Sport Talent. Karol Urbanowicz. Trenował co się dało, wybrał siatkówkę

14 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski

Trefl Gdańsk

Karol Urbanowicz (w środku) ma za sobą pierwszy sezon w PlusLidze. Niestety, rozgrywki skróciła pandemia koronawirusa. Teraz siatkarz z Gdańska przygotowuje się do matury. Więcej zdjęć (7)

Karol Urbanowicz (w środku) ma za sobą pierwszy sezon w PlusLidze. Niestety, rozgrywki skróciła pandemia koronawirusa. Teraz siatkarz z Gdańska przygotowuje się do matury.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Karol Urbanowicz (w środku) ma za sobą pierwszy sezon w PlusLidze. Niestety, rozgrywki skróciła pandemia koronawirusa. Teraz siatkarz z Gdańska przygotowuje się do matury.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Karol Urbanowicz trenował w swoim życiu taniec towarzyski, piłkę nożną, lekkoatletykę i pływanie, ale ostatecznie postawił na siatkówkę. Wychowany na Stogach 18-latek ma za sobą debiutancki sezon w PlusLidze dla Trefla Gdańsk. Rozgrywki przed czasem przerwał koronawirus, ale młody środkowy stara się doszukać pozytywów. - Mam więcej czasu, aby przysiąść nad książkami i powtarzać materiał do matury - mówi kolejny bohater naszego cyklu Sport Talent. Poprzednio prezentowaliśmy koszykarza Olafa Perzanowskiego a 28 kwietnia przedstawimy tancerkę Wiktorię Wojnarowską.Karol Urbanowicz pochodzi ze sportowej rodziny, w której siatkówka była obecna od zawsze. Pierwsze kroki stawiał jednak w tańcu towarzyskim. Później uprawiał piłkę nożną i lekkoatletykę w Lechii Gdańsk, a w szkole trenował pływanie.

- Jednym z moich idoli jest Lionel Messi, zawsze byłem za Barceloną. Może Messi był mi bliższy niż Cristiano Ronaldo, bo jest lewonożny, podobnie jak ja. W piłce ani w innych dyscyplinach nie miałem jednak szczególnych osiągnięć. Taniec mi nie leżał, a że byłem wysoki, po rozmowie z rodzeństwem i rodzicami zdecydowałem się na siatkówkę - wspomina Karol.

Trefl Gdańsk odkłada transferyW drugiej klasie gimnazjum postanowił pójść do trenera Krzysztofa Jankowskiego. Szkółka "Suchanik" była po drodze do szkoły na Suchaninie, gdzie dojeżdżał aż se Stogów. Po zaledwie roku treningów trafił jednak do Trefla Gdańsk pod skrzydła trenera Mariusza Łobacza.

Dalej historia potoczyła się szybko. Minął kolejny rok, a Karol z kadrą Pomorza pojechał na turniej nadziei olimpijskich. Tam wpadł w oko trenerom ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale.

- To marzenie każdego młodego siatkarza w Polsce. Trafiłem tam razem z kolegą z Trefla Szymonem Trojańskim, wiec było raźniej. Mieszkaliśmy w internacie, w którym często maiła zgrupowania pierwsza kadra seniorów, w praktycznie tych samych pokojach. Organizacja nauki i treningów była świetna, bo żeby iść do szkoły wystarczyło zejść piętro w dół - wspomina Urbanowicz.
Po dwóch latach Karol znów był jednak w Gdańsku. Zdecydował się na powrót, gdy podczas turnieju mistrzostw Polski juniorów dowiedział się od trenerów Adama Miotka i Edwarda Pawluna, że Trefl chce sprowadzić go z powrotem. Jak się okazało, decyzja ta wiązała się ze zmianą pozycji.

- W Spale grałem jako przyjmujący, ale trener Pawlun powiedział, że widzi mnie na środku. Podczas pierwszego meczu na tej pozycji doznałem urazu kostki, ale to nie zmieniło jego planów. Miałem pewne wątpliwości, ale wyszło na dobre. To pozycja, która wymaga nie tylko wzrostu i szybkości, ale i dużo myślenia. Musisz czytać grę, analizować to, co robi przeciwny rozgrywający. Dziś cieszę się z tej zmiany - mówi Urbanowicz.
Karol ma na koncie mistrzostwo Europy Wschodniej z kadrą Polski do lat 17 i mistrzostwo kraju do lat 19 z juniorską drużyną Trefla. Od od sezonu 2019/20 został włączony do pierwszej drużyny i rozpoczął treningi pod okiem Michała Winiarskiego.

Trefl Gdańsk mistrzem Polski do lat 19- Miałem nieprawdopodobne szczęście, że trafiłem do takiej drużyny, z takim trenerem i to w moim rodzinnym mieście. Trener Winiarski jest bardzo wyrozumiały, otworzył mi oczy na pewne sprawy i wytłumaczył wiele rzeczy. Pierwszy mecz, w którym dostałem od niego większą szansę był lutowy pojedynek z Zaksą. Pojechaliśmy w czterech środkowych. Bartłomiej Mordyl miał uraz brzucha, Wojciech Grzyb miał słabszy moment, a ja wyszedłem przeciwko Benjaminowi Toniuttiemu na rozegraniu. Stresowałem się okropnie i nie był to wymarzony debiut, ale mimo wszystko, byłem szczęśliwy - opowiada 18-latek.
Realizację kolejnych marzeń przerwała pandemia koronawirusa, przez którą przed czasem zakończono rozgrywki PlusLigi. Urbanowiczowi obecne sytuacja rzutuje także na szkołę, gdyż w tym roku będzie podchodził do matury.

- Sytuacja skomplikowała się przede wszystkim w siatkówce, bo mieliśmy z Treflem duże aspiracje. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a my nabieraliśmy wiatru w żagle, co pokazały ostatnie spotkania. Co do szkoły, nie narzekam. Mam więcej czasu, aby przysiąść nad książkami i powtarzać materiał. Z tego co wiem, matury są przesunięte o półtora miesiąca, na połowę czerwca. Wykorzystuję ten czas, jak tylko mogę. Mam jednak nadzieję, że wszystko wróci do normy. Obecny czas jest dla nas wielką nauką. Doceniajmy wolność, którą mieliśmy na co dzień, to jakie mieliśmy fajne i pozytywne życie - mówi Karol.
Zdaniem środkowego Trefla, siatkówka to wymagający sport, niemniej znacznie tańszy w uprawianiu niż choćby taniec, który trenował jako dziecko.

- Tam na pewnym poziomie trzeba było inwestować tysiące złotych miesięcznie, jeśli chciało się zajść daleko. W siatkówce na dobrą sprawę musiałem inwestować tylko w buty i dojazdy na treningi. Miesięczne składki w szkółce to były kwoty, które nie przekraczały 100 zł na miesiąc, a w Treflu nie płaciłem już nic. Najważniejsze jest to, aby uprawiać dyscyplinę, w której czujesz się dobrze, bo tylko w takiej możesz coś osiągnąć. Siatkówka to bardzo rozwijający sport. Odkąd trafiłem na seniorski poziom, musiałem zaprzyjaźnić się z siłownią, ciężarami i tym, co mówi trener od przygotowania motorycznego. Szybkość, siła gry i obciążenia organizmy są większe, organizm musi być dobrze przygotowany, aby chronić się od urazami - twierdzi siatkarz.

Karol Urbanowicz zawodnikiem Trefla Gdańsk w PlusLidzeUrbanowicz w kolejnym sezonie zamierza zostać w Treflu i wywalczyć sobie jak najmocniejszą pozycję. Grę w PlusLidze zamierza jednak łączyć z dalszą nauką, którą chce kontynuować na studiach.

- Może być ciężko, ale moja siostra daje mi dobry przykład. Gra w żeńskiej lidze i daje radę, jest moją motywacją i wsparciem, podobnie jak rodzice i brat. Jeszcze nie podjąłem decyzji co co konkretnego kierunku. Najpierw muszę zdać maturę. Jeśli chodzi o Trefla, szykuje nam się fajny zespół. Chcę grać jak najwięcej i cały czas się rozwijać. Mam tutaj od kogo się uczyć - kończy Karol.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (6) 1 zablokowana

 • (1)

  Wspaniały zawodnik - był perłą rozwijającą się pod opieką trenera Mariusza Łobacza. Dlaczego trener Mariusz Łobacz nie jest trenerem seniorów???

  • 3 7

  • hahaha

   • 5 0

 • (2)

  Radziłbym Karolowi olać maturę i postawić wszystko na sport. Maturę i tak zda bo to tylko 30 % a po studiach i tak dziś nic nie ma - tylko nędza, przeciętność i frustracje. W sporcie ma większe pole do popisu, jest dużo

  Radziłbym Karolowi olać maturę i postawić wszystko na sport. Maturę i tak zda bo to tylko 30 % a po studiach i tak dziś nic nie ma - tylko nędza, przeciętność i frustracje. W sporcie ma większe pole do popisu, jest dużo miejsca na rozwój i osiągnięcia, które będą mu sprawiały o wiele więcej przyjemności i powodu do dumy niż wyniki na studiach czy zwykłej pracy. Jeżeli na studia by się już wybierał to tylko AWF - pozna sport od każdej strony : społecznej, medycznej, ekonomicznej i może będzie trenerem jak później nie wypali z grą zawodniczą, ale zawsze będzie z siatkówką, którą kocha.

  • 4 9

  • Porada wątpliwej jakości

   Postawisz wszystko na sport a przyplącze się jedna poważniejsza kontuzja i jesteś skończony.
   Nie jest to mądra rada dla człowieka, który ma całe życie przed sobą.

   • 12 0

  • Olej bracie olej

   Olać możesz murek pod sklepem a jeżeli młodemu człowiekowi dajesz takie rady
   to lepiej sam się olej. Szkoła średnia, studia są jak rozgrzewka przed meczem: jak dobrze przepracujesz ten moment życia to obejdzie się bez kontuzji.

   • 3 0

 • chyba tylko w siatkówce, każdy kto trenuje i dotrwa do 17-18 roku życia, znajdzie miejsce do grania w klubie. Jak nie ekstraklasa, to I liga. Sport gdzie każdy trenujący , gra "zawodowo". Czy to dziewczyny, czy faceci,

  chyba tylko w siatkówce, każdy kto trenuje i dotrwa do 17-18 roku życia, znajdzie miejsce do grania w klubie. Jak nie ekstraklasa, to I liga. Sport gdzie każdy trenujący , gra "zawodowo". Czy to dziewczyny, czy faceci, to ilość młodzieży trenującej jest zatrważająco niska i z roku na rok , słabsza.
  Chociażby z tego względu wypadało y w końcu ograniczyć ilość drużyn w Ekstraklasie.
  Nie oszukujmy się, poziom siatkówki / nie tylko w PL/ , z każdym sezonem jest co raz słabszy.

  • 2 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.