Szkoły podstawowe zawieszają zajęcia, bo brakuje nauczycieli

19 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska
aktualizacja:15:37 (19 października 2020)
Nauka zdalna w strefach czerwonych dotyczy szkół ponadpodstawowych i wyższych. Więcej zdjęć (1)

Nauka zdalna w strefach czerwonych dotyczy szkół ponadpodstawowych i wyższych.

fot. trojmiasto.pl

Nauka zdalna w strefach czerwonych dotyczy szkół ponadpodstawowych i wyższych.

fot. trojmiasto.pl

Kolejne szkoły podstawowe w Trójmieście zawieszają zajęcia lub przechodzą na zdalną edukację. Powodem są kolejne potwierdzone przypadki zakażenia COVID-19 lub po prostu brak nauczycieli, którzy mogą prowadzić zajęcia. Na Pomorzu jest 151 nauczycieli i 147 uczniów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. W całym województwie na kwarantannie przybywa 5094 uczniów i 467 nauczycieli.Aktualizacja godz. 15.30

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sopocie wydała dziś zgodę na nauczanie hybrydowe w samorządowych szkołach podstawowych w kurorcie.

Do sopockich szkół podstawowych uczęszcza 1606 uczniów. Z tego 1004, z klas IV-VIII, objętych zostanie nauczaniem zdalnym. Pozostali, z klas I-III, będą nadal mieć zajęcia stacjonarne w szkołach. Wyjątkiem są szkoły specjalne, gdzie ze względu na dobro dzieci pozostaje nauczanie stacjonarne.

Zgodnie z decyzją sanepidu system hybrydowy ruszy 21 października. Wniosek został złożony na 2 tygodnie.
- Nie możemy zapewnić prawidłowego funkcjonowania pracy szkoły z uwagi na fakt, że nasze zasoby kadrowe są drastycznie ograniczone. Dlatego od 19 do 23 października 2020 r. wszelkie zajęcia zostają zawieszone w klasach 0-VIII. Dotyczy to również zajęć opiekuńczych w świetlicy. Czy w tych dniach będzie realizowane nauczanie zdalne, zostaną państwo poinformowani odrębnym komunikatem - poinformowała rodziców Szkoła Podstawowa nr 85 w Gdańsku.
Jak wyjaśnia dyrektor placówki Barbara Gwizdała, decyzja została skonsultowana z sanepidem, a dzięki temu, że szkoła przechodzi na zdalne nauczanie, będzie w stanie zapewnić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze uczniom klas 0-III.

O sytuacji w placówce informowali nas czytelnicy w raporcie.

Również w Szkole Podstawowej nr 86 zajęcia dla części klas w tym tygodniu będą odbywać się zdalnie.

- W związku z potwierdzonymi przypadkami zakażenia COVID-19 w naszej szkole po wielu konsultacjach z sanepidem otrzymaliśmy zgodę na przejście szkoły na tryb kształcenia na odległość na okres od 19 do 23 października, które obejmie wszystkie dzieci uczące się w budynku przy ul. Wielkopolskiej 20, tj. kl. IV-VIII oraz kl. 1A, 1B, 1C, 3A, 3B, 3C, 3D . Nauka zdalna będzie odbywać się za pośrednictwem aplikacji Teams według planu, który obowiązuje na co dzień w szkole. Dzieci i pracownicy, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi, będą objęci kwarantanną i już zostali o tym indywidualnie poinformowani. Dla uczniów klas 1A. 1B, 1C, 3A, 3B, 3C, 3D, którym rodzice nie są w stanie zorganizować opieki w domu, zapewnimy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej tak jak dotychczas przy ul. Wielkopolskiej 20. Dzieci uczące się w budynku przy ul. Świętokrzyskiej 47A, czyli klasy 1D, 1E, 2A, 2B, 2C, 2D, 2E nadal realizują zajęcia w trybie stacjonarnym zgodnie z dotychczasowym planem i z dostępnością do świetlicy szkolnej - poinformowała Marta Pakowska, dyrektor szkoły.
Większość szkół podstawowych ze względu na strefę czerwoną przypomina rodzicom i uczniom o zasadach, które mają zminimalizować zagrożenie zarażeniem.

- Ograniczenie do minimum ilości i czasu przebywania osób trzecich na terenie szkoły. Przestrzeganie zasady: do jednego ucznia klasy 0-3 - jeden rodzic przyprowadzający i odbierający dziecko do i ze szkoły. Konieczność stosowania osłon ust i nosa przez uczniów w przestrzeniach wspólnych szkoły (korytarze, szatnia, łazienka) - czytamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku.
Część rodziców przyznaje, że choć nauczanie zdalne według nich nie spełniło swojej roli, to wprowadzenie go w czasie, kiedy zakażeń jest coraz więcej, pozwoliłoby w pewnym stopniu sytuację opanować.

- Wiemy, że szkoła jest miejscem, gdzie dzieci łatwo zarażają się od siebie przeziębieniem, grypą, a więc i koronawirusem. Myślę, że zajęcia online przyspieszyłyby opanowanie sytuacji, zanim zakażeń będzie tyle, że szkoły zamkną się ze względu na zwolnienia lekarskie nauczycieli i dzieci. Dodatkowo pomoże to osobom, które przez kolejne kwarantanny w szkołach nie mogą normalnie pracować - mówi mama ucznia ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku.

Szkoły podstawowe w Trójmieście


Nauczanie hybrydowe i zdalne w strefach COVID-19Z kolei już w ubiegły piątek dyrektorzy samorządowych szkół podstawowych w Sopocie wystąpili do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z wnioskami o zgodę na hybrydowe nauczanie w placówkach. Taki system miałby obowiązywać od środy, 21 października.

Decyzją rządu, od poniedziałku, 19.10.2020, w miastach i powiatach objętych czerwoną strefą zagrożenia COVID-19 (całe Trójmiasto), w szkołach wyższych i ponadpodstawowych nauczanie będzie prowadzone w trybie zdalnym, natomiast w strefie żółtej - w trybie hybrydowym.

Jednak według wielu osób dalsze obostrzenia dla przedszkoli i szkół podstawowych wydają się być tylko kwestią czasu.

- Rozważamy wszelkie scenariusze - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej. - Także ten jeden z najgorszych, czyli przejścia uczniów szkół podstawowych na nauczanie zdalne. To jednak będzie oznaczać bardzo duże utrudnienia w świadczeniu pracy przez rodziców najmłodszych uczniów.
Jak informuje sanepid, w naszym regionie jest aktualnie 151 nauczycieli z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i 147 uczniów. W całym województwie na kwarantannie przybywa 5094 uczniów i 467 nauczycieli.
Czy nauka w szkole twojego dziecka była już w tym roku szkolnym prowadzona zdalnie?
40%

tak, moje dziecko miało już zdalne zajęcia

11%

w szkole była zdalna nauka, ale nie dotyczyło to mojego dziecka

49%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1062

Opinie (235) 6 zablokowanych

 • Może zajęcia zdalne prowadzone przez nauczycieli ze szpitalnych izolatek covidowych? (3)

  Pół roku na zaplanowanie czegokolwiek, a teraz nawet nie można powiedzieć "Polak mądry po szkodzie", bo jeszcze o żadne światłe pomysły nie zostały przedstawione, ani tym bardziej wprowadzone w życie.

  • 128 19

  • Przecież to nasza wina, że służba zdrowia jest niewydolna (2)

   bo nie nosimy kagańców na ulicach!
   Nasza wina, że chorujemy i że są wirusy i bakterie.
   Za to, co już wydano na lockdown, tarcze, bony turystyczne, zasiłki, postojowe itp. można by zbudować drugą służbę

   bo nie nosimy kagańców na ulicach!
   Nasza wina, że chorujemy i że są wirusy i bakterie.
   Za to, co już wydano na lockdown, tarcze, bony turystyczne, zasiłki, postojowe itp. można by zbudować drugą służbę zdrowia z takim samym budżetem.
   12 milionów porad lekarskich mniej niż rok temu, ale przecież nie możemy dbać o wasze zdrowie, bo jest pandemia, czego ludzie nie rozumiecie? Siedźcie w domu i nie pyskujcie.

   • 17 9

   • Sprytna eksterminacja ludności. (1)

    Tyle że eksterminuje nie wirus a głównie związana z nim panika i paranoja.

    • 11 6

    • Dzięki kilku prostym zasadom, praktycznie bezkosztowo (maseczki, dystans), możemy wspólnie uratować trochę ludzkich istnień. Ale po co. Lepiej ostrożność i dbałość o innych nazwać paniką i paranoją.

     • 13 5

 • (15)

  Co mądrzejsi dyrektorzy i tacy którzy dbają o zdrowie swoje, uczniów i nauczycieli i ich rodzin właśnie tak robią. Niestety w szkole mojej corki Sp1 Pani dyrektor myśli tylko o obchodach 40 lecia szkoly, torcie.
  A zdrowie i życie jest nie ważne!!!! Masakra

  • 62 89

  • (8)

   to jest straszna szkoła

   • 12 6

   • dlaczego? (1)

    Może ktoś wyjaśni, my dopiero zaczynamy zerówkę.

    • 1 0

    • spokojnie można zapisać tam dziecko, moja dwójka tam uczęszcza

     • 5 2

   • bzdura (4)

    bzdura, akurat ta pani dyrekotor staje na wysokości zadania. A hejt wylewający się na jej działalność pochodzi od jej przeciwników.

    • 10 7

    • troll

     potwierdzam, mogę tylko współczuć, ludzie zachowują się jak gnidy. Pokaż twarz trollu, anonimowo to łatwo kogoś oczerniać.

     • 2 2

    • No dziwne by było...

     gdyby hejt szerzyli jej poplecznicy, nie?

     • 0 0

    • Niech przyjdzie taki jeden z drugim i zobaczy jak wygląda praca i zarządzanie w obecnej sytuacji.Nie zazdroszczę, jednocześnie podziwiam całą kadrę zarządzającą

     • 0 0

    • Bo pani dyrektor myśli o torcie

     Takich komentarzy nie warto komentować ;)

     • 1 0

   • Szkoła jest ok,to czasy są do d... coraz bardziej rozszczeniowi rodzice i dzieci bez zasad

    • 7 0

  • Szkola musi być otwarta! (5)

   Szacunek dla wszystkich szkół , które nie dają się covidowej propagandzie i nauka dzieci jest dla Nich najważniejsza ! Nauka przed monitorem przynosi same szkody i niewiele zdalnie mogą się nauczyć !

   • 17 26

   • Rośnie pokolenie wtórnych analfabetów. Za parę lat, gdy wejdą na rynek pracy, boleśnie się o tym przekonamy.

    • 10 2

   • (3)

    Nonsens. Na całym świecie dzieci się w tym roku uczyły lub nadal uczą zdalnie. To nie to samo, ale tymczasowo jest/bylo to konieczne. Jakoś inne kraje umiały się zorganizować.

    • 8 7

    • Czasu się nie nadrobi (2)

     W pewnym wieku straconych szans i możliwości nie da się nadrobić . To już za długo trwa! Gdyby to była epidemia , to by już dawno była , s nie po wyborach i po wakacjach!!! Umierają tak naprawdę ludzie , którzy maja inne

     W pewnym wieku straconych szans i możliwości nie da się nadrobić . To już za długo trwa! Gdyby to była epidemia , to by już dawno była , s nie po wyborach i po wakacjach!!! Umierają tak naprawdę ludzie , którzy maja inne poważne choroby , a nie covid . Robią czystkę pod przykrywka covidu! To jest kryminał !Media tv oraz niektóre portale zyja z tej propagandy ! Czas to przerwać !

     • 7 11

     • (1)

      czyj to spisek, bo nie jestem na bieząco z najnowszymi teoriami? żydów? billa gatesa? reptilian?

      • 10 2

      • Ufoludki po złości podesłały

       • 5 1

 • Rodzic (10)

  Nauka zdalna w obecnej syt. to najlepsze co mozna dzieciom zapewnić.bez ryzyka zarażenia ,stresu i masek.

  • 95 74

  • Gdansk (8)

   Jak ją przeprowadzić jak jeden i drugi rodzic pracuje?

   • 23 12

   • (7)

    To przeciez nie rodzice maja uczyc

    • 13 13

    • rodzice (1)

     Nie zabieraj głosu skoro nie masz pojęcia o co chodzi. Żaden z rodziców nie chce zamknięcia szkoły, bo to do niczego nie prowadzi, poza demoralizacją ! Zostawcie dzieci w spokoju.

     • 15 20

     • Ja jestem rodzicem i chcę zdalna naukę.

      • 20 15

    • (4)

     Lekcje zdalne wygladaja tak, ze dziecko dostaje liste zadan do wykonania i robi je razem z rodzicem. A jesli nie ma rodzica, bo jest w pracy, albo rodzic jest niewydowalny wychowawczo to edukacja dziecka po prostu

     Lekcje zdalne wygladaja tak, ze dziecko dostaje liste zadan do wykonania i robi je razem z rodzicem. A jesli nie ma rodzica, bo jest w pracy, albo rodzic jest niewydowalny wychowawczo to edukacja dziecka po prostu zawiesza sie na stale. Nie mowiac juz o dzieciach niepelnosprawnych, ktore po prostu cofaja sie w rozwoju. Skutki takiej pseudo nauki sa katastrofalne. Moze trzeba sie zastanowic, czy ratujemy starych, ktorzy i tak by umarli, czy rozwalamy zycie mlodym. Bo wszystkiego nie da sie uzyskac. Zamkniecie szkol nic nie daje, bo tylko odwleka to co i tak ma sie wydarzyc. A szkody sa nieodwracalne

     • 18 13

     • Rozumiem. Czyli wolisz, żeby umarł profesor z uczelni niż 20-latek w dresikach z sieczką zamiast mózgu? Masz jakieś dziwne wyobrażenia o zdalnym nauczaniu. Jeśli nauczyciel daje listę zadań do wykonania, tzn. że

      Rozumiem. Czyli wolisz, żeby umarł profesor z uczelni niż 20-latek w dresikach z sieczką zamiast mózgu? Masz jakieś dziwne wyobrażenia o zdalnym nauczaniu. Jeśli nauczyciel daje listę zadań do wykonania, tzn. że normalnie też miał wylane i tak pracował (takich jest wielu, serio). Normalny nauczyciel online tłumaczy co i jak zrobić. Zawsze można skontaktować się z nauczycielem i poprosić, aby więcej tłumaczył - to też człowiek, taki jak Ty i ja. I Taki jak ludzie starzy, których skazujesz na śmierć ze względu na wiek. Ja uważam, że powinni umierać ludzie głupi, ale niestety, jest jak jest.

      • 17 7

     • ale masz świadomość (2)

      że pisząc "ratujemy życie starym, którzy i tak by umarli" mówisz też o swoich rodzicach? poza tym poczytaj sobie dane - koronawirus zabija też osoby młode i bez chorób współistniejących.

      • 10 6

      • dobrze wie, że mówi też o swoich rodzicach i dziadkach. wiadomo, czasy trudne, warto by odziedziczyć jakieś mieszkanko ;)

       tutaj retoryka "ratujemy życie starym, którzy i tak by umarli", a pod innym artykułem zapewne "a na zgniłym zachodzie staruszków do eutanazji zmuszają" ;)

       • 7 3

      • Teraz COVID zabija też mlodych. SORy zatkane, ludzie leżą w karetkach. Wszyscy, rownież młodzi, z czymkolwiek innym niż COVID też nie dostaną sie do szpitala. Czy to będzie wypadek samochodowy i czy cokolwiek innego zagrażającego życiu. Inna sprawa, że młodzi na sam COVID też umierają.

       • 3 1

  • nie podszywaj sie pod rodziców bo jestes belfrem i kosztem rodziców chcesz miec płatne wolne

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.