Sopot wprowadzi mediacje w szkołach

31 stycznia 2020, 12:00
as

Jak walczyć z problemem a nie z drugą osobą - tego sopoccy uczniowie mają nauczyć się dzięki specjalnemu projektowi mediacji rówieśniczych. Polskie Centrum Mediacji chce przeszkolić zarówno nauczycieli, jak i uczniów, by potrafili reagować w sytuacjach kryzysowych, ale też pomagać w budowaniu relacji czy podejmowaniu ważnych decyzji.Od 3 lutego 2020 r. w sopockich szkołach rozpocznie się projekt dotyczący mediacji rówieśniczych.

- Założeniem projektu jest m.in. rozwijanie kultury dialogu, budowania relacji, kształtowanie postaw prowadzących do unikania przemocy w konflikcie, nauka decydowania o swoim życiu i dokonywania wyborów akceptowanych dla obu stron sporu, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa oraz obniżenie poczucia stresu związanego z konfliktem - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. - Mediacje bowiem pozwalają walczyć z problemem, a nie z drugą osobą. Spieramy się, ale wzajemnie się szanujemy - tego bardzo brakuje obecnie w relacjach społecznych, dlatego cieszę się, że taki projekt obejmie sopockich uczniów.
Do końca roku przeszkoleni zostaną dyrektorzy, rady pedagogiczne, kandydaci na koordynatorów szkolnych oraz kandydaci na mediatorów rówieśniczych (uczniowie). Szkolenia przeprowadzi Polskie Centrum Mediacji, a od przyszłego roku zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą już sami wykorzystywać wiedzę w praktyce.

Koordynatorami projektu są Agnieszka Krzemianowska-Ozga, Polskie Centrum Mediacji Oddział Trójmiasto, Justyna Rozbicka-Stanisławska, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Sopot, oraz Jakub Pilarski, Wydział Oświaty UM Sopot.
Czy według ciebie dzieci potrafią między sobą rozwiązywać konflikty?
14%

nie, zawsze potrzebny jest nauczyciel

48%

raczej nie, często kończy się przepychanką

34%

raczej tak, zależy od dzieci

4%

tak, dzieci zawsze prawidłowo rozwiązują konflikt

zakończona

łącznie głosów: 220

as