele: wychowawcze, krajoznawcze, edukacyjne i integracyjne - mówi Dobrzyńska.
Czytaj też: Nauka w dwóch językach? Sprawdzamy co proponują trójmiejskie podstawówki

Od przedszkola po uniwersytety - szkoła de La SalleJedną z najbardziej popularnych i cenionych placówek edukacyjnych w Trójmieście jest Szkoła Podstawowa im. św. Jana de La Salle w Gdańsku, która istnieje od 1992 roku.

- Nasi uczniowie uzyskują wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych, zaś absolwenci kontynuują naukę w najbardziej prestiżowych szkołach w Polsce i na świecie. Jako szkoła należymy do sieci lasaliańskich szkół, które kształcą młodzież na całym świecie, na wszystkich poziomach edukacji (od przedszkola po uniwersytety) i cieszą się zasłużoną estymą. Nasi nauczyciele biorą udział w międzynarodowych spotkaniach pedagogów szkół lasaliańskich, co gwarantuje ciągłe doskonalenie metod pracy i zarządzania placówką. Od kilku lat realizujemy program Erasmus+, który umożliwia nauczycielom ciągły rozwój zawodowy i osobisty, podnosi jakość pracy szkoły oraz umożliwia wprowadzanie innowacji w nauczaniu - mówi Agnieszka Kochanek ze szkoły De La Salle Gdańsk.
Dzieci w szkole mają rozszerzony program nauczania przedmiotów ogólnych (język polski, matematyka, informatyka), w planach jest również wprowadzenie rozszerzonego programu nauczania przedmiotów ścisłych. Języka angielskiego uczą się od zerówki - 5 godzin nauki tygodniowo. Od klasy czwartej wprowadzany jest drugi język obcy obowiązkowy (do wyboru - hiszpański lub niemiecki). Uczniowie przygotowywani są do międzynarodowych egzaminów językowych (język angielski, niemiecki i hiszpański), biorą udział w międzynarodowych wymianach i kursach językowych (Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Niemcy). Dodatkowo szkoła oferuje różne zajęcia dodatkowe, to m.in.: zajęcia naukowe, językowe, artystyczne - zespół muzyczny, szkolny chór, zespół teatralny, taniec oraz ceramika artystyczna, zajęcia sportowe - treningi szermierki, judo, karate, pływania, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, gimnastyki i tańca oraz zespołu cheerleaderek. Uczniowie i rodzice mogą liczyć również na konsultacje logopedy, pedagoga oraz psychologa szkolnego.

- Nasza szkoła jest bezpieczna i przyjazna, w pracy z dziećmi kierujemy się zasadami pedagogiki lasaliańskiej. Oznacza to, między innymi, iż stawiamy na indywidualizację nauki, a to pozwala każdemu z naszych wychowanków poznawać świat i uczyć się w dopasowanym do jego potrzeb tempie. Dbamy o wszechstronny rozwój każdego ucznia, co stanowi gwarancję przyszłego sukcesu - dodaje.
Szkoła organizuje dzień otwarty 9 marca 2019 w godz. 10.00-13.00.

Empatyczna Szkoła DomowaJednym z najbardziej kameralnych miejsc do rozpoczęcia edukacji dla dziecka w Trójmieście jest Żyrafia Osada. To szkoła, która jak mówią jej założycielki, powstała w wyniku poszukiwania miejsca, w którym relacje i edukacja będą równie ważne, gdzie będzie miejsce na uważność względem każdego dziecka, a podejście podmiotowe w nauce oraz w zwykłych czynnościach codziennych będzie standardem.

- Kierując się najnowszymi badaniami i opiniami psychologów i pedagogów, utwierdziłyśmy się w tym, że kompetencje społeczne, umiejętność pracy w grupie, samoświadomość, znajomość swoich możliwości, swoich potrzeb, czy mówiąc górnolotnie motywacja wewnętrzna do spełniania swoich marzeń będą wskaźnikiem tego, w jakim stopniu nasze dziecko przygotowane jest do życia - zawodowego i prywatnego - mówi Dorota Maros, dyrektor Żyrafiej Osady Empatycznej Szkoły Domowej. - W szkole dzieci uczą się projektowo jednocześnie realizując podstawę programową. Stawiamy tezy, zadania, pytania, na które dzieci znajdują odpowiedzi. Posługujemy się "Metodą Projektu", opracowaną na początku XX wieku przez H. Kilpatricka w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory metoda ta została uznana za jedną z najambitniejszych i skutecznych. Według niej opracowane zostały programy nauczania w najlepszym na świecie systemie nauczania - finlandzkim - dodaje.
W roku szkolnym 2019/2020 szkoła ma zaledwie: 3 miejsca w klasach 0-1, 1 miejsce w klasach 2-3, oraz 4 miejsca w klasach 4-6. Szkoła mieści się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowym, w malowniczej Dolinie Radości (Oliwa). Ma do dyspozycji 7 hektarów ogrodzonego terenu i ponad 20 ha lasu. Jednym z celów wychowania w Żyrafiej Osadzie jest umożliwienie dzieciom dorastania na łonie przyrody, w atmosferze akceptacji, z nastawieniem na swobodną zabawę i intuicyjne odkrywanie świata.

- Nasi nauczyciele to towarzysze drogi, którzy stoją obok dzieciaków i idą razem z nimi w tej fascynującej podróży. To trenerzy komunikacyjni, wykorzystujący w swojej pracy m.in. Porozumienie bez Przemocy. Nasze dzieciaki raz w tygodniu mają zajęcia rozwojowe, dzięki którym bardziej rozumieją swoje emocje, a co za tym idzie bardziej siebie rozumieją i akceptują - opowiada Dorota Maros.
W placówce rekrutacja odbywa się przez cały rok. W każdej chwili osoby zainteresowane mogą umówić się na spotkanie i rozpocząć proces.

- Wspieramy rodziców w procesie wyboru ścieżki edukacyjnej dla swoich dzieci. Ważne jest dla nas zaspokojenie potrzeb całej rodziny związanych z nauczaniem i wychowaniem naszych pociech, dlatego już na wstępie wspomagamy jej członków w ich identyfikacji i wspólnie tworzymy przestrzeń, w której się nimi zaopiekujemy - przekonuje dyrektorka Żyrafiej Osady.
O oferty jakie przygotowały prywatne szkoły podstawowe w Trójmieście zapytaliśmy kilkanaście placówek. Opublikowaliśmy informacje szkół, które odpowiedziały na naszą prośbę.
Jakie kryteria są dla ciebie najważniejsze przy wyborze szkoły dla dziecka?
10%

dobra lokalizacja i długi czas pracy

2%

duży wybór zajęć dodatkowych

23%

dobra kadra pedagogiczna

11%

mała liczba osób w klasach

2%

dodatkowa opieka - logopeda, dentysta, psycholog

6%

koszt

46%

kilka z powyższych

zakończona

łącznie głosów: 390