Nagrody za morskie drony z Akademii Marynarki Wojennej

16 sierpnia 2021, 14:00
Michał Lipka

Trzy nagrody w konkursie na bezzałogowy system morski zdobyły zespoły badawcze z Akademii Marynarki Wojennej. Wyniki ogłoszono kilka dni przed obchodzonym 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego.Na początku roku Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs dla studentów cywilnych, podchorążych oraz doktorantów uczelni wojskowych (Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej oraz Lotniczej Akademii Wojskowej) na opracowanie, a następnie zrealizowanie projektu na bezzałogowy statek powietrzny (BSP) oraz bezzałogowy system morski (BSM).

Przekładając to z "technicznego na polskie", chodziło o stworzenie dronów, z których w przyszłości mogłoby korzystać polskie wojsko.

Drony do śledzenia i zadań bojowychTworzone projekty miały móc realizować zadania dotyczące rozpoznawania i śledzenia wybranego celu, w tym również z możliwością realizacji zadań stricte bojowych. Dodatkowym zadaniem była możliwość monitorowania ewentualnych skażeń terenu.

Konkurs zorganizował Departament Innowacji, odpowiedzialny m.in. za tworzenie strategii innowacyjności naukowo-badawczej MON oraz - co bardziej istotne - organizowanie konkursów wspierających wojskową działalność w wyżej wymienionym zakresie.

Jednym z warunków było wykorzystanie sił i środków polskich naukowców oraz polskiego przemysłu obronnego. Obecnie w MON tworzony jest dokument wskazujący, w jakim kierunku pójdą wojskowe badania naukowe w ciągu najbliższych 15 lat.

Do konkursu ostatecznie zgłosiło się 38 projektów, z czego do drugiego etapu przeszło 12 z nich. Autorzy każdego z nich otrzymają środki na realizację swojego projektu.

Projekty Akademii Marynarki Wojennej zajęły:

 • I i III miejsce w kategorii operacyjno-rozpoznawczej,
 • II miejsce w kategorii amunicja krążąca (co istotne, w tej kategorii nikt nie zajął I miejsca).

I miejsce w kategorii operacyjno-rozpoznawczej za projekt Neogobius-1 przypadło zespołowi w składzie: kapitan marynarki Przemysław Chrabąszcz oraz student Karol Szumacher. Opracowali oni wielozadaniowy bezzałogowy system morski zdolny do rozpoznawania i holowania wybranych obiektów o masie do 3 ton.

Ex aequo I nagrodę otrzymał zespół z Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy za projekt pod kryptonimem AZOR. Jest to również dron morski, który zdolny jest wykrywać obiekty podwodne oraz monitorować dno morskie dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

III miejsce w kategorii operacyjno-rozpoznawczej zajął mat podchorąży Łukasz Paziewski. Jest on twórcą Delta Persei, czyli projektu tzw. łodzi semi-submarine. Pokład tego drona znajduje się zaledwie kilka centymetrów nad lustrem wody. Dzięki temu jest on trudny do wykrycia i może wykonywać stawiane przed nim zadania - wykrycie, obserwacje i śledzenie wybranych celów.

II miejsce w kategorii "amunicja krążąca" przypadło autorom projektu "Nerpa" w składzie: kapitan marynarki Leszek Pietrukaniec, kapitan marynarki Michał Przybylski, bosmanmat podchorąży Daniel Powarzyński, bosmanmat podchorąży Jarosław Lewandowski oraz studenci Bartosz Łażewski i Jakub Hałas. Zaprojektowali oni konstrukcję biomimetrycznego pojazdu podwodnego, który zdolny jest do realizowania misji samodzielnie lub w zespole identycznych pojazdów.

Pływający dron stworzony w ramach projektu Nerpa zdolny jest do realizowania misji samodzielnie lub w zespole identycznych pojazdów. Więcej zdjęć (8)

Pływający dron stworzony w ramach projektu Nerpa zdolny jest do realizowania misji samodzielnie lub w zespole identycznych pojazdów.

mat. prasowe

Pływający dron stworzony w ramach projektu Nerpa zdolny jest do realizowania misji samodzielnie lub w zespole identycznych pojazdów.

mat. prasowe

Opinie (12)

 • Medal dla Jarka

  Medal i tak należy się Jarkowi!

  • 3 5

 • Żenada

  Dziecięcy poziom.

  • 5 7

 • Teraz już wiem, że gdy dojdzie do konfliktu, to nie mamy szans;)

  • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.