Szkoły średnie i uczelnie w Trójmieście przechodzą na zdalne nauczanie

15 października 2020, 18:20
Wioleta Stolarska

Szkoły wyższe i średnie w strefie czerwonej przechodzą na tryb nauki zdalnej - poinformował w czwartek po południu premier Mateusz Morawiecki. Nowe zasady zaczynają obowiązywać od 17.10.- Mamy nadzieję, że te działania, które podejmujemy - nauczanie hybrydowe w strefie żółtej, a w czerwonej nauczanie zdalne w szkołach średnich i wyższych - to te elementy, które pozwolą nam ograniczyć interakcje - podkreślał Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Tu nie chodzi tylko o kwestię pobytu dzieci w szkołach, ale też kwestię chociażby transportu. To wszystko będzie zmniejszało liczbę interakcji. Apelujemy - #zostańwdomu - dodał.
Nowe obostrzenia to efekt powiększającej się skali pandemii koronawirusa w kraju. W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że aż 152 powiaty zostały objęte strefą czerwoną - w tym Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz kilkanaście innych pomorskich powiatów.

Czytaj też: Sytuacja w trójmiejskich szkołach. 53 zakażonych i 994 osoby na kwarantannie

- Głównym elementem naszej dyskusji przy obostrzeniach były szkoły, które same w sobie nie generują dużych ognisk zachorowań, ale dzieci te zachorowania przynoszą do osób starszych - mówił minister zdrowia.
Nowe zasady obowiązują od najbliższej soboty, 17.10.

Strefy czerwone - nowe zasady bezpieczeństwa od 17 październikaDodatkowy zasiłek opiekuńczy może wrócić?Premier Mateusz Morawiecki nie wykluczył powrotu dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

- Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych - to tak - powiedział w czwartek szef rządu.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznawany z powodu COVID-19, obowiązywał do 20 września. Obecnie istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Jak oceniasz zdalne nauczanie dla starszych dzieci?
35%

popieram

26%

wszystkie dzieci powinny mieć zdalne nauczanie

39%

uważam, że to nic nie da i wszyscy powinni chodzić do szkoły/na uczelnie

zakończona

łącznie głosów: 1343