Ranking liceów. Gdzie najefektywniej uczą w Trójmieście?

4 grudnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
ws
Na pierwszy miejscu znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Więcej zdjęć (4)

Na pierwszy miejscu znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Na pierwszy miejscu znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Gdzie najlepiej i najefektywniej uczą licea w Trójmieście? Najlepsza trójka to według wskaźnika EWD III LO w Gdyni, Gdańskie Liceum Autonomiczne i III LO w Gdańsku. Dane dotyczące wskaźnika przyrostu wiedzy w ogólniakach, czyli tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej, w latach 2018-2020 opublikowała Centralna Komisja Edukacyjna. Ranking pokazuje, w których szkołach uczniowie robią największe postępy.EWD to wskaźnik efektywności nauczania w danej szkole, który pozwala zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania. Do jego wyliczenia wykorzystywane są dane egzaminacyjne dla trzech roczników maturzystów - tym razem pod lupę wzięto lata 2018-2020.

Czytaj też: Licea i technika w rankingu "Perspektyw". Kto najlepszy z Trójmiasta?

Wynik to efekt porównania wyników egzaminu maturalnego - czyli wyniku "na wyjściu" ze szkoły - z wynikami z egzaminu gimnazjalnego - czyli wynikami "na wejściu" do szkoły. Wskaźniki EWD służą do porównywania pracy dydaktycznej szkół.

Do publicznej wiadomości podaje się trzyletnie wskaźniki ze względu na większą rzetelność ich oszacowań zależną w dużej mierze od liczby danych. Poza tym wieloletnie wskaźniki egzaminacyjne są mniej narażone na losowe wahania niż jednoroczne i dzięki temu są bardziej rzetelną miarą wyników i efektywności nauczania poszczególnych szkół.

Zobacz zestawienie najlepszych pomorskich liceów i techników 2020 według rankingu PerspektywJak w zestawieniu wypadły trójmiejskie licea?Na pierwszy miejscu znalazło się III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Łącznie w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, geografia, chemia, biologia, informatyka) jak i humanistycznych (j. polski, historia, WOS) gdyńska "trójka" osiągnęła najwyższe wskaźniki EWD (zarówno w Trójmieście, jak i na Pomorzu.

- Bez wątpienia wartość EWD dla III LO w Gdyni byłaby jeszcze wyższa, gdyby w obliczeniach uwzględniano wyniki egzaminacyjne z języka angielskiego oraz innych języków obcych (w III LO nauczane są poza językiem angielskim także języki: francuski, hiszpański, niemiecki i rosyjski), a przede wszystkim gdyby uwzględniano wyniki matury międzynarodowej, do której przystępuje i znakomicie zdaje 25 proc. wszystkich absolwentów gdyńskiej "trójki" z każdego rocznika. W 2020 r. III LO w Gdyni ukończyło 218 absolwentów, z których 162 zdało wyśmienicie maturę krajową, a 56 znakomicie - maturę międzynarodową - mówi Wiesław Kosakowski - dyrektor III LO w Gdyni.
Na drugim miejscu znalazło się Gdańskie Liceum Autonomiczne, a na końcu podium gdańska "Topolówka", czyli III Liceum Ogólnokształcące.

W skali kraju wskaźnik EWD ma z definicji wartość równą zeru. Wskaźnik EWD dla liceum ogólnokształcącego mówi o tym, na ile wysokie czy niskie wyniki matury uzyskali jego absolwenci w porównaniu do uczniów o analogicznych wynikach na egzaminie gimnazjalnym. Podobnie wskaźnik EWD dla technikum pokazuje, na ile wysokie czy niskie wyniki matury uzyskali jego absolwenci w porównaniu do uczniów techników w Polsce przy statystycznej kontroli wyników na egzaminie gimnazjalnym.

Wartość dodatnia EWD wskazuje na ponadprzeciętną w skali kraju efektywność nauczania, wartość ujemna na niższą niż przeciętna efektywność.
Czy podczas wyboru szkoły kierujesz się rankingami?
42%

tak, ponieważ jest to gwarancja wysokiego poziomu nauczania

30%

przeglądałe(a)m rankingi jedynie z ciekawości

28%

nie, ponieważ nie wierzę w rzetelność tego rodzaju zestawień

zakończona

łącznie głosów: 572

ws

Opinie (107) 4 zablokowane

 • (4)

  Oczywiście, że XIX LO na Pastalaziego to była kiedyś najlepsza opcja, fajny artystyczny klimat, żadne tam II-ki czy I-ki dla nerdów, hehe.

  • 11 25

  • Tos zrobił reklamę,ze ho ho..

   • 10 1

  • "Pastalaziego"zaimponowało mi najbardziej. (2)

   • 14 1

   • Brzmi jeszcze bardziej włosko (1)

    • 1 0

    • Błędy w nazwie ulicy dla potwierdzenia poziomu.

     • 5 0

 • Nowa skala efektywności nauczania "wyśmienicie zdana matura". (1)

  Brzmi bardzo precyzyjnie, za parę lat zamiast punktacji dajmy uczniom uśmiechnięte emotki i słoneczka przysłonięte chmurką. Wybornie będzie wyglądał taki ranking.

  • 35 5

  • 10/10

   Lepszym wskaźnikiem jest liczba laureatów olimpiad albo stypendystów MEN. Ale dopóki się nie zmieni pani redaktor tego działu to nie będzie artykułu na temat stypendiów i stypendystów MEN. Prędzej napisze wywiad jakim wspaniałym uczniem była Dulkiewicz niż o stypendystach.

   • 3 4

 • Po co chodzić do Liceum jak wszystkiego można się dziś nauczyć z internetu? (6)

  Wykupuje się dziecku dostęp do kursów w danej dziedzinie i jedzie z tematem aż do poziomu specjalisty. Lepszy pomysł niż miałoby nasiąknąć jakąś ideologiczną papką i marnować swój potencjał na walkę z wiatrakami (patrz

  Wykupuje się dziecku dostęp do kursów w danej dziedzinie i jedzie z tematem aż do poziomu specjalisty. Lepszy pomysł niż miałoby nasiąknąć jakąś ideologiczną papką i marnować swój potencjał na walkę z wiatrakami (patrz protest maturalny). Najgorzej, że wielce oburzone towarzystwo "że jak to tak dziecko zmuszać do bla bla..." a ostatecznie te samo dziecko jest nieszczęśliwe bo zarabia grosze po wybranej przez siebie ścieżce rozwoju. Haha ale przecież nic się nie stało "każdy jest kowalem własnego losu".

  • 19 32

  • Na "proteście maturalnym" nie było ani jednego maturzysty tylko sami studenci. Widać na zdjęciach że policja spisuje ich z

   • 3 1

  • Masz rację, ale nie do końca ... (1)

   z e-nauką jest trochę jak z e-sportem, e-podróżami, ... e-całowaniem itd.
   Nauka jest skuteczniejsza i może być łatwiejsza i przyjemniejsza, kiedy NIE jest procesem jednostronnym, ale kiedy masz bezpośredni kontakt

   z e-nauką jest trochę jak z e-sportem, e-podróżami, ... e-całowaniem itd.
   Nauka jest skuteczniejsza i może być łatwiejsza i przyjemniejsza, kiedy NIE jest procesem jednostronnym, ale kiedy masz bezpośredni kontakt z kimś mądrzejszym, silniejszym, czy ... ładniejszym ;-)
   Dobry nauczyciel kontroluje, na bieżąco, meandry Twojego umysłu i szybko wychwyci błędy i wyprostuje jego ścieżki ;-)

   • 6 1

   • "bezpośredni kontakt z kimś mądrzejszym" w polskich liceach - w teori ( ale sa nieliczne wyjatki)

    • 3 1

  • (1)

   A podasz jakaś stronkę gdzie można kupić takie kursy, chętnie zostanę specjalistą

   • 3 0

   • O nie, e-nauka jest czymś innym. Czy lepiej enauczanie.

    O ile esport czy eturystyka nie zastąpią ani sportu ani turystyki, to enauczanie do pewnego stopnia może. E-nauczanie, które w Polsce jest abstrakcją, jest integralną częścią nauczania. Część materiałów i zajęć odbywa się w sieci, co wspomaga nauczanie indywidualne. Eturystyka, to podróże palcem po mapie. Esport istnieje, ale to nie jest sport.

    • 3 0

  • Powątpiewam

   To akurat jest świetna droga na wyprodukowanie wsobnego socjopaty.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.