Studenci medycyny pomagają w walce z epidemią

1 kwietnia 2020, 8:00
ws

Na pierwszym froncie walki z epidemią koronawirusa są przede wszystkim lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni, wspierają ich wolontariusze. To studenci ostatnich lat studiów kierunków: lekarskiego, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego, którzy już na tym etapie edukacji są odpowiednio przygotowani do podjęcia działań wspierających, np. w wywiadzie epidemiologicznym.Chęć pomocy wyrazili również studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od ponad dwóch tygodni grupa 15 studentów merytorycznie wsparła pięciu regularnych pracowników call center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w zakresie informowania pacjentów o odwołanych wizytach. Sprawdzają też, którzy pacjenci ze względu na sytuację kliniczną muszą się zjawić w szpitalu lub w poradni.

- Studenci przychodzą do nas codziennie - mówi Dorota Łupuszyńska, koordynatorka call center UCK. - Pełnią dyżury w punktach pomiarów temperatury. Bardzo doceniamy to wsparcie - dodaje.
Czytaj też: Od 1 kwietnia więcej testów na koronawirusa. Rusza kolejne laboratorium

Dwoje studentów zostało również skierowanych do wsparcia pracowników Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Chęć pomocy zadeklarowali także studenci English Division.

- Jestem dumny z postawy naszych studentów, którzy w tej wyjątkowej i niełatwej sytuacji wykazali się nie tylko profesjonalizmem, ale także empatią i bezinteresowną chęcią niesienia pomocy, tak ważnymi w przyszłej pracy w zawodzie medycznym. Jestem wdzięczny za ich dojrzałą postawę, pełne wsparcie i zrozumienie dla chorego, teraz szczególnie zagubionego, być może osamotnionego - podkreśla prof. Marcin Gruchała, rektor uczelni. - W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym chcemy nie tylko wykształcić wysokiej klasy absolwentów, dobrze przygotowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy. Zależy nam na tym, żeby nasi studenci, doktoranci, a później absolwenci swoją postawą dawali świadectwo wysokich standardów etyki na każdym etapie pracy zawodowej - przekonuje.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Opracowują aktualne informacje o COVID-19 dla medykówAktywność studentów nie ogranicza się do działań klinicznych. Wspierają również naukowców i specjalistów w tłumaczeniu najnowszych wytycznych światowych organizacji zdrowia dotyczących COVID-19, ułatwiając dostęp do aktualnej wiedzy.

Dzięki zaangażowaniu zespołu pod przewodnictwem dr. n. med. Tomasza Marjańskiego z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej GUMed, przy udziale studentów - Jana Czauderny (SKN Torakochirurgii GUMed) i Kai Piwowskiej (SKN Neurochirurgii GUMed) oraz mgr Katarzyny Pietrzak (Zakład Zarządzania w Pielęgniarstwie GUMed) przetłumaczono na język polski wytyczne WHO dotyczące opieki domowej nad pacjentami z łagodnymi objawami sugerującymi podejrzenie zakażenia nowym koronawirusem oraz postępowanie z osobami, które miały z nimi kontakt.

Czytaj też: Maski do nurkowania w walce z wirusem

Studenci są zaangażowani również w bieżącą redakcję informacji publikowanych na stronie konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

- Dostęp do aktualnej wiedzy, wytycznych i sposobów postępowania jest niezwykle ważny w przypadku każdej choroby, a ekstremalnie ważny w przypadku choroby nowej, o której niewiele wiemy - mówi prof. Radosław Owczuk, krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed. - Strona internetowa nie istniałaby bez ogromnego zaangażowania studentów IV, V i VI roku Wydziału Lekarskiego - Szymona, Sebastiana, Kasi i Ewy, których wspiera swoją wiedzą informatyczną student biotechnologii - Filip. Dzięki mojemu wsparciu i ich ogromnej pracy, zarwanych nocy wszyscy profesjonaliści medyczni w Polsce otrzymują aktualne informacje o COVID-19.
Dodatkowo Wydział Nauk o Zdrowiu GUMed organizuje akcję pomocy psychologicznej dla osób objętych kwarantanną, a na facebookowym profilu SKN Psychologii GUMed publikowane są filmy i materiały edukacyjne, które mają zachęcić do pozostania w domu i wykorzystania tego czasu w sposób pożyteczny.
Uważasz, że służby medyczne są odpowiednio przygotowane do walki z koronawirusem?
6%

myślę, że tak

39%

raczej tak, mamy dobrych specjalistów, ale brakuje im sprzętu, który przecież można zorganizować

55%

myślę, że nie, uważam, że brakuje specjalistów i odpowiedniego sprzętu

zakończona

łącznie głosów: 431

ws