Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 3:0. Statysta na koronacji wicemistrza Polski

21 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Ivi Lopez (na zdjęciu z Ilkayem Durmusem) szybko strzelił Lechii Gdańsk 2 gole i zapewnił sobie tytuł króla strzelców PKO BP Ekstraklasa 2021/22, a Rakowowi Częstochowa ułatwił drogę po drugi z rzędu tytuł wicemistrza Polski. Ivi Lopez (na zdjęciu z Ilkayem Durmusem) szybko strzelił Lechii Gdańsk 2 gole i zapewnił sobie tytuł króla strzelców PKO BP Ekstraklasa 2021/22, a Rakowowi Częstochowa ułatwił drogę po drugi z rzędu tytuł wicemistrza Polski.

Lechia Gdańsk przegrała na wyjeździe z Rakowem Częstochowa 0:3 (0:2) w ostatniej kolejce PKO BP Ekstraklasy. Biało-zieloni nie zebrali się do walki po zapewnieniu sobie 4. miejsca w końcowej tabeli i po dokonaniu aż pięciu zmian w wyjściowym składzie w porównaniu z poprzednim meczem. Podopieczni Tomasza Kaczmarka byli tylko statystami w koronacji gospodarzy, którzy pewnie sięgnęli po drugi z rzędu tytuł wicemistrza Polski. Ivi Lopez dwoma golami przypieczętował koronę najlepszego snajpera sezonu 2021/22.

Musiolik

Rezerwowi: 12 Treowski, 10 Sapała, 16 Krzyżak, 18 Arak, 21 Gutkovskis 34 Gagnidze, 55 Czyż, 71 Długosz, 88 Gwilia

99 Durmus

Rezerwowi: 12 Kuciak, 2 Pietrzak, 3 Castegren 6 Kubicki, 28 Paixao, 69 Biegański, 72 Koperski, 76 Clemens, 79 Sezonienko
  • 46' 9 Musiolik Zmiany 21 Gutkovskis
  • 62' 24 Arsenić Zmiany 71 Długosz
  • 80' 8 Lederman Zmiany 88 Gwilia
  • 80' 17 Wdowiak Zmiany 34 Gagnidze
  • 85' 66 Papanikolaou Zmiany 10 Sapała
  • 46' 99 Durmus Zmiany 79 Sezonienko
  • 46' 8 Kryeziu Zmiany 69 Biegański
  • 61' 9 Zwoliński Zmiany 28 Paixao
  • 61' 33 Terrazzino Zmiany 76 Clemens
  • 73' 88 Kałuziński Zmiany 72 Koperski
  • 10' Lopez
  • 12' Lopez
  • 67' Gutkovskis
  • 38' Tudor
  • 40' trener Papszun
  • 36' Conrado
  • 61' Biegański
  • 84' Koperski
  • 89' Maloca

Lechia, która jest pewna 4. miejsca i gry w Lidze Konferencji Europy, zgodnie z naszymi zapowiedziami pozwala sobie w ostatnim meczu na pewne eksperymenty kadrowe

Przeczytaj o przymiarkach kadrowych Lechii Gdańsk nie tylko na Raków Częstochowa

jedna wymuszona kontuzją Nalepy. Zastępuje go Tobers. Ponadto do "11" wchodzą: Buchalik, Conrado, Terrazzino i Kryeziu

Lechia Gdańsk osłabiona przed ostatnim meczem. Sprawdź, kiedy wróci podstawowy obrońca

dla Buchalika to 27. oficjalny mecz w pierwszej drużynie Lechii, ale pierwszy od powrotu do Gdańska, gdyż poprzednie uzbierał w latach 2012-13. Ostatni występ zaliczył 2 czerwca 2013 roku w Zabrzu (0:2 z Górnikiem) za kadencji trenera Kaczmarka, ale Bogusława, kiedy Lechia kończyła ekstraklasę na 8. miejscu. Łącznie w ekstraklasie zagra po raz 150

Przypomnij sobie, co zapowiadał Michał Buchalik po powrocie do Lechii Gdańsk

na ławce Lechii po raz pierwszy szwedzki obrońca - Castegren

Poznaj lepiej szwedzkiego obrońcę Lechii Gdańsk

Raków rywalizuje o wicemistrzostwo Polski z Pogonią. Musi zdobyć punkty, by nie oglądać się na wynik w Szczecinie. Ta rywalizacja ma znaczenie także dla trenera Lechii

Tomasz Kaczmarek w Częstochowie o zwycięstwo z Lechią Gdańsk i wicemistrzostwo Polski dla siebie. Jak to możliwe?

cel na ten sezon trener Kaczmarek jednak już wypełnił. Lechia po raz czwarty zagra w rozgrywkach UEFA

Przypomnij sobie, trzy poprzednie występy Lechii Gdańsk w rozgrywkach UEFA

analizowaliśmy już z kim Lechia może zagrać w Lidze Konferencji

Z kim Lechia Gdańsk może zagrać w Lidze Konferencji i dlaczego w 1. rundzie powinna być faworytem?

Raków w ostatniej kolejce przegrał w Lubinie 0:1. W porównaniu z tym spotkaniem trener Papszun dokonał 4 zmian. Do gry weszli obrońca Rundlić (Raków Częstochowa), pomocnicy: Lederman (Raków Częstochowa), Papanikolaou (Raków Częstochowa) i napastnik Musiolik
na ławce Rakowa były napastnik Lechii - Arak (Raków Częstochowa), który już wiadomo, że żegna się z Częstochową
piłkarze wychodzą na prezentację. Obie drużyny w tradycyjnych strojach. Lechia biało-zielone koszulki białe spodenki, Raków czerwono-niebieskie koszulki i niebieskie spodenki
jako że Paixao (LECHIA Gdańsk) na ławce, a Nalepa jest kontuzjowany, kapitanem Lechii dziś jest Maloca (LECHIA Gdańsk)
piłkarze na boisku, oczekiwanie, aby wszystkie mecze wystartowały o tym samym czasie
1'
od środka mecz rozpoczęła Lechia
1'
Conrado (LECHIA Gdańsk) wybija piłkę poza własną bramkę
1'
dośrodkowanie Tudora (Raków Częstochowa) z rzutu rożnego bezpośrednio poza bramkę Lechii
3'
początek przy przewadze Rakowa, Lechia cofnięta na własną połowę
4'
sędzia upomina Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk), do którego pretensje ma też Lopez (Raków Częstochowa)
5'
Maloca (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza własną bramkę po akcji Musiolika
6'
Buchalik (LECHIA Gdańsk) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa) z narożnika boiska
6'
pomocy medycznej potrzebuje Musiolik, który w walce o powietrzną piłkę zderzył się z Kryeziu (LECHIA Gdańsk)
7'
Raków na razie w "10"
8'
Musiolik wraca do gry
8'
zamieszanie w "16" Lechii. Piłkę nogą wybija Buchalik (LECHIA Gdańsk), a wszystko zaczęło się od niecelnego podania Ceesaya (LECHIA Gdańsk)
10'
[1:0] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Lopez. Gospodarze "poklepali" sobie piłką przed polem karnym. Wodowiak do Kuna, Kun do Wowiaka, a Wdowiak do Lopeza, który był już w polu karnym i z 7. metra uderzył tuż przy słupku w prawy róg bramki Buchalika
12'
[2:0] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Lopez. Wdowiak przejął piłkę w narożniku boiska, mimo że wydawało się, że Maloca wybije ją na rzut rożny. Co więcej Wdowiak zagrał do Tudora, który od razu przekazał piłkę do Lopeza, który z 10. metra uderzył piłkę do siatki pomiędzy nogami stojącego przed nim Tobersa
12'
Lopez (Raków Częstochowa) ma już 20 goli w tym sezonie. O tytuł króla strzelców rywalizuje z Ishakiem, który pozostał z 18 trafieniami
13'
"Lechia Gdańsk" - skandowanie z trybun
15'
jest pierwszy celny strzał Lechii. Sprzed pola karnego uderzył Durmus. Pewna obrona Kovacevicia (Raków Częstochowa)
15'
Buchalik (LECHIA Gdańsk) interweniuje poza własną "16"
18'
nadal optyczna przewaga Rakowa. Posiadanie piłki 59:41 na korzyść miejscowych
19'
Lechia ryzykownie we własnym polu karnym. Wymieniła kilka podań we własnej "16", a gry Raków ruszył do pressingu, piłka została wybita w aut
21'
Petrasek (Raków Częstochowa) wybił piłkę po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk)
21'
faulowany Kryeziu (LECHIA Gdańsk) około 25 metrów od bramki Rakowa
22'
dobry strzał z rzutu wolnego Gajosa (LECHIA Gdańsk). Piłka odbiła się od poprzeczki i przeleciała nad bramką
22'
Gajos (LECHIA Gdańsk) to wychowanek... Rakowa, który dziś rozgrywa setny oficjalny mecz w Lechii
24'
niecelny strzał Lopeza (Raków Częstochowa) z dystansu
25'
znów skandowanie "Lechia Gdańsk"
25'
bardzo dobra atmosfera na trybunach, gdyż oba kluby żyją w zgodzie, niektórzy kibice Lechii wspierali nawet Raków w finale Pucharu Polski na Stadionie Narodowym
27'
Lechia wreszcie dłużej utrzymywała się przy piłce na połowie rywali, ale rozgrywała zbyt wolno, aby zaskoczyć defensywę Rakowa
29'
lekki strzał Musiolika z 15. metra. Pewnie łapie piłkę Buchalik (LECHIA Gdańsk)
31'
gdy Raków podchodzi "wyżej", Lechia ma kłopoty z wyprowadzeniem piłki spod własnej bramki
33'
Kovacević (Raków Częstochowa) odbił piłkę po dobrym strzale Terrazzino (LECHIA Gdańsk) sprzed pola karnego. Nie zdążył z dobitką Durmus
34'
Conrado (LECHIA Gdańsk) wbiegł z piłką w pole karne, mógł strzelać, ale wybrał podanie do Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), ale było ono niecelne
35'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) w "16" Rakowa zbyt mocno wypuścił sobie piłkę, a po chwili sfaulował Arsenicia (Raków Częstochowa)
36'
Żółtą kartką został ukarany Conrado (LECHIA Gdańsk).
37'
po rzucie wolnym, rzut rożny dla gospodarzy
38'
Po rozegraniu przez rywali kornera Buchalik (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po uderzeniu Tudora, choć piłkarze Rakowa sugerowali, że była to interwencja już za linią bramkową
38'
na VAR jest arbiter Jakubik. Decyduje, że interwencja bramkarza była zgodna z przepisami
38'
Żółtą kartką został ukarany Tudor (Raków Częstochowa).
40'
Żółtą kartką został ukarany trener Papszun (Raków Częstochowa).
41'
Buchalik (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza bramkę po strzale Kuna
42'
Lederman (Raków Częstochowa) zagrał nad poprzeczką po lekkim zamieszaniu w "16" Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Lopeza (Raków Częstochowa)
43'
spadło tempo gry, drużyny jakby pogodzone z wynikiem, który - przypomnijmy - daje Rakowowi drugi z rzędu tytuł wicemistrza Polski
45'
Maloca (LECHIA Gdańsk) głową do Buchalika (LECHIA Gdańsk), bo atakował Musiolik
45'
w Szczecinie Pogoń objęła prowadzenie w meczu z Termaliką, ale ten wynik nie zmienia kolejności na miejsca 2-3. Pogoń mogłaby by być wicemistrzem, gdyby sama wygrała, a Lechia odniosła zwycięstwo w Częstochowie
45'
60 sekund doliczonych do pierwszej połowie
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. RAKÓW CZĘSTOCHOWA - LECHIA GDAŃSK 2:0
Lechia w pierwszej połowie nie przeszkadzała zbyt mocno Rakowowi w drodze po tytuł wicemistrzowski. Gospodarze przebiegli o około 4 kilometry więcej, oddali o 4 celne strzały więcej (6:2) i częściej byli przy piłce (54:46). Jednak przede wszystkim Lopez (Raków Częstochowa) szybko zdobył prowadzenie 2:0. Gole wyprowadziły Hiszpana na 1. miejsce w klasyfikacji najlepszych snajperów ekstraklasy, a częstochowianie mają właśnie w zapasie 2 bramki, jeśli chodzi o korespondencyjną rywalizację z Pogonią o srebrny medal. Przypomnijmy, że gdy nie przegrają z Lechią, nie muszą oglądać się na wynik w Szczecinie. Natomiast gdańszczanie bez względu na rezultat pod Jasną Górą będą na 4. miejscu w końcowej tabeli.
w przerwie obaj trenerze przygotowują zmiany
dwie zmiany w Lechii, jedna w Rakowie
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kryeziu, w jego miejsce wchodzi Biegański.
46'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Musiolik, w jego miejsce wchodzi Gutkovskis.
46'
drugą połowę rozpoczął Raków
46'
w Lechii teraz w "11" trzech młodzieżowców: Kałuziński, Biegański, Sezonienko
47'
niecelny strzał z dystansu Kuna
48'
piłka nie dotarła do Lopeza (Raków Częstochowa) w polu bramkowym po zagraniu Wdowiaka (Raków Częstochowa)
49'
początek drugiej połowy pod dyktando gospodarzy
51'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) faulowany niespełna 30 metrów od bramki Rakowa
52'
celny strzał Gajosa (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego. Pewnie złapał piłkę Kovacević (Raków Częstochowa)
52'
Tobers (LECHIA Gdańsk) wślizgiem wybił piłkę spod nóg Kuna w polu karnym. Ryzykownie, ale się opłaciło
54'
Wdowiak (Raków Częstochowa) celnie główkował, ale był na spalonym. Buchalik (LECHIA Gdańsk) i tak złapał piłkę
54'
Pogoń prowadzi z Termaliką 2:0, ale jak informujemy, ten wynik nie ma znaczenia dla tytułu wicemistrzowskiego, o ile Raków nie przegrywa z Lechią, a do tego na razie bardzo daleko
56'
niecelny strzał z ostrego kąta Wdowiaka (Raków Częstochowa) po indywidualnej akcji
56'
szybka odpowiedź Lechii. Do dośrodkowania Sezonienki (LECHIA Gdańsk) w pole bramkowe nie doszedł Zwoliński (LECHIA Gdańsk)
57'
prostopadłe podanie Terrazzino (LECHIA Gdańsk) w kierunku Sezonienki (LECHIA Gdańsk). Piłkarz Lechii zablokowany przez obrońców, a piłkę złapał Kovacević (Raków Częstochowa)
58'
otworzył się mecz, akcja za akcja. Teraz Maloca (LECHIA Gdańsk) zablokował we własnym polu karnym zablokował Wdowiaka (Raków Częstochowa)
58'
Pogoń wygrywał już tylko 2:1 z Termaliką
60'
Tobers (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę głową nad bramką po strzale Lopeza (Raków Częstochowa)
60'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa) z narożnika boiska
61'
trener Kaczmarek znów przygotowuje podwójną zmianę
61'
Żółtą kartką został ukarany Biegański (LECHIA Gdańsk).
61'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zwoliński, w jego miejsce wchodzi Paixao.
61'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Terrazzino, w jego miejsce wchodzi Clemens.
62'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Arsenić, w jego miejsce wchodzi Długosz.
63'
walka niczym na... zapaśniczej macie Ceesaya (LECHIA Gdańsk) i Petraska. Faulowany piłkarz Lechii na wysokości pola karnego Rakowa
64'
nie doszło dośrodkowanie Gajosa (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego do ofensywnych graczy Lechii
66'
Lechia wyrównała statystyki posiadania piłki na 50:50, ale nie oznacza to, że przejmuje inicjatywę. Po prostu Raków gra szybciej, a Lechia długo rozgrywa akcje
67'
[3:0] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gutkovskis. Napastnik gospodarzy uciekł przed polem karnym Biegańskiemu i uderzył sprzed "16". Piłka odbiła się jeszcze od Malocy, a Buchalik, mimo że wydawało się, iż ma ją na rękawicach, nie zdołał zapobiec utracie gola
70'
do wejścia przygotowuje się Koperski (LECHIA Gdańsk), kolejny młodzieżowiec Lechii
71'
Conrado (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza własną bramkę, kończąc atak Długosza (Raków Częstochowa)
71'
Paixao (LECHIA Gdańsk) wyręczył obrońców, wybijając piłkę po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa) z narożnika boiska
72'
"Lechia Gdańsk" - głośne skandowanie z trybun
72'
Rundić (Raków Częstochowa) wymaga pomocy medycznej, bo ucierpiał w starciu z Conrado (LECHIA Gdańsk)
73'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kałuziński, w jego miejsce wchodzi Koperski.
73'
trener Kaczmarek wykorzystał limit zmian. Trener Papszun może wymienić jeszcze 3 piłkarzy
74'
Kovacević (Raków Częstochowa) wybił piłkę po strzale Koperskiego (LECHIA Gdańsk). A mieliśmy akcję gdańskich młodzieżowców, gdyż dogrywał Sezonienko
75'
bez zagrożenia dla gospodarzy po dośrodkowaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
75'
niecelny strzał Tobersa (LECHIA Gdańsk) po dograniu Ceesaya (LECHIA Gdańsk)
78'
Buchalik (LECHIA Gdańsk) obronił strzał Lopeza (Raków Częstochowa), a na dobitkę Gutkovskisowi (Raków Częstochowa) nie pozwolili obrońcy
79'
tym razem strzał Lopeza (Raków Częstochowa) obok słupka
79'
Pogoń remisuje z Termaliką 2:2
80'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lederman, w jego miejsce wchodzi Gwilia.
80'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wdowiak, w jego miejsce wchodzi Gagnidze.
80'
dla Gruzina Gagnidze (Raków Częstochowa) to debiut w Rakowie
83'
Raków 14 strzałów, w tym 7 celnych i 3 gole
84'
Buchalik (LECHIA Gdańsk) poza własną "16" wybił piłkę w aut
84'
Żółtą kartką został ukarany Koperski (LECHIA Gdańsk) po faulu na Rundiciu
85'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Papanikolaou, w jego miejsce wchodzi Sapała.
87'
niecelny strzał Kuna sprzed pola karnego
88'
Lechia jeszcze rusza po honorowego gola
88'
niecelne podanie i piłkę przejął Kovacević (Raków Częstochowa)
88'
race odpalone przez gdańskich kibiców za bramką Buchalika (LECHIA Gdańsk)
89'
Żółtą kartką został ukarany Maloca (LECHIA Gdańsk) po faulu na Lopezie
90'
szczęście przy Lechii. Buchalik (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Lopeza (Raków Częstochowa) z rzutu wolnego z około 30 metrów. Dwóch piłkarzy gospodarzy biegło do dobitki, ale Gutkovskis (Raków Częstochowa) nie skierował piłki do siatki. Nieczysto trafił w piłkę i Buchalik zdążył z kolejną interwencją
90'
2 minuty doliczone do drugiej połowy
90+2
w doliczonym czasie piłka przy piłkarzach gospodarzy
90+2
KONIEC MECZU. RAKÓW CZĘSTOCHOWA - LECHIA GDAŃSK 3:0
Lechia statystowała w koronacji wicemistrza Polski. Nie przeszkodziła Rakowowi w sięgnięciu po raz drugi z rzędu po ligowe srebro. Trener Kaczmarek, choć zaczynał sezon w Pogoni, nie pomógł szczecińskiemu klubowi.
Gdańszczanie przegrali wyraźnie, a porażka mogła być jeszcze wyższa. Raków oddał aż 17 strzałów, w tym 9 celnych. Wydaje się, że najlepszym w Lechii był Buchalik (LECHIA Gdańsk), bo kilka razy swoimi interwencjami zapobiegł kolejnym sięgnięciom do własnej siatki.
Lopez (Raków Częstochowa), dzięki golom strzelonym Lechii, wyprzedził Ishaka oraz Angielskiego i został samodzielnym królem strzelców zakończonego sezonu

21 maja 2022, godz. 17:30