Rekrutacja na uczelniach trwa. Jaki wybór mają przyszli studenci?

19 czerwca 2020, 8:00
Wioleta Stolarska

W dobie koronawirusa uczelnie i kandydaci na studia muszą zetknąć się z nową rzeczywistością, dlatego tegoroczna rekrutacja wygląda nieco inaczej niż do tej pory. Uczelnie przesuwają terminy, by dostosować je do nowego harmonogramu matur. Listy przyjętych na studia będą ogłaszane w wielu z nich często dopiero we wrześniu. Nowy rok akademicki ma ruszyć jak zwykle w październiku. Sprawdziliśmy, jakie oferty dla przyszłych studentów przygotowały trójmiejskie uczelnie i co cieszy się największą popularnością.W tym roku ze względu na epidemię egzaminy maturalne przesunięto o ponad miesiąc - z 4 maja na 8 czerwca (potrwają do 29 czerwca). Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Takie zmiany wymusiły modyfikację kalendarza harmonogramu rekrutacji na uczelniach.

- Terminy rekrutacji muszą być zgodne z ogłoszonym harmonogramem przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2020 r. Nowe terminy egzaminu maturalnego wpłyną na wydłużenie procesu rekrutacji na studia. Weryfikacja powinna dotyczyć również terminu na przedstawienie przez kandydata podwyższonego wyniku egzaminu maturalnego - na skutek sprawdzenia przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną lub po uwzględnieniu odwołania przez Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego - jeśli wynik ten pozwoliłby na przyjęcie na studia - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Do 11 sierpnia zostaną ogłoszone wyniki egzaminu maturalnego, a także wydane świadectwa dojrzałości, aneksy i informacje o wynikach egzaminu maturalnego. Wyniki matur poprawkowych będą opublikowane do 30 września 2020 r.

Resort przestrzega, że w uzasadnionych przypadkach należy liczyć się z nieznacznym opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021.

Szkoły wyższe w Trójmieście


Rekrutacja na trójmiejskich uczelniach już trwaCzy kandydaci na studia mogą liczyć na wyrozumiałość i zmianę terminarzy na wymarzonych uczelniach? Przedstawiciele trójmiejskich uczelni przekonują, że są przygotowani na zmianę terminów egzaminów i dostosowali do nich możliwość składania aplikacji na kierunki.

Rekrutacja na Uniwersytet Gdański na rok akademicki 2020-2021 została przesunięta na sierpień 2020. System Internetowej Rekrutacji Kandydatów zostanie uruchomiony 1 lipca 2020 r. UG oferuje kształcenie na 89 kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.

- W nowym roku akademickim 2020/2021 zaplanowano otworzenie dwóch nowych stacjonarnych kierunków studiów: hydrografia morska oraz zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych. Zaplanowano także uruchomienie nowych form i poziomów funkcjonujących już na UG studiów, są to m.in.: modelowanie matematyczne i analiza danych (studia stacjonarne II stopnia); logopedia (studia niestacjonarne II stopnia); ubezpieczenia (studia interdyscyplinarne niestacjonarne II stopnia). W ramach kierunków powstają także nowe specjalności, które poszerzają możliwości absolwentów na rynku pracy - informuje dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.
W ubiegłym roku największą popularnością cieszyła się kryminologia - 14,98 kandydatów na jedno miejsce, na drugim miejscu była produkcja form audiowizualnych - 14,4 kandydatów na jedno miejsce, na trzecim miejscu najchętniej wybieranych kierunków przez przyszłych studentów była filologia angielska.

Na nowy scenariusz rekrutacji tegorocznych kandydatów na studia przygotował się też Gdański Uniwersytet Medyczny - tu rekrutacja online na studia jednolite magisterskie oraz studia I stopnia stacjonarne rozpoczęła się już 1 czerwca br. Natomiast nabór na studia II stopnia ruszył 15 czerwca.

- Kandydaci mogą podjąć naukę na najnowszym kierunku: zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia oraz zdrowie środowiskowe wytypowane jako "Studia z przyszłością" (certyfikat z 2017 r.). Są to studia I stopnia, które realizowane będą przez uczelnię w partnerstwie z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz Copernicus Podmiotem Leczniczym Sp. z o.o. Założeniem kierunku studiów jest połączenie wiedzy z zakresu zdrowia publicznego oraz zarządzania w różnych podmiotach systemu ochrony zdrowia - informuje Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.
1 lipca br. zostanie uruchomiona rekrutacja do Pierwszej Szkoły Doktorskiej GUMed. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną zmieniono formy rekrutacji na pewnych kierunkach, w tym m.in. zniesiono egzamin z umiejętności pływackich na kierunkach: fizjoterapia studia jednolite magisterskie stacjonarne, ratownictwo medyczne ratownictwo medyczne studia I stopnia stacjonarne oraz zniesiono egzamin z modelarstwa na kierunek techniki dentystyczne studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne.

- Tradycyjnie najwięcej kandydatów ubiega się o miejsce na kierunku: lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Niesłabnącą popularnością wśród maturzystów cieszy się również: fizjoterapia, analityka medyczna, dietetyka, położnictwo, elektroradiologia i psychologia zdrowia - dodaje Śliwińska.
Na Politechnice Gdańskiej system rekrutacji od wielu lat jest elektroniczny, a kandydaci nie muszą osobiście kontaktować się z komisjami rekrutacyjnymi. Nabór uruchomiono już 11 maja br. Z kolei 17 sierpnia br. to ostatni dzień elektronicznej rejestracji na studia. Między 19 a 25 sierpnia kandydaci mają czas na uzupełnienie dokumentacji, a wyniki rekrutacji zostaną podane już 31 sierpnia.

- Zarządzenie w języku angielskim, ekonomia, gospodarka przestrzenna, mechatronika oraz zarządzanie i inżynieria produkcji - to najpopularniejsze kierunki studiów na PG w rekrutacji na ubiegły rok akademicki. O miejsce na studiach stacjonarnych ubiegało się w sumie 26663 kandydatów (w tym 25 324 osoby na studia I stopnia), przyjętych zostało 4305 osób, w tym 3740 osób na studia I stopnia. Najwięcej zgłoszeń w przeliczeniu na jedno miejsce odnotowano na kierunku zarządzanie w języku angielskim (18,3 osób na miejsce) oraz na ekonomii (17,7 osób na miejsce) na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. Niemal 15 osób (14,9 osób na miejsce) ubiegało się o miejsce na kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale Architektury oraz na kierunku mechatronika (14,5 osób na miejsce) na Wydziale Mechanicznym. W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazło się także zarządzenie i inżynieria produkcji (13 osób na miejsce), również na Wydziale Mechanicznym. Największą liczbę zgłoszeń odnotowano na kierunku informatyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki - 1790 - informuje biuro prasowe Politechniki Gdańskiej.
Politechnika Gdańska to najlepsza techniczna uczelnia badawcza w Polsce (w konkursie IDUB MNiSW). Władze uczelni liczą, że dodatkowe dofinansowanie pozyskane w ramach konkursu i utworzenie nowych centrów badawczych pomoże przyciągnąć najzdolniejszych studentów.

Sukcesywnie wzrasta udział interaktywnych form kształcenia w programach studiów poprzez wprowadzenie na dużą skalę takich form zajęć, jak: kształcenie przez projekty, kształcenie w formie tutoringu, zajęcia laboratoryjne oparte na mikroprojektach, a także wykłady interaktywne (w tym e-nauczenie, które z powodzeniem realizowane jest w obecnej sytuacji związanej z epidemią).

- W najbliższym roku akademickim, w ramach zadań uczelni badawczej, proponujemy najzdolniejszym studentom II stopnia tzw. indywidualne studia badawcze, na których część zajęć można zaliczyć na podstawie prowadzonych badań. Dla takiego studenta będzie przypisany jego opiekun naukowy, który przygotuje indywidualny program badawczy. Na te studia PG zaplanowała ogłoszenie indywidualnych grantów uczelnianych lub granty prowadzone na PG z zewnętrznych środków, a umożliwiające studentom pracę badawczą. Oprócz finansowania grantów PG przewidziała dla takich studentów indywidualne stypendia na cały okres studiów. W regulaminie studiów na nowy rok akademicki przewidziano odpowiednie przepisy związane z możliwością prowadzenia tego typu studiów oraz możliwością elastycznego zaliczania efektów uczenia się - informuje uczelnia.
Czytaj też: Nowości na uczelniach wyższych w Trójmieście. Sprawdzamy oferty studiów

Zapisy na studia przed egzaminemWiele niepublicznych uczelni wyższych rekrutację na studia na rok akademicki 2020/21 rozpoczęło jeszcze w kwietniu i - jak deklarują - potrwa ona nawet do października.

- W Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni rekrutacja przedłużona została do 15 października. Warto już teraz wypełnić formularz, aby zarezerwować miejsce na kierunku, obecnie dla kandydatów obowiązuje zniżka wpisowego, które wynosi 0 zł. Rekrutacja odbywa się zdalnie poprzez formularz na stronie wsaib.pl - mówi Alicja Peplińska, kierownik działu marketingu i PR w WSAiB.
Jak dodaje, tu największą popularnością wśród kandydatów na studia cieszy się kilka kierunków, przede wszystkim: logistyka, bezpieczeństwo wewnętrzne, a także studia prawnicze oraz prestiżowe międzywydziałowe studia menedżersko-prawne.

Czytaj też: Prawo na uczelni Kwiatkowskiego wyróżnione w rankingu

- Wielu jest chętnych także na finanse i rachunkowość - na tym kierunku uruchamiamy studia magisterskie (drugiego stopnia) ze specjalnościami menedżer finansowy oraz rachunkowość menedżerska. Już od lat równie wysokim zainteresowaniem cieszą się studia na kierunku zarządzanie. W tym roku widzimy też więcej zapisów na studia w języku angielskim na kierunkach management i global logistics - wyjaśnia.
Na niemal wszystkich kierunkach WSAiB Gdynia w tym roku oferuje nowości. Studia w trybie online I i II stopnia to także nowość w ofercie WSAiB Gdynia. Studiować zdalnie można na kierunkach: zarządzanie, management, finanse i rachunkowość, logistyka, global logistics oraz administracja.

Sopocka Szkoła Wyższa rozpoczęła rekrutację 1 kwietnia 2020. Nabór prowadzony jest zdalnie przy wykorzystaniu informatycznego systemu rekrutacyjnego.

- Kierunkami cieszącymi się w tym roku dużym zainteresowaniem w SSW są nieodzownie wszystkie kierunki finansowo-ekonomiczne, inżynierskie oraz projektowe. Są to kierunki i specjalizacje, na których absolwentów zgłasza zapotrzebowanie obecny rynek pracy i które dają perspektywy w zmieniającej się rzeczywistości - mówi Joanna Pietrzak, rzecznik prasowy SSW. - Na Wydziale Ekonomii i Finansów są to finanse i rachunkowość, finanse i ekonomia biznesu - studia dualne, transport i logistyka, studia w j. angielskim, tj. finance and accounting ACCA (studia według standardów ACCA) oraz business and languages - dodaje.
Nowością w tym roku jest pojawienie się w ofercie specjalizacji ekonomia i zarządzanie firmą rodzinną na kierunku ekonomia.

- SSW ma w swojej ofercie od lat studia online, które w tym roku cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. Uczelnia posiada profesjonalną platformę edukacyjną do nauki zdalnej EDUportal, która pozwala nie tylko na prowadzenie zdalne wykładów i ćwiczeń, ale także umożliwia przeprowadzanie egzaminów, ankiet czy e-konsultacji. W tym roku studia w formule online będzie można wybrać na kierunkach: finanse i rachunkowość, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz finance and accounting ACCA - dodaje Joanna Pietrzak.
Na Wydziale Architektury, Inżynierii i Sztuki zainteresowaniem cieszą się wszystkie kierunki projektowe: architektura, architektura wnętrz, architektura krajobrazu, a także tegoroczna nowość, czyli wzornictwo oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Kierunki te można studiować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i weekendowym. W tym roku ocena predyspozycji kandydata na kierunki projektowe przeprowadzana jest zdalnie. Kandydaci zobowiązani są do przesłania na płytkach CD swojego portfolio do 10 lipca.

O przyjęciu na studia w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku decyduje kolejność zgłoszeń i tegoroczni maturzyści już teraz zapisują się na studia, dokonując rejestracji online poprzez portal dostępny na stronie internetowej uczelni.

- Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku dba o ciągły rozwój i dostosowanie oferty do wymagań rynku. To z myślą o zmieniających się oczekiwaniach pracodawców wprowadziliśmy do oferty kształcenia studia w języku angielskim na kierunkach: dietetyka, fizjoterapia, kosmetologia. Studentom zapewniamy wysoką jakość kształcenia, bogate doświadczenie, kadrę dydaktyczną składającą się z wybitnego zespołu lekarzy, specjalistów, ekspertów, konsultantów z obszaru nauk o zdrowiu, a także własne profesjonalnie wyposażone pracownie. Dbamy o doskonałą organizację procesu kształcenia, umożliwiając dostęp do najlepszego źródła wiedzy praktycznej - studenci obowiązkowo odbywają zajęcia kliniczne w szpitalach - mówi Ewelina Kowalska, koordynator Biura ds. Promocji i Rekrutacji Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Oferta kształcenia WSZ została wzbogacona również o studia drugiego stopnia na kierunku dietetyka i opieka geriatryczna.

- Niezmiennie od wielu lat kierunkami studiów, które cieszą się największą popularnością w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, są kosmetologia, fizjoterapia oraz dietetyka. To kierunki ściśle związane z profilaktyką zdrowia - dodaje Ewelina Kowalska.
Rekrutacja w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku już trwa - zapisy odbywają się online.

- Proces rekrutacji zdalnej jest przystępny i czytelny dla każdego kandydata, również dla aplikującego studenta z zagranicy. Uczelnia nie przeprowadza egzaminów wstępnych, decyduje kolejność zgłoszeń. Można zapisać się na studia, nie wychodząc z domu, a wymagane dokumenty, w tym świadectwo dojrzałości, dostarczyć w późniejszym terminie - mówi Ada Zacharewicz, kierownik promocji i sprzedaży WSTiH w Gdańsku. - Program nauczania to nie tylko zarządzanie w hotelarstwie i międzynarodowym biznesie turystycznym, to także zarządzanie w gastronomii z dietetyką, zarządzanie turystyką zdrowotną i rekreacją, zarządzanie w sporcie, event management oraz unikatowa specjalność: komunikacja wizerunkowa i e-biznes w branży HoReCa. Absolutną nowością w ofercie edukacyjnej są studia magisterskie trwające zaledwie 1,5 roku, rozszerzone o business english - dodaje.
Jak podkreśla, przez cały okres rekrutacji uczelnia proponuje atrakcyjne zniżki, a w okresie studiów bogaty system stypendialny. Nauka w WSTiH w Gdańsku to studia licencjackie i magisterskie trybie stacjonarnym, niestacjonarnym oraz online (e-learning).

- Wykorzystując wszystkie proponowane możliwości, dajemy szansę studiowania za darmo. Aktualnie opłata rekrutacyjna wynosi 0 zł, a zniżka czesnego do 600 zł na rok - wyjaśnia.
Od końca marca trwa rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku oraz jej wydziale w Gdyni. Uczelnia przyjmuje kandydatów na studia licencjackie, inżynierskie, uzupełniające magisterskie, jednolite magisterskie, studia online, dualne, podyplomowe oraz MBA.

- W tegorocznej ofercie pojawiło się kilka interesujących nowości. Wśród nich m.in. wciąż popularna informatyka. Uczelnia proponuje studia II stopnia na tym kierunku, dla absolwentów wszystkich uczelni. Dodatkowo tegoroczni kandydaci na informatykę mogą uzyskać dofinansowanie i cena czesnego jest niższa. WSB od dwóch lat z powodzeniem prowadzi nabór i kształcenie na studiach online na kierunku zarządzanie. W tym roku uczelnia rozwinęła ofertę online - tę formę studiów można wybrać także na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne oraz logistyka - mówi Mirka Siergiej, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
W trwającym naborze dużą popularnością wśród kandydatów cieszy się kierunek zarządzanie, w tym studia online. Informatyka i powiązane z nią multimedia i grafika komputerowa z roku na rok zyskują coraz większe rzesze zainteresowanych. W rankingach popularności coraz wyżej plasuje się bezpieczeństwo wewnętrzne, filologia oraz jednolite studia magisterskie - psychologia, a także niezmiennie najstarszy kierunek studiów w WSB - finanse i rachunkowość.

- Kandydaci coraz częściej pytają o ofertę studiów dualnych (jednoczesne łączenie studiów ze stażem), którą WSB w Gdańsku wprowadziła jako pierwsza w regionie i sukcesywnie z roku na rok wzbogaca o nowych, ciekawych partnerów biznesowych. W tym roku kierunek turystyka i rekreacja zyskał nowego partnera, którym jest Sopot Marriott Resort & Spa - dodaje Mirka Siergiej.
Czytaj też: Bootcampy programistyczne. Jak zacząć pracę w IT?

Rekrutacja w Ateneum-Szkole Wyższej w Gdańsku rozpoczęła się w maju i potrwa aż do końca września.

- Powoli widoczne są pewne trendy tegorocznego naboru. Niesłabnącą popularnością cieszy się od lat kierunek pedagogika, w ramach którego przygotowaliśmy nowe specjalności, np. terapia pedagogiczna z socjoterapią czy studia w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej. Kolejną grupą popularnych kierunków są kierunki na Wydziale Neofilologicznym - filologia angielska, filologia hiszpańska czy filologia szwedzka. Z roku na rok obserwujemy również coraz większe zainteresowanie filologią germańską oraz filologią włoską. W poprzednim roku akademickim uruchomiliśmy rekrutację na nowy kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (jednolite studia magisterskie), który okazał się sukcesem i w tym roku także cieszy się niemałym zainteresowaniem kandydatów - mówi Aleksandra Sikora.
W tym roku rekrutacja odbywa się online, przez stronę internetową uczelni.
Czy bierzesz już udział w rekrutacji na studia?
19%

tak, już zarejestrowałe(a)m się w systemie rekrutacyjnym

15%

tak, ale myślę, że jeszcze złożę aplikację na kolejną uczelnię

66%

nie, jeszcze nie zrobiłe(a)m tego

zakończona

łącznie głosów: 68