Sędzia TK odpowiada studentce UG na apel o odejście

27 października 2020, 9:05
Wioleta Stolarska
Studenci na zajęciach z sędzią TK. Więcej zdjęć (2)

Studenci na zajęciach z sędzią TK.

fot. hwitter.com

Studenci na zajęciach z sędzią TK.

fot. hwitter.com

W poniedziałek na zajęciach z prawa pracy, które na Uniwersytecie Gdańskim online prowadził prof. Jakub Stelina, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, studenci zaprotestowali. Ustawili sobie jako zdjęcia profilowe lub nakładki na ekran symbole strajku kobiet, a jedna ze studentek zaapelowała do wykładowcy o odejście z uczelni. Mamy komentarz profesora w tej sprawie.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Na poniedziałkowych zajęciach na UG, które prowadził prof. Jakub Stelina - wybrany pod koniec ubiegłego roku na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego - nie obyło się bez słów krytyki pod adresem wykładowcy.

- Nie powinien pan, tym bardziej jako mężczyzna, który nigdy nie będzie nosił w sobie dziecka, decydować o tym, czy mam dopuszczać się heroizmu i rodzić dziecko posiadające tę czy inną wadę genetyczną. To nie pan będzie przez dziewięć miesięcy nosił płód, nie pana przez dziewięć miesięcy będzie rozdzierał ból i to nie pan zrezygnuje z kariery prawniczej z powodu ciągłej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem - mówiła podczas zajęć Stelinie studentka Oliwia Zamrzycka.
O przebiegu protestów na bieżąco informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Planowane manifestacje w obronie praw kobiet w naszym Kalendarzu wydarzeń.

Podkreśliła, że na UG nauczycieli akademickich obowiązuje kodeks, a według studentów profesor go nie spełnia.

- Jako studentka nie wyobrażam sobie uczęszczania na zajęcia i zdawania egzaminu u kogoś, kto podeptał nasze prawa. Apeluję do pana o rezygnację z naszej uczelni. Może jest pan wybitnym znawcą prawa pracy, ale konstytucjonalista z pana marny, a co najważniejsze - zapomniał pan, czym jest człowieczeństwo - dodała.

O komentarz poprosiliśmy prof. Jakuba Stelinę:- Mój kodeks etyki nie pozwala mi komentować mojej pracy w Trybunale Konstytucyjnym, dlatego nie mogę się wypowiedzieć w sprawach związanych z Trybunałem Konstytucyjnym ani moją pracą w nim. Nie mogę powiedzieć też, jak głosowałem. Jako wykładowca rozumiem, że wiele osób protestuje, ludzie mają prawo protestować. Jednak apelowałbym, żeby zachowywać jakąś formę, duża część studentów nie była zadowolona, chciała posłuchać wykładu, ale rozumiem to, co się wydarzyło. Szkoda, że nie mam możliwości uczestniczyć w tym inaczej i nie mogę się na ten temat wypowiadać - mówił w rozmowie z nami prof. Jakub Stelina.
Prof. Jakub Stelina, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w listopadzie 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Więcej zdjęć (2)

Prof. Jakub Stelina, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w listopadzie 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

Prof. Jakub Stelina, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, w listopadzie 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

Studenci popierają protestyPokażmy nasz sprzeciw, nie pozostawajmy niezauważeni - apelują studenci. Coraz więcej młodych ludzi w różny sposób pokazuje, że nie zgadza się z czwartkowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest nielegalna.

Studenci podczas zajęć, które teraz odbywają się głównie online, ubierają się na czarno i udostępniają grafiki, które kojarzone są z protestem kobiet.

Parlament Studentów WSAiB wydał specjalne oświadczenie:

- Głosu młodych żadna władza nie może zlekceważyć, gdyż takie decyzje najbardziej uderzają właśnie w ich życie, ich przyszłość. Mamy dość kolejnego zawłaszczania wolności i naszego wspólnego państwa tylko przez jeden światopogląd i narzucania go siłą, bez żadnej dyskusji, całemu społeczeństwu. Apelujemy o walkę z koronawirusem, nie z kobietami! My, młodzi, chcemy tworzyć państwo, w którym każdy, niezależnie od płci, orientacji seksualnej, wiary czy poglądów politycznych, czuje się bezpiecznie i może sam decydować o własnym życiu i zdrowiu, odwołując się tym samym do najlepszych tradycji tolerancji w Rzeczpospolitej. Ponadto apelujemy i prosimy: mimo protestów zachowujmy się odpowiedzialnie. Przede wszystkim stosujmy maseczki, w miarę możliwości dystans i dezynfekcję rąk - piszą studenci.
Czytaj też: Piąty dzień protestów w sprawie aborcji w Trójmieście

Od czwartku na ulicach polskich miast, a także za granicą odbywają się protesty. Skala manifestacji rośnie z dnia na dzień.
Jak oceniasz postawę studentki?
68%

wykazała się dużą odwagą

15%

zrobiła słusznie, ale to nic nie zmieni

17%

okazała wykładowcy brak szacunku

zakończona

łącznie głosów: 12886