stat

Świat bez pszczół przestałby istnieć? Poszukaj odpowiedzi w PPNT

8 marca 2017, 8:00
Ewa Palińska

Fascynującą ekspozycję Let's bee friends, opowiadającą o życiu pszczół można odwiedzić w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia jeszcze tylko do 12 marca. Dowiemy się z niej m.in. czym zajmują się pszczoły, dlaczego należy im się szczególna ochrona oraz w jaki sposób inspirują projektantów i architektów. Wystawa otwarta jest codziennie od godz. 10 do 18. Wstęp jest bezpłatny.Albert Einstein powiedział kiedyś "Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną cztery lata życia". Choć my sami nieczęsto zdajemy sobie z tego sprawę, to jednak te pasiaste, pracowite owady darzymy nieskrywaną sympatią.

- Wszyscy kochamy pszczoły - mówi Ewa Chudecka z Centrum Designu Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. - W Polsce najmłodsi uwielbiali Pszczółkę Maję, a Amerykanie mieli "Film o pszczołach". Te małe stworzenia, choć badane i opisywane od wieków, wciąż wydają się być tajemniczymi cudami natury, które inspirują twórców. Rzadko kiedy jednak pamiętamy o ważnej roli, jaką pełnią w naszym ekosystemie.
Wystawa ma jednak charakter nie tylko informacyjny. Dowiemy się z niej wprawdzie, czym zajmują się pszczoły, jak wygląda praca pszczelarza i w jaki sposób chronić te owady, ale poznamy również przykłady inspiracji życiem pszczół w twórczości projektantów i architektów. Część pokazującą wykorzystanie struktury plastra miodu wzbogacą natomiast przykłady jego zastosowania w architekturze, meblarstwie, branży oświetleniowej, czy przy produkcji sprzętu sportowego.

Co pszczelarzowi potrzebne?

- W module edukacyjnym, opartym na książce "Pszczoły" Wydawnictwa Dwie Siostry, zaprezentujemy współczesne ule, strój i narzędzia pszczelarza oraz biżuterię, przedmioty codziennego użytku i architekturę, czerpiące inspirację z życia pszczół - informuje Ewa Chudecka. - Będzie można również zobaczyć z jednej strony lokalnie produkty wykorzystujące miód, z drugiej - kolekcję, często dla nas egzotycznych i nietypowych miodów z całego świata, a także cenne pszczele produkty.
Organizatorzy ekspozycji zwracają również uwagę na ochronę pszczół - będzie można samodzielnie wyciąć i złożyć ul oraz sprawić, aby nasz ogród stał się przyjazny pszczołom.

- Myślę, że w tej wystawie chodzi właśnie o to, aby z jednej strony w prosty, obrazkowy sposób pokazać, jak dbać o pszczoły, jak się nimi opiekować i jak ważną rolę pełnią w przyrodzie. Co więcej, organizatorzy zadbali o jej interdyscyplinarność i wszechstronność, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie tu coś interesującego. Ojcowie być może stwierdzą, że złożenie ula własnymi siłami to nic trudnego, mamy zachwycą się zaprezentowaną biżuterią, a dzieci dowiedzą się, jak pomagać pszczelarzowi w zbieraniu miodu - mówi Marta z Gdyni po odwiedzeniu wystawy. - Na mnie największe wrażenie zrobiła właśnie biżuteria zaprezentowana na wystawie, w szczególności kolczyki, bransoletki i naszyjniki zainspirowane plastrami miodu.
Wystawę można odwiedzać do 12 marca codziennie, od godz. 10 do 18. Wstęp jest bezpłatny.
Czy boisz się pszczół?
10%

tak, przeraźliwie się ich boję

37%

nie jest to może strach paraliżujący, ale wolę unikać kontaktu z tymi owadami

53%

w ogóle nie boję się pszczół

łącznie głosów: 105