stat

Studeci GUMedu mają nową bibliotekę

10 października 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
emi

Zmodernizowana i rozbudowana biblioteka główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest już do dyspozycji studentów. Nowe wnętrza, ponad 100 stanowisk więcej, pokoje do pracy indywidualnej - to tylko niektóre udogodnienia. Całkowity koszt remontu wyniósł ponad 6 mln zł.W poniedziałek, 10 października, otwarta została zmodernizowana i rozbudowana Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- W ramach modernizacji Biblioteki Głównej GUMed odnowiono elewację, zaaranżowano na nowo wnętrze, dzięki czemu budynek zyskał nowoczesne i przyjazne dla odwiedzających oblicze - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Lekka konstrukcja dobudowanej czytelni, zastosowanie szklanych ścian zewnętrznych i wewnętrznych ścianek działowych na poziomie parteru budynku, a także spokojna i nowoczesna kolorystyka wnętrza sprawia, iż przestrzeń dostępna dla użytkowników stała się otwarta i zapraszająca do środka, sprzyjając skupieniu i nauce.
W ramach remontu dobudowana została też nowa klimatyzowana czytelnia, pełna światła i zieleni, która dysponuje 94 miejscami do nauki. Dotychczasowa czytelnia oferuje 109 miejsc. Znajdują się tu zarówno stanowiska pracy w tradycyjnym układzie stolików, jak i miejsca bardziej kameralne.

- Udało się także wydzielić sześć pokoi do pracy indywidualnej i grupowej dla kolejnych minimum 18 chętnych. Obecnie Biblioteka dysponuje łącznie 246 miejscami dla czytelników, tj. o ponad 100 stanowisk więcej niż przed modernizacją - dodaje Śliwińska.
Wypożyczalnia zlokalizowana jest w holu wejściowym - dzięki temu jest łatwiej dostępna i nie koliduje z ciszą obowiązującą w strefie nauki. Zamiast tradycyjnej szatni w budynku zorganizowano szatnię bezobsługową z szafkami.

Co istotne, cały budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W nowej lokalizacji, również na parterze budynku, działają pracownia bibliograficzna, wypożyczalnia międzybiblioteczna, oddział informacji naukowej i promocji, a także sekretariat i pokoje dyrekcji.

Prace modernizacyjne trwały od listopada 2015 r. do września 2016 r. Całkowity koszt remontu i modernizacji wyniósł 6 mln 320 tys. zł, z czego 4 mln 320 tys. zł pochodziło z dotacji z Ministerstwa Zdrowia, a 2 mln zł z budżetu uczelni.
Czy chodzisz do biblioteki?
44%

tak, spędzam tam dużo czasu - jestem studentem

19%

bywam dość często, choć już nie studiuję

11%

czasem pójdę po ciekawą książkę lub film

26%

nie, w ogóle nie chodzę do biblioteki, wszystko jest w sieci

zakończona

łącznie głosów: 62

emi