Stypendia dla naukowców

26 lutego 2004 (artykuł sprzed 18 lat)
MM
Stypendia dla młodych naukowców przyznawane są już po raz dwunasty. - Tym razem przyznaliśmy je 104 osobom spośród rekordowej liczby 747 kandydatów - mówi Ewa Śliwowska, koordynator projektu. - Wysokość rocznego stypendium wynosi 20 tysięcy złotych.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej co roku przyznaje w drodze konkursu stypendia naukowcom w wieku do 32 lat, którzy posiadają odpowiedni dorobek naukowy poparty publikacjami. Mogą o nie ubiegać się naukowcy, którzy są pracownikami bądź doktorantami w krajowych szkołach wyższych, placówkach PAN lub instytucjach, których jednym z celów statutowych jest prowadzenie badań naukowych.

W tym roku w gronie laureatów znalazło się sześcioro naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego. Wyróżnienie to zdobył m.in. mgr Tomasz Brodzicki z Katedry Ekonomiki Integracji Europejskiej. - Uczestniczę także w projektach Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową - mówi Tomasz Brodzicki. - Zajmuję się głównie kwestią konkurencyjności, innowacyjności naszych przedsiębiorstw na rynku europejskim. Moja praca doktorska dotyczy teorii wzrostu gospodarczego.

Kolejną stypendystką tym razem w dziedzinie literaturoznawstwa jest mgr Monika Żółkoś - autorka książki "Ciało mówiące - Iwona Księżniczka Burgunda". Publikuje też w "Teatrze" i "Opcjach". - Interesuje mnie teatr współczesny - wyjaśnia Monika Żółkoś. -Szczególnie Tadeusza Kantora. Pracuję właśnie nad doktoratem dotyczącym teatralnych form autobiografii.

Stypendium uzyskała także mgr Iwona Anusiewicz zajmująca się chemią kwantową. Obecnie uczestniczy w projekcie naukowym realizowanym w partnerskiej uczelni UG w Stanach Zjednoczonych. Dwoje lauretów pracuje na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii - dr Monika Glinkowska oraz dr Monika Słomińska-Wojewódzka, które zostały wyróżnione w dziedzinie biochemii. Natomiast dr Mariusz Szabelski jest pracownikiem Wydziału Matematyczno-Fizycznego.

Uroczyste wręczenie stypendiów odbędzie się 20 marca na Zamku Królewskim w Warszawie.

MM

Opinie (3)

 • stypendium

  I tak wszystko sie robi naukowo teoretycznie - po to aby przybyla ilosc publikacji, zawsze to plus przy poszukiwaniu pracy za granica.
  Wyjedziemy stad wszyscy zobaczycie.

  • 0 0

 • Gratulacje

  Ja juz wyjechalem, o! Pozdrowienia i gratulacje dla 2 Monik z BGiO!!!

  • 0 0

 • Wspaniale

  GRATULACJE DLA IWONY ANUSIEWICZ!!!!!!!!!!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.