stat

Świetne wyniki międzynarodowych maturzystów z Gdyni

9 lipca 2018, 10:30
Wioleta Stolarska

Czterdziestu absolwentów gdyńskiej "Trójki" zdało międzynarodową maturę na bardzo wysokim poziomie - cieszy się Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni oraz Gdynia IBO World School 0704. Łącznie aż 16 absolwentów na 40 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40 i więcej punktów na 45 możliwych. W gdyńskiej szkole już 981 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało dyplom International Baccalaureate Organization (IBO).40 polskich szkół ponadgimnazjalnych realizujących program matury międzynarodowej dostało drogą elektroniczną z Centrum Egzaminacyjnego IBO-International Baccalaureate Organization w Cardiff (Walia - Wielka Brytania) wyniki tegorocznej matury międzynarodowej.

Wśród nich są dwie najstarsze polskie szkoły IBO, tj. III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, które już w 1993 roku, jako pierwsze w Polsce, rozpoczęły nauczanie w programie edukacyjnym kończącym się maturą międzynarodową.

- Wszyscy tegoroczni absolwenci gdyńskiej "Trójki" zarówno krajową maturę - 160 absolwentów, jak i międzynarodową maturę - 40 absolwentów - zdali i to na bardzo wysokim poziomie. Najwyższe wyniki w tym roku na maturze międzynarodowej uzyskały: Zofia Jankowska i Agata Kożuchowska, które zgromadziły po 44 punkty na 45 możliwych do zdobycia. W ten sposób dołączyły do wąskiego grona absolwentów szkół IBO, którzy uzyskali tak znakomity wynik wśród kilkunastu setek tysięcy zdających maturę międzynarodową w 2018 r. na całym świecie - informuje Wiesław Kosakowski.
Tylko jeden punkt mniej (43/45 pkt.) uzyskali: Igor Kuszczak, Aleksandra Konopka, Bianka Kiedrowska i Agnieszka Chilińska. Łącznie aż 16 maturzystów na 40 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40 i więcej punktów, a więcej niż  połowa ze zdających (27 osób) uzyskało 37 i więcej punktów czyli tyle, ile wymagają podczas rekrutacji najlepsze uczelnie na świecie, np. Oxford lub Cambridge.

Średnia wyników z egzaminów w Gdyni wyniosła 38,2 pkt. i jest jedną z najwyższych na świecie.

Czytaj też: Licealiści z gdyńskiej "Trójki" pomagają w nauce programowania

Każdy "ajbik" przystąpił do 14 lub 18 egzaminów pisemnychEgzaminy matury międzynarodowej każdego roku rozpoczynają się w pierwszy dzień roboczy maja i przeprowadzane są w tym samym czasie we wszystkich szkołach IBO na całym świecie, oczywiście z uwzględnieniem czasu strefowego, ale bez względu na ewentualne dni świąteczne, które są obchodzone w danym kraju.

Każdy ze zdających maturę IBO musi przystąpić do dwóch lub trzech egzaminów pisemnych minimum z sześciu przedmiotów, w tym obowiązkowo z matematyki oraz co najmniej z jednego przedmiotu z grupy: chemia, fizyka lub biologia. W III LO w Gdyni międzynarodowi maturzyści zdawali egzaminy, także z takich przedmiotów jak filozofia, geografia, historia, j. polski, j. niemiecki, j. francuski, j. rosyjski, j. angielski oraz sztuki wizualne. Językiem egzaminu jest język angielski. Łącznie w egzaminacyjnej sesji majowej każdy "ajbik" - uczeń z klasy IBO - przystąpił do 14 lub 18 egzaminów pisemnych.

W III LO w Gdyni już 981 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało Dyplom International Baccalaureate Organization.

Czytaj też: Są wyniki tegorocznych matur. Zdało 77 proc. absolwentów

Studiują na całym świecieNa 2018 rok przypada 50-lecie utworzenia International Baccalaureate Organization, a także 25-lecie utworzenia pierwszych polskich szkół IBO. W sobotę 1 września 2018 w III LO im. Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość jubileuszu XXV-lecia polskich szkół IBO połączona z wręczeniem dyplomów IBO tegorocznym absolwentom gdyńskiej trójki i nagród dla uczniów III LO, którzy reprezentowali Polskę na międzynarodowych olimpiadach naukowych. Zostaną także uhonorowani absolwenci z najlepszymi wynikami uzyskanymi na maturze krajowej.

- W gdyńskiej trójce średnia wyników każdego roku mieści się w przedziale 36-38 pkt. na 45 pkt. możliwych do zdobycia. Od momentu przeprowadzenia w 1995 roku pierwszego w historii polskiego szkolnictwa egzaminu matury międzynarodowej aż ośmiu uczniów z III LO w Gdyni zdobyło maksymalną liczbę punktów, tj. 45/45 - mówi dyrektor.
Większość absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją edukację na renomowanych uczelniach poza granicami kraju (Edynburg, Londyn, Oksford, Cambridge, Sorbona, Brema, Berlin, Madryt, Maastricht, Utrecht, Rotterdam, Kopenhaga, Seul, Sapporo, Hong Kong, Dubaj, Kair). W ostatnich latach kilkunastu z nich, z uwagi na świetnie zdane egzaminy SAT oraz inne osiągnięcia szkolne (np. w olimpiadach naukowych) otrzymało stypendia naukowe warte ponad 45 tys. dolarów z takich uczelni amerykańskich jak : MIT - Massachussetts Institute of Technology (takie stypendia otrzymało już pięć absolwentek i jeden jeden były uczeń z III LO w Gdyni), Harvard, Yale, Columbia University, Cornell College, Chicago Univ., Brown College.
Czy chciał(a)byś zdawać maturę międzynarodową?
25%

tak, ponieważ chcę studiować za granicą

12%

tak, ale nie wiązał(a)bym tego z wyjazdem na studia za granicę, tylko zdobyciem większej wiedzy

25%

to bez znaczenia, bo do studiowania za granicą wystarczy dobra znajomośc obcego języka

38%

nie, skupienie się tak mocno na nauce to pozbawienie się części innych atrakcji młodości

łącznie głosów: 170