Skoki na spadochronie, nurkowanie, sztuki walki. Szkoła dla młodych ludzi z pasją

8 maja 2020

Szkoła nie musi polegać tylko na nauce w szkolnej ławce. Nauka w liceum może być ciekawsza i bogatsza m.in. o kursy spadochronowe, naukę walki, czy kurs płetwonurka - a wszytko to w ramach programu nauczania. - Jeżeli chcecie przeżyć fajną przygodę, przygodę życia to Feniks jest dla was. "Śmiałym los sprzyja, a bojaźliwych odtrąca" - to motto naszych szkół - mówi dyrektor generalny szkół CN-B Feniks, ppłk (r) mgr Jarosław Chrobot.Mundurowe licea ogólnokształcące CN-B Feniks to elita wśród szkół tego typu w Polsce. Oddziały tej szkoły z powodzeniem funkcjonują w Białymstoku, Ciechanowie, Gdańsku, Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Pułtusku i Radomiu. W trakcie nauki uczniowie zdobywają niezbędną wiedzę oraz umiejętności praktyczne przydatne w przyszłej służbie w różnych formacjach mundurowych.

- Szkoły Feniks to doskonała oferta dla ludzi ambitnych, gotowych podejmować różne wyzwania, dla ludzi z pasją. Podczas nauki w Feniksie mamy dużo zajęć dodatkowych, takich jak kursy spadochronowe, kursy walki wręcz, kursy płetwonurka - mówi Martyna, uczennica II klasy.

Profesjonalna kadra z bogatym doświadczeniemZajęcia praktyczne to główny atut szkoły. Szkolenia specjalistyczne prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, nauczyciele z bogatym doświadczeniem w służbach mundurowych. To przede wszystkim byli oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, Policji czy Państwowej Straży Pożarnej.

- W związku z tym, że przez kilkanaście lat byłem żołnierzem, staram się tę wiedzę przekazać nie tylko teoretycznie, ale również pokazać uczniom zagadnienia praktyczne - mówi plut. (r) Adam Pytel, instruktor w szkołach CN-B, weteran, uczestnik w misjach stabilizacyjnych w Iraku i w Afganistanie.
Wśród kadry są specjaliści od walki, wyszkolenia strzeleckiego, technik interwencyjnych, medycyny pola walki.

- W wojsku dowódca wydaje komendę do swoich podwładnych "za mną" i rusza do boju. Na tych zasadach funkcjonuje nasza kadra. Najpierw my sami wykonujemy skoki spadochronowe, nurkujemy, potem robimy to razem z uczniami - podkreśla dyrektor generalny szkół CN-B Feniks, ppłk (r) mgr Jarosław Chrobot.

Minimum raz w miesiącu szkoleniaDzięki odpowiednio dobranej kadrze, systemowi prowadzenia zajęć oraz wysokiemu poziomowi nauczania, licea CN-B Feniks należą do wąskiego grona szkół objętych programem Ministerstwa Obrony Narodowej dla certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Program ma na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego.

Dzięki temu uczniowie minimum raz w miesiącu odbywają szkolenia w ramach wojskowych dni szkoleniowych, w których w rolę instruktorów wcielają się zawodowi żołnierze. Te zajęcia odbywają się głównie w obiektach szkoleniowych należących do jednostek wojskowych, z którymi szkoły współpracują. A jest ich sporo, ponieważ kluczem do prowadzenia profesjonalnych zajęć jest współpraca z Wojskiem Polskim. Wysoki poziom wyszkolenia uczniów Feniksa doceniony został przez Ministerstwo Obrony Narodowej, które delegowało płocką i olsztyńską szkołę do udziału w Wielkiej Defiladzie "Silni w Sojuszach", która 3 maja 2019 r. przeszła ulicami Warszawy.

Skoki spadochronowe cieszą się największą popularnościąUczniowie liceów CN-B Feniks, nauczyciele, instruktorzy, rodzice i wielu sympatyków szkół z całego kraju należy do IX Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Płocku. Związek jest organizacją zrzeszającą obywateli polskich oraz Polaków, obywateli innych państw, którzy wykonywali lub wykonują skoki spadochronowe. Do Związku należą zarówno żołnierze zawodowi i rezerwiści różnych formacji wojskowych, a także miłośnicy spadochroniarstwa, uprawiający ten sport wyczynowo lub rekreacyjnie wywodzący się ze środowiska cywilnego. ZPS jest organizacją skupiającą w swych szeregach różne pokolenia spadochroniarzy. To właśnie skoki spadochronowe cieszą się w liceach Feniksa największą popularnością.

- Na początku jest strach, bo nikt nie wie, co tam na górze się wydarzy, ale jak już drzwi samolotu się otworzą i zobaczy się ten wspaniały widok, to przeżycie jest cudowne, nie do zapomnienia i wiadomo, że trzeba skakać - opowiada o swoim pierwszym skoku Ewelina, uczennica III klasy.
Liczba skoczków spadochronowych w szeregach Feniksa cały czas rośnie.

- Nie wykonujemy skoków w tandemie. Są to samodzielne skoki i uczniowie zdobywają tytuł skoczka spadochronowego. Wykonują skoki z 1200 metrów, potrafią samodzielnie kierować spadochronem i lądować w odpowiednim miejscu. Tylko w 2019 r. samodzielnych skoków spadochronowych oddało blisko 300 uczniów - opowiada dyrektor generalny szkół CN-B Feniks, ppłk (r) mgr Jarosław Chrobot.

Lepszy start do wojskowej szkoły wyższejAbsolwenci szkół Feniksa mogą liczyć na dodatkowe punkty podczas naboru do wojskowych uczelni, do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej.

- Wybierając szkołę CN-B Feniks byłem przekonany o tym, co chcę robić w przyszłości. Byłem również pewien, że dokonałem właściwego wyboru, który znacznie pomoże mi w realizacji moich marzeń - mówi kpr. pchor. Marcin Leonarczyk, student podchorąży Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu na kierunku "Dowodzenie".
Szkołę CN-B Feniks tworzą profesjonaliści, ludzie, którzy mają ogromne doświadczenie i wiedzę, którą potrafią przekazać.

- Szkoła, w której dane było mi się uczyć pozwoliła mi na zdobycie wielu cennych doświadczeń. Duże doświadczenie kadry, która przygotowywała mnie w czasie nauki do tego zawodu, mój upór i zaangażowanie pozwoliły mi na spełnianie marzenia o studiowaniu w Akademii Wojsk Lądowych - mówi Adrian, student podchorąży Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu na kierunku "Dowodzenie".

Zajęcia również zdalnieW obecnej sytuacji, kiedy placówki oświatowe w całym kraju są zamknięte, szkoły Feniksa prowadzą zajęcia w internecie. Nauczyciele i instruktorzy publikują materiały szkoleniowe z wykorzystaniem popularnych komunikatorów i mediów społecznościowych. W dalszym ciągu realizowana jest podstawa programowa. Materiały przygotowane przez kadrę Feniksa do nauki zajęć specjalistycznych publikowane są również przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ten nowy sposób komunikowania pozwala na stały kontakt z uczniami, nauczycielami, rodzicami i kandydatami do szkół CN-B.

- Chcemy łączyć się z wami za pomocą internetu. Jesteśmy do waszej dyspozycji zarówno dla rodziców, jak i kandydatów. Odpowiemy na wszystkie nurtujące was pytania. Specjalnie w tym celu zostały wprowadzone dyżury do kontaktów on-line. Zapraszamy do I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Gdańsku - mówi dyrektor generalny szkół CN-B Feniks, ppłk (r) mgr Jarosław Chrobot.
Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.szkolyfeniks.pl oraz na Facebooku CN-B Feniks.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Artykuł sponsorowany - brak możliwości dodawania opinii