stat

Studenci opracowali narkotykowy test na smartfona

10 czerwca 2013 (artykuł sprzed 4 lat)
Elżbieta Michalak

Opracowali aplikację na smartfony, która pomoże wykryć obecność narkotyków w organizmie człowieka, nawet od razu po ich zażyciu. Aby rozpocząć badanie, wystarczy przyłożyć smartfona z wgraną aplikacją do oka, reszta wykona się automatycznie.Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak na co dzień studiują na Politechnice Gdańskiej, na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Tworzą drużynę WeRule i wspólnie opracowali aplikację na smartfony, Modern Drug Test, pozwalającą wykryć obecność narkotyków w organizmie człowieka.

Działanie testu narkotykowego opiera się na analizie ludzkiego oka i odszukiwaniu w nim anomalii typowych dla osób, które zażyły środki odurzające.

- Chodzi dokładnie o ocenę rozmiaru źrenicy w zależności od panujących wokół warunków, w tym reakcji na bodziec świetlny. Poza tym aplikacja analizuje również kolor białek ocznych. Aby rozpocząć badanie wystarczy przyłożyć smartfona do oka badanej osoby, reszta wykona się automatycznie - opowiadają studenci.

Aplikacja, zdaniem jej twórców, wykrywa narkotyki niemalże od razu, kiedy tylko zaczną działać, a czas wykonania testu to zaledwie kilka sekund.

- Całość jest niezwykle prosta w obsłudze. Jedyne, co jest potrzebne do wykonania pomiaru to telefon z wgraną aplikacją, który należy przyłożyć do oka. Aplikację można wykorzystywać wielorazowo - mówi Karol Stosik, reprezentant politechnicznej drużyny.

Między 8 a 11 lipca młodzi inżynierowie zaprezentują swój pomysł podczas światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu. Będą walczyć o pierwsze miejsce w kategorii Windows Phone Challenge i rywalizować z 305 młodymi naukowcami. Łączna pula nagród to 300 tys. dolarów.

- Czujemy się wyróżnieni i szczęśliwi, że możemy reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówią członkowie drużyny WeRule. Jeśli wygramy, to pieniądze wydamy na odpoczynek po ciężkiej pracy.

Studenci wciąż pracują nad kolejnymi metodami weryfikacji i po zakończeniu konkursu, czyli w połowie lipca, planują udostępnić aplikację użytkownikom.

- Wierzymy, że ludzie będą chcieli ją kupować, ponieważ w wielu kwestiach przewyższa obecnie dostępne klasyczne testy narkotykowe - twierdzą studenci PG.
Czy używasz aplikacji na swoim smartfonie?
55%

tak, mam ich kilka

4%

tak, ale korzystam z jednej ulubionej

7%

nie, ze smartfona korzystam tylko w celu napisania sms-a lub wykonania telefonu

34%

nie, nie mam smartfona

łącznie głosów: 365

Elżbieta Michalak