Szkoły podstawowe zawieszają zajęcia, bo brakuje nauczycieli

19 października 2020, 9:45
Wioleta Stolarska
aktualizacja:15:37 (19 października 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

W pojazdach ZKM Gdynia znów są strefy wydzielone

Kolejne szkoły podstawowe w Trójmieście zawieszają zajęcia lub przechodzą na zdalną edukację. Powodem są kolejne potwierdzone przypadki zakażenia COVID-19 lub po prostu brak nauczycieli, którzy mogą prowadzić zajęcia. Na Pomorzu jest 151 nauczycieli i 147 uczniów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. W całym województwie na kwarantannie przybywa 5094 uczniów i 467 nauczycieli.Aktualizacja godz. 15.30

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sopocie wydała dziś zgodę na nauczanie hybrydowe w samorządowych szkołach podstawowych w kurorcie.

Do sopockich szkół podstawowych uczęszcza 1606 uczniów. Z tego 1004, z klas IV-VIII, objętych zostanie nauczaniem zdalnym. Pozostali, z klas I-III, będą nadal mieć zajęcia stacjonarne w szkołach. Wyjątkiem są szkoły specjalne, gdzie ze względu na dobro dzieci pozostaje nauczanie stacjonarne.

Zgodnie z decyzją sanepidu system hybrydowy ruszy 21 października. Wniosek został złożony na 2 tygodnie.
- Nie możemy zapewnić prawidłowego funkcjonowania pracy szkoły z uwagi na fakt, że nasze zasoby kadrowe są drastycznie ograniczone. Dlatego od 19 do 23 października 2020 r. wszelkie zajęcia zostają zawieszone w klasach 0-VIII. Dotyczy to również zajęć opiekuńczych w świetlicy. Czy w tych dniach będzie realizowane nauczanie zdalne, zostaną państwo poinformowani odrębnym komunikatem - poinformowała rodziców Szkoła Podstawowa nr 85 w Gdańsku.
Jak wyjaśnia dyrektor placówki Barbara Gwizdała, decyzja została skonsultowana z sanepidem, a dzięki temu, że szkoła przechodzi na zdalne nauczanie, będzie w stanie zapewnić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze uczniom klas 0-III.

O sytuacji w placówce informowali nas czytelnicy w raporcie.

Również w Szkole Podstawowej nr 86 zajęcia dla części klas w tym tygodniu będą odbywać się zdalnie.

- W związku z potwierdzonymi przypadkami zakażenia COVID-19 w naszej szkole po wielu konsultacjach z sanepidem otrzymaliśmy zgodę na przejście szkoły na tryb kształcenia na odległość na okres od 19 do 23 października, które obejmie wszystkie dzieci uczące się w budynku przy ul. Wielkopolskiej 20, tj. kl. IV-VIII oraz kl. 1A, 1B, 1C, 3A, 3B, 3C, 3D . Nauka zdalna będzie odbywać się za pośrednictwem aplikacji Teams według planu, który obowiązuje na co dzień w szkole. Dzieci i pracownicy, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi, będą objęci kwarantanną i już zostali o tym indywidualnie poinformowani. Dla uczniów klas 1A. 1B, 1C, 3A, 3B, 3C, 3D, którym rodzice nie są w stanie zorganizować opieki w domu, zapewnimy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej tak jak dotychczas przy ul. Wielkopolskiej 20. Dzieci uczące się w budynku przy ul. Świętokrzyskiej 47A, czyli klasy 1D, 1E, 2A, 2B, 2C, 2D, 2E nadal realizują zajęcia w trybie stacjonarnym zgodnie z dotychczasowym planem i z dostępnością do świetlicy szkolnej - poinformowała Marta Pakowska, dyrektor szkoły.
Większość szkół podstawowych ze względu na strefę czerwoną przypomina rodzicom i uczniom o zasadach, które mają zminimalizować zagrożenie zarażeniem.

- Ograniczenie do minimum ilości i czasu przebywania osób trzecich na terenie szkoły. Przestrzeganie zasady: do jednego ucznia klasy 0-3 - jeden rodzic przyprowadzający i odbierający dziecko do i ze szkoły. Konieczność stosowania osłon ust i nosa przez uczniów w przestrzeniach wspólnych szkoły (korytarze, szatnia, łazienka) - czytamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku.
Część rodziców przyznaje, że choć nauczanie zdalne według nich nie spełniło swojej roli, to wprowadzenie go w czasie, kiedy zakażeń jest coraz więcej, pozwoliłoby w pewnym stopniu sytuację opanować.

- Wiemy, że szkoła jest miejscem, gdzie dzieci łatwo zarażają się od siebie przeziębieniem, grypą, a więc i koronawirusem. Myślę, że zajęcia online przyspieszyłyby opanowanie sytuacji, zanim zakażeń będzie tyle, że szkoły zamkną się ze względu na zwolnienia lekarskie nauczycieli i dzieci. Dodatkowo pomoże to osobom, które przez kolejne kwarantanny w szkołach nie mogą normalnie pracować - mówi mama ucznia ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku.

Szkoły podstawowe w Trójmieście


Nauczanie hybrydowe i zdalne w strefach COVID-19Z kolei już w ubiegły piątek dyrektorzy samorządowych szkół podstawowych w Sopocie wystąpili do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z wnioskami o zgodę na hybrydowe nauczanie w placówkach. Taki system miałby obowiązywać od środy, 21 października.

Decyzją rządu, od poniedziałku, 19.10.2020, w miastach i powiatach objętych czerwoną strefą zagrożenia COVID-19 (całe Trójmiasto), w szkołach wyższych i ponadpodstawowych nauczanie będzie prowadzone w trybie zdalnym, natomiast w strefie żółtej - w trybie hybrydowym.

Jednak według wielu osób dalsze obostrzenia dla przedszkoli i szkół podstawowych wydają się być tylko kwestią czasu.

- Rozważamy wszelkie scenariusze - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej. - Także ten jeden z najgorszych, czyli przejścia uczniów szkół podstawowych na nauczanie zdalne. To jednak będzie oznaczać bardzo duże utrudnienia w świadczeniu pracy przez rodziców najmłodszych uczniów.
Jak informuje sanepid, w naszym regionie jest aktualnie 151 nauczycieli z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i 147 uczniów. W całym województwie na kwarantannie przybywa 5094 uczniów i 467 nauczycieli.
Czy nauka w szkole twojego dziecka była już w tym roku szkolnym prowadzona zdalnie?
40%

tak, moje dziecko miało już zdalne zajęcia

11%

w szkole była zdalna nauka, ale nie dotyczyło to mojego dziecka

49%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1062